Ogrodzenie naszej posesji od sąsiedniej powinno spełniać wiele warunków. Zadaniem płotu, poza zaznaczeniem granic działki, jest zapewnienie nam poczucia intymności i prywatności. Równie ważna jest jego estetyka i trwałość. Jak ogrodzić się od sąsiada, by przegroda przez lata była wypełniała wszystkie stawiane jej wymagania?
Decyzja o sposobie oddzielenia naszej działki od sąsiadów to najczęściej rozwiązanie na wiele lat. Nawet najprostszy rodzaj płotu wymaga nakładów finansowych i czasowych. Wybierając przegrodę, weźmy pod uwagę wiele czynników, choćby takich jak wielkość działki – w przypadku małej nie sprawdzi się np. wysoki i masywny mur, który będzie dodatkowo ograniczał jej powierzchnię. Znaczenie ma też jej otoczenie, liczy się stopień jego zazielenienia czy też sposób zurbanizowania. Nie bagatelizujmy też takich czynników jak stosunki międzyludzkie. Pomysł na płot od sąsiada może wynikać z rodzaju wzajemnych relacji, ale ma też na nie wpływ – niski płotek sprzyja codziennym kontaktom, wysoki i masywny wpływa na ich ograniczenie. Ogrodzenie od wścibskich sąsiadów czy też hałaśliwych lub w inny sposób uciążliwych będzie z pewnością inne niż to, które odgrodzi nas od mieszkających za płotem przyjaciół czy rodziny.
Jak osłonić się od sąsiadów w zależności od wielkości działki?
Czynnikiem wpływającym na wybór ogrodzenia powinna być powierzchnia naszej posesji. Gdy działka jest duża, sposób jej odgraniczenia od sąsiadów daje nam wiele możliwości. Zgodnie z prawem decyzji o sposobie odgrodzenia się od przylegających posesji nie musimy konsultować z ich właścicielami. Jedynie jeśli wysokość przegród planujemy powyżej 220 cm, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia lub zgłoszenie do właściwego urzędu gminy. W takim przypadku mamy swobodę co do wyboru materiału i formy ogrodzenia. Jednak jak odgrodzić się od sąsiada, gdy działka jest mała, mieszkamy w bliźniaku albo segmencie? W tego typu rozwiązaniu lepiej sprawdzają się niższe przegrody o wysokości człowieka, a więc nie przekraczające 2 m ponieważ za wysokie mogą optycznie zwężać i tak niewielki ogród. Dobrym pomysłem będą np. wszelkiego rodzaju ogrodzenia z siatki.
Ich ażurowa forma nie zasłoni widoku i nie ograniczy perspektywy. Warto je stosować, gdy mamy posesję usytuowaną w atrakcyjnym otoczeniu i przyjaznym sąsiedztwie. Najtańszą propozycją jest siatka leśna z rolki określana też jako węzłowa albo autostradