Jak przeprowadzić metamorfozę ściany za pomocą kamienia dekoracyjnego?

Stegu - dekoracja ściany

Kamień dekoracyjny to pojęcie bardzo ogólne, które może oznaczać zarówno materiał naturalny taki jak: kwarcyt, piaskowiec, gnejs czy wapień, ale także płytki kamieniopodobne. Te drugie idealnie imitują wygląd kamienia naturalnego, są trwałe, a co najważniejsze ze względu na niedużą wagę i format, są bardzo proste w montażu. Kamień na ścianie w salonie, przedpokoju czy sypialni należy wybierać, mając na uwadze najbliższe otoczenie. We wnętrzach kamień dekoracyjny stanowi tło dla mebli. Powinien z nimi współgrać, tworząc jedną harmonijną i gustowną całość.

BETON CZY GIPS?

Mimo, że we wnętrzach stosuje się najczęściej kamieniopodobne okładziny gipsowe, coraz większą popularnością cieszą się ich odpowiedniki betonowe. Do niedawana, beton był kojarzony wyłącznie z materiałem ciężkim, ubogim kolorystycznie oraz strukturalnie. Nowe technologie produkcyjne, specjalne domieszki rozmaitych surowców, nie tylko sprawiły, że waga płytek betonowych znacznie się zmniejszyła, ale przede wszystkim, ich walory wizualne zyskały sznyt artystyczny. Beton wiernie oddaje fakturę kamienia naturalnego. Jego liczne wyżłobienia, spękania i drobne rysy, nadają autentyczności. Prócz faktu, iż okładziny betonowe wiernie oddają naturalną strukturę, mogą być stosowane praktycznie w każdym pomieszczeniu, nawet w miejscach o podwyższonej wilgotności i wysokiej temperaturze.
Kamień dekoracyjny na ścianach we wnętrzu potrafi dokonać całkowitej metamorfozy pomieszczenia. Bogactwo wzorów, kolorów i formatów sprawia, że projektanci i dekoratorzy wnętrz coraz częściej wykorzystują ich potencjał wizualny.

Stegu - kamień dekoracyjny

WYBÓR KAMIENIA DEKORACYJNEGO 

Bez względu na rodzaj płytek, przed rozpoczęciem montażu należy dokładnie zapoznać się z powierzchnią, na której będziemy pracować. Pomieszczenie należy zmierzyć i obliczyć powierzchnię do wyklejenia płytkami. Wybierając się do marketu budowlanego, należy pamiętać, aby zakupić o 10% więcej materiału oraz odpowiednią ilość gruntu, kleju do płytek oraz impregnatu zabezpieczającego. Jeśli planujemy wykleić ścianę narożną, warto wybrać płytki, które dostępne są również w formie gotowych narożników. Kupując narożniki, należy doliczyć 5% więcej materiału. Płytki należy dobierać z kilku kartonów jednocześnie, w celu równomiernego rozmieszczenia odcieni. Przeprowadzając prace remontowe, należy pamiętać, że temperatura otoczenia w trakcie klejenia i 48 godzin po klejeniu, nie powinna być wyższa niż +25oC (w zimie nie niższa niż +5oC).

Stegu - ściany dekorowane sztucznym kamieniem
Stegu - płytka ze sztucznego kamienia

GRUNT TO PODSTAWA

Prawidłowo przygotowane podłoże oraz sprawdzona chemia budowlana dają nam gwarancję, że płytki będą „trzymać się” na ścianie przez wiele lat. Wszystkie podłoża przed klejeniem powinny mieć jednolitą strukturę oraz powinny być równe, suche i oczyszczone z resztek farb, środków antyadhezyjnych i smarów.
Jeśli ściana, na której planujemy montaż płytki kamieniopodobnej jest pokryta farbą lub tapetą, należy ją bardzo dokładnie usunąć. Tego typu powłoki mogą spowodować odpadanie płytek ze ściany, po ich zamontowaniu.


TAPETA – JAK SIĘ JEJ POZBYĆ?

