Wybór odpowiedniego kleju do prowadzonych prac glazurniczych to jedna z kluczowych decyzji, jaką należy podjąć na etapie planowania remontu. Pamiętajmy, że to, jaki klej wybierzemy, będzie miało wpływ, zarówno na jakość, jak i łatwość przeprowadzonych prac. Czytaj dalej, a dowiesz się jaki wybrać klej do płytek klinkierowych, wielkoformatowych, na ogrzewanie podłogowe lub na zewnątrz.
Jaki klej do płytek będzie najlepszy?
O wyborze odpowiedniego kleju do płytek praktycznie zawsze decyduje wiele różnych czynników. Kleje Knauf zostały opracowane z myślą o różnych podłożach, rodzajach okładzin i miejscach aplikacji. Jeden klej idealnie sprawdza się do wykończenia kuchni, czy łazienek, inny zaś ze względu na swoje parametry dedykowany jest do płytek przeznaczonych na balkony, tarasy, są też specjalne zaprawy do gresu czy płytek z kamienia naturalnego – marmuru, granitu oraz na podłoża z ogrzewaniem podłogowym.
Klej do płytek musi być zawsze prawidłowo dobrany, aby okładzina dobrze się trzymała, nie pękała, nie ulegała przebarwieniom i żeby móc ją z satysfakcją użytkować przez lata. W artykule przedstawimy kilka cennych wskazówek, które przybliżą nam tematykę klejów do glazury oraz pomogą w doborze odpowiedniego materiału ze względu na rodzaj wykonywanych prac.
Klej do płytek wielkoformatowych
Płytki wielkoformatowe, tzw. spieki – to ten rodzaj okładziny, który na dobre zagościł już w polskich domach. Można spotkać je właściwie w każdym pomieszczeniu w naszych domach lub mieszkaniach – korytarzach, łazienkach, kuchniach, czy nawet w salonach. W dodatku mocuje się je zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Popularność tego typu okładziny wzięła się z jednolitej powierzchni, jaką można uzyskać za ich pomocą. Daje ona nadzwyczajne efekty estetyczne, które idealnie korespondują z modnym ostatnimi czasy trendzie na otwieranie przestrzeni w domach i mieszkaniach. Ten rodzaj płytek wymaga zastosowania najwyższej jakości kleju, który zagwarantuje jakość oraz trwałość wykonanej pracy na lata. Idealnym do tego typu prac jest nowoczesna zaprawa klejowa – z technologią aktywnego krzemianu żelującego, która sprawia, że żelowy klej do płytek charakteryzuje się doskonałymi właściwościami roboczymi: łatwo się go przygotowuje, nakłada, ale dodatkowo można uzyskać trzy różne konsystencje, dopasowując je do rodzaju okładziny i miejsca jej zastosowania (podstawowa, półpłynna i płynne), bez utraty parametrów. Używając elastycznego kleju do płytek, możemy być pewni, że pomiędzy płytką a podłożem, nie ma pustych przestrzeni, a tym samym, płytki zostaną trwale i bezpiecznie przymocowane.
Klej do płytek gresowych o standardowym rozmiarze
Często zastanawiamy się, jakiego kleju użyć w przypadku małych płytek z glazury czy terakoty, układanych w kuchniach, łazienkach czy w domowych korytarzach. Aby przykleić takie płytki o standardowych rozmiarach o dużej nasiąkliwości oraz na stabilnych podłożach, takich jak tynki czy wylewki, to nie musimy stosować klejów o najwyższych parametrach. W takim przypadku sprawdzą się kleje bez parametru odkształcalności, czyli S1. Takim klejem do płytek ceramicznych o standardowych rozmiarach jest klej Knauf K2 Szary.
Klejenie płytek na ogrzewaniu podłogowym i na zewnątrz (balkony i tarasy)
Do montażu płytek na ogrzewaniu podłogowym, balkonach czy tarasach należy stosować elastyczną zaprawę klejącą o podwyższonych parametrach przyczepności i odkształcalności wg klasy S1, np. Knauf K4 Żelowy lub Knauf K4 Szary. Tylko taki klej odkształcalny o podwyższonej przyczepności, poradzi sobie ze wszystkimi obciążeniami, wynikającymi z częstych zmian temperatury. W przypadku zastosowania na zewnątrz kleju o niższych parametrach pod płytką mogą pojawiać się skroplenia wody, a ta z kolei zwiększając swoją objętość zimą, może spowodować pękanie albo odspajanie się płytek od podłoża.
Klej do płytek z kamienia naturalnego – marmuru, granitu
Na szczególną uwagę w doborze kleju zasługują także płytki wykonane z naturalnych kamieni, takich jak marmur czy kamień. Te okładziny mają niejednorodną i porowatą strukturę wewnętrzną, która jest bardzo wrażliwa na przemieszczanie się wody, dlatego też do przyklejenia wymagają specjalistycznej zaprawy klejowej, powstałej na bazie białego cementu. W przypadku, jeśli użylibyśmy tradycyjnego szarego kleju, w efekcie moglibyśmy zobaczyć na wierzchu płytek przebarwienia w kolorze kleju. Będą one widoczne w przypadku klejenia płytek z kamienia o jasnym odcieniu oraz małej grubości. Aby uniknąć takich sytuacji, należy zastosować klej do marmuru i granitu powstały na bazie białego cementu o podwyższonych parametrach przyczepności – klasa C2. Tego typu specjalistyczne zaprawy, jak Knauf K2 Biały \ nie spowodują przebarwień na powierzchni płytek. Jeśli natomiast wybraliśmy płytki do klejenia o wielkim formacie, należy zastosować klej Knauf K4 Biały, który ma dodatkowe parametry, pozwalające używać go w przypadku dużego formatu.