Okap kuchenny powinien znaleźć się nad każdą kuchenką czy płytą kuchenną. Dzięki niemu szybko pozbędziemy się nadmiaru pary wodnej i zapachów powstających podczas gotowania. Jak podłączyć okap kuchenny do komina wentylacyjnego? Jak podłączyć okap do prądu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.
Okap kuchenny może działać w dwóch trybach. Pierwszy to tryb otwarty. Jest on najczęściej spotykany. W tym przypadku montujemy tzw. wyciąg, którym opary z wnętrza domu będą wydostawały się na zewnątrz. Okap podłączany jest bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. W zależności od zlokalizowania wentylacji możemy zdecydować się np. na okap podszafkowy lub sufitowy. Okap kuchenny może działać również w trybie zamkniętym – rozwiązanie to stosuje się, gdy w kuchni nie ma kratki wentylacyjnej (a jest to bardzo rzadko). W takim w okapie-pochłaniaczu montowane są specjalne systemy filtracyjne. Odpowiednie filtry pochłaniają powietrze z kuchni, filtrują je, a na koniec z powrotem wpuszczają do pomieszczenia. Niezależnie od rodzaju, okap musi być odpowiednio zamontowany. Jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji? Jak podłączyć okap kuchenny do prądu?
Jak podłączyć okap do komina wentylacyjnego
Okapy kuchenne – wyciągi – różnią się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim budową, a co się z tym wiąże miejscem montażu. Zazwyczaj nasz wybór pada na okapy, które montuje się na ścianie. W tym przypadku płytę grzewczą i okap kuchenny montujemy przy ścianie, w której umieszczona jest kratka wentylacyjna. To wygodne rozwiązanie, ponieważ nie ma potrzeby prowadzenia rur odprowadzających zaciągane powietrze do komina. Często też spotkać można okapy do zabudowy – zazwyczaj mają formę teleskopową i podszafkową. Rury są dyskretnie ukryte za drzwiczkami szafki. Natomiast w dużych kuchniach, w których zdecydowano się na wyspy kuchenne, prym wiodą okapy wyspowe. Jak podłączyć okap w kuchni z wyspą? Takie rozwiązanie wymaga prowadzenia kanałów wentylacyjnych w suficie – zazwyczaj zakrywa je sufit podwieszany wykonany z płyt gipsowo-kartonowych.
Jak podłączyć okap do wentylacji
Niezależnie od rodzaju okapu jego podłączenie do komina polega na wprowadzeniu odpowiednich rur do przewodu wentylacyjnego. Rury mogą być okrągłe lub prostokątne, mają różne wymiary. Dostępne są również przeróżne akcesoria do okapów, które umożliwiają m.in. bezproblemowe „złamanie” biegu przewodów – pamiętajmy jednak, że im mniej załamań, tym lepiej. Jaka rura do podłączenia okapu będzie najlepsza? Sprawdzone od wielu lat są rury PVC – są gładkie, twarde, wytrzymałe, lekkie i łatwo je łączyć. Rur aluminiowych używajmy wyłącznie wtedy, gdy nie ma innej możliwości, gdyż rozmieszczone na całej długości rowki zwiększają hałas. Jak podłączyć rurę do okapu? Wszystkie wytyczne powinny znajdować się w instrukcji obsługi okapu, także zalecana średnica rur. Zazwyczaj rury okrągłe mają średnicę 12 lub 15 cm, a płaskie mają wymiary 22 x 9 cm lub 20 x 6 cm.. Pamiętajmy ponadto, że maksymalna długość rur to 3 m. Jeśli przekroczymy tę wartość, to zasysanie powietrza przez naturalny ciąg z komina będzie utrudnione. Unikajmy również redukcji średnicy czy przekroju rury, a jeżeli jest to niezbędne, to przeprowadźmy to w pewnym oddaleniu od wylotu silnika.
Jak podłączyć okap kuchenny – ważne odległości
Jak podłączyć okap w prawidłowy sposób? Należy zachować między kuchenką a okapem odpowiednią odległość – przede wszystkim zależy ona od rodzaju płyty kuchennej i rodzaju okapu. Okapy skośne przyścienne montujemy minimum 65 cm nad kuchenką gazową i 45 cm nad płytą indukcyjną. Natomiast okapy okrągłe, prostokątne i retro instalujemy minimum 75 cm nad kuchnią gazową i 65 cm nad płytą indukcyjną czy elektryczną. Takie same odległości stosujemy w przypadku wszystkich okapów wyspowych. A jak podłączyć okap podszafkowy? Umieszczamy go minimum 65 cm nad kuchenką gazową i 45 cm nad płytą indukcyjną. Największą odległość należy zachować w przypadku okapów sufitowych – minimum, jakie musimy zachować to 150 cm.
Jak podłączyć okap kominowy do kratki wentylacyjnej
Idealne rozwiązanie to takie, gdzie w kuchni znajdują się dwa kanały – do jednego podłączamy okap pracujący jako wyciąg, a drugi działa grawitacyjnie. Jeśli jednak uwzględniono tylko jeden kanał, to mamy dwa wyjścia z sytuacji. Pierwszym jest zastosowanie podwójnej kratki wentylacyjnej. Do górnej kratki podłączamy okap, dolna pozostaje bez żadnych zmian. W ten sposób zaciągane przez okap powietrze nie będzie napływać z powrotem do kuchni, a kratka wentylacyjna będzie spełniała bez zarzutu swoją funkcję, gdy wyciąg nie będzie włączony. Pamiętajmy jednak, że gdy okap pracuje, to należy uchylić okno. Drugim rozwiązaniem jest wyprowadzenie kanału przez ścianę na zewnątrz i podłączenie do niego okapu. Uwaga! Wylot kanału na zewnątrz koniecznie trzeba zakończyć klapą zwrotną.
Jak podłączyć okap w kominowy – krok po kroku
Jeżeli jest to tylko możliwe, to należy podłączyć okap do komina. Samo podłączenie okapu nie jest trudne i nie są potrzebne specjalistyczne narzędzia i akcesoria – wystarczy wiertarka, poziomnica, wkrętak, taśma miernicza, kołki rozporowe i rura odprowadzająca. Wyznaczonych miejscach wywiercamy otwory i wieszamy okap na ścianie. Następnie jeden koniec rury podłączamy do otworu wyjściowego w okapie, a drugi do kanału wentylacyjnego. Zakrywamy rurę wentylacyjną kominem, czyli tzw. maskownicą, która najczęściej dobrana jest do modelu urządzenia. Na koniec podłączamy okap do prądu. Jak to zrobić? Najłatwiej jest poprowadzić przewód z sufitu i zakończyć go gniazdkiem natynkowym.
Jak podłączyć okap w bloku
Okap kuchenny podłączamy do osobnego przewodu wentylacyjnego. W nowo wybudowanych blokach czy domach jednorodzinnych nie powinniśmy mieć z tym najmniejszego problemu. Jednak inaczej wygląda to w przypadku wiekowych bloków czy kamienic. W takich budynkach przewody wentylacyjne są zazwyczaj wspólne, więc nie można montować okapów do obiegu otwartego. Jest wyjście z tej sytuacji – montujemy pochłaniacz, nie podłączamy go do komina, więc nie zaburzamy w żaden sposób naturalnej, grawitacyjnej wentylacji. Pochłaniacz wystarczy przymocować do ściany lub sufitu.