Ułożenie kamienia dekoracyjnego na ścianie z tapetą jest możliwe, pod warunkiem, że zostanie ona bezwzględnie usunięta. Rezultat? Wymarzony efekt wizualny i doskonała trwałość.
Meble i podłogę najlepiej przykryć folią malarską, a włączniki i gniazdka zabezpieczyć taśmą maskującą.
Jeśli chodzi o narzędzia, warto zaopatrzyć się w: nożyk introligatorski lub wałek kolczasty, szpachelkę, specjalny preparat do usuwania tapet, wiadro, szczotkę do czyszczenia ścian, wałek lub gąbkę, papier ścierny do usuwania resztek tapety.
Bezpieczne, bo bez ryzyka uszkodzenia podłoża, skuteczne i szybkie usunięcie tapety zapewni użycie specjalnego preparatu. Ma on najczęściej postać koncentratu, które trzeba rozcieńczyć z odpowiednią, wskazaną przez producenta ilością wody. Preparat wsiąka w tapetę i osłabia działanie kleju. Po mniej więcej 15 minutach, można zacząć ją usuwać. Najlepiej chwycić róg tapety i pociągnąć w dół pod niewielkim kątem. Nie wolno zrywać jej gwałtownymi ruchami, bo może odejść razem z tynkiem. Bardziej oporne fragmenty można ściągać ze ściany za pomocą szerokiej szpachelki.
W ten sam sposób pozbywamy się tapety z włókna szklanego, ale ta jest najbardziej problematyczna, bo najczęściej odchodzi ze ściany razem z tynkiem. Drobne ubytki na ścianie możemy korygować ilością kleju umieszczanego na spodzie płytki kamieniopodobnej. Jednak przy większych uszkodzeniach, konieczne może być, przed rozpoczęciem montażu okładziny kamiennej, użycie masy szpachlowej.
Jeśli po zerwaniu tapety na ścianie mimo wszystko pozostałyby jej niewielkie fragmenty, trzeba zwilżyć je wodą i zeskrobać szpachelką albo zeszlifować papierem ściernym. Ostatni etap, to zagruntowanie podłoża. Tak przygotowaną ścianę zostawiamy na 24 h, a następnie przystępujemy do montażu kamienia dekoracyjnego.

Stegu - Trasowanie oraz gruntowanie podłoża

JAK POZBYĆ SIĘ FARBY?

Farbę z powierzchni, na której planujemy przykleić płytki kamieniopodobne, możemy usunąć na kilka sposobów, w zależności od tego, z jakim rodzajem farby mamy do czynienia. Wodorozcieńczalne, klejowe czy dyspersyjne - można zwilżyć ciepłą wodą, na przykład z rozpuszczonym w niej szarym mydłem. Taki roztwór nanosimy na ścianę za pomocą pędzla, czekamy, aż zacznie pracować, a gdy powłoka jest miękka, usuwamy ją szpachelką. Trzeba tylko uważać, aby razem z farbą nie usunąć także tynku.
Farby olejne czy strukturalne usuwa się w sposób mechaniczny – na przykład za pomocą wiertarki ze szczotką drucianą czy szlifierki: oscylacyjnej, taśmowej czy mimośrodowej.

KLEJENIE I KONSERWACJA PŁYTEK

Po odpowiednim przygotowaniu podłoża, przystępujemy do montażu kamienia dekoracyjnego na ścianie. Tył każdej płytki wymaga usunięcia nalotu gipsowego, powstałego w trakcie produkcji. Płytki gipsowe oczyszczamy za pomocą tarki do styropianu, a betonowe – szczotką drucianą lub ryżową.
Wyklejanie należy rozpoczynać od narożników lub miejsc najbardziej widocznych. W miarę możliwości, unikajmy nieładnych docinek i łączeń w miejscach reprezentacyjnych. Klejenie rozpoczynamy od dołu, opierając pierwszy rząd płytek na podłożu. W przypadku braku równego, poziomego podparcia dla płytek, klejenie rozpoczynamy od ustawienia za pomocą poziomicy i łaty poziomu na wysokości nie przekraczającej wysokości płytki, tj. nad podłogą.

Stegu - Klejenie płtek na ścianie i impregnacja

Klej nakładamy na płytki zgodnie z instrukcją na jego opakowaniu. Najbardziej naturalny efekt uzyskuje się, klejąc kolejne rzędy płytek z przesunięciem o 1/2 szerokości płytki względem poprzedniego rzędu. Nie należy kleić płytek jedna pod drugą w pionowym rzędzie.
W razie potrzeby, docinamy płytki piłą do drewna, piłą do metalu (gipsowe) lub tarczą diamentową, tarczą do kamienia (betonowe).
Po dokładnym wyschnięciu ściany, po około 14 dniach, całą powierzchnię płytek należy zabezpieczyć. Używamy do tego celu specjalistycznych impregnatów.

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY

# niewłaściwie przygotowane podłoże,
# nieodpowiedni wybór kleju,
# brak oczyszczenia wewnętrznej powierzchni płytek,
# dobór płytek z jednego opakowania.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Stegu Sp. z o.o. Stegu Sp. z o.o.