Zmywarka ułatwi prace kuchenne i oszczędzi czas oraz pieniądze. Sprawi, że zmywanie będzie bardziej ekologiczne. Warto zdecydować się na jej zakup, gdyż ma same zalety. Jak podłączyć zmywarkę w kuchni, by jak najszybciej cieszyć się jej atutami?
Zmywarkę można podłączyć samodzielnie. Trzeba jednak postąpić zgodnie ze szczegółowymi wskazówkami producenta, zamieszczonymi w instrukcji obsługi. Potrzebny będzie dostęp do instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Zarówno duże modele zmywarek – klasyczne o szerokości 60 cm, mniejsze 45 cm czy wyjątkowo małe, które mogą być wiszące, wymagają tego samego sposobu podłączenia do mediów.
Wybieramy miejsce montażu zmywarki
Najczęściej zmywarkę umieszcza się w ciągu stojących szafek kuchennych. Wygodnie jest wybrać miejsce tuż obok zlewozmywaka, dzięki czemu brudne naczynia szybko przełożymy, nie brudząc jednocześnie blatu czy posadzki. Łatwiej też będzie wylać resztki z kubków czy opłukać z talerzy resztki posiłku. Dobrze jest również zaplanować kosz na śmieci w szafce pod zlewozmywakiem, dzięki czemu szybko pozbędziemy się odpadków. Jeśli wybierzemy zmywarkę do zabudowy, wówczas front meblowy montujemy pod koniec prac związanych z instalacją. Dzięki temu nie uszkodzimy go podczas przesuwania sprzętu i montażu.
Podłączenie zmywarki do instalacji wodno-kanalizacyjnej
Pierwszą czynnością, o której trzeba pamiętać przed przystąpieniem do podłączenia zmywarki jest zakręcenie głównego zaworu wodociągowego. Najłatwiej wodę do zmywarki doprowadzić z baterii zlewozmywakowej, a ścieki odprowadzić do syfonu zlewozmywaka. Do podłączenia zmywaki potrzebne nam będą: trójdrogowy zawór czerpalny 1”, przedłużka 1”, uszczelki i element syfonu zlewozmywakowego z bocznym podłączeniem. Zmywarki standardowo wyposażone są w węże doprowadzające i odprowadzające wodę (długości 1,2-1,5 m) – gdy okażą się za krótkie (np. między zlewozmywakiem a zmywarką będą umieszczone szafki), to należy wymienić je na dłuższe. Przed rozpoczęciem prac należy zdemontować baterię w zlewozmywaku. Na przewodzie zimnej wody – bo tylko taka będzie potrzebna do większości sprzedawanych zmywarek – musimy wykonać jej rozgałęzienie. Do tego służy trójdrogowy zawór czerpalny. Do zamontowanego zaworu podpinamy końcówkę węża zmywarki. Koniecznie należy pamiętać o zastosowaniu uszczelek gumowych podczas montowania kolejnych elementów. Po doprowadzeniu wody czas na jej odprowadzenie. Zużyta woda musi znaleźć ujście do kanalizacji przez zlewozmywakowy syfon. Dlatego górną jego kształtkę należy wymienić na model z bocznym podłączeniem. Na jego wylot nakłada się wąż odprowadzający wodę ze zmywarki. Aby ten wąż się nie zsunął, warto ścisnąć go cybantem. Na koniec montujemy na powrót armaturę zlewozmywakową i sprawdzamy szczelność przepływu wody, odkręcając główny zawór.
Podłączenie zmywarki do instalacji elektrycznej
Wszystkie dostępne na rynku zmywarki pracują przy napięciu znamionowym 230 V i wszystkie wyposażone są w przewód zasilający, dlatego potrzebny będzie swobodny dostęp do stałego gniazda elektrycznego. Do podłączenia sprzętu kuchennego nie powinno się stosować przedłużaczy, gdyż nie zapewniają one dostatecznego bezpieczeństwa przed dostaniem się wody. Również ukryte za meblami kuchennymi nie pozwalają na kontrolę stanu podłączenia elektrycznego. Gniazdo, do którego podłączymy zmywarkę koniecznie musi być wyposażone w uziemienie. Dla pełnego zabezpieczenia powinno ono znajdować się co najmniej 60 cm od miejsca poboru wody.
Montaż zmywarki – o czym należy pamiętać
Podłączenie zmywarki nie jest trudne, wymaga jednak dokładnego wykonywania wszystkich czynności. Zanim rozpoczniemy pracę, konieczne zapoznajmy się ze schematem zmywarki i wszystkimi informacjami umieszczonymi w instrukcji obsługi, gdyż wielu producentów zamieszcza tam wskazówki do samodzielnego podłączenia. Pamiętajmy, że wąż dopływowy musi być ułożony swobodnie z dala od ostrych krawędzi i elementów o wysokiej temperaturze. Nie może się załamywać i mieć zagięć, nie należy go samodzielnie skracać ani tym bardziej przedłużać.
Zanim rozpoczniemy samodzielny montaż zmywarki, zapoznajmy się także z warunkami gwarancji. Zdarza się, że producent wymaga, aby urządzenie zostało zainstalowane przez uprawnionego specjalistę, co należy potwierdzić odpowiednim wpisem w karcie gwarancyjnej. W innym przypadku sprzęt może zostać pozbawiony gwarancji producenta.
zdjęcia: fotolia.com, pixabay.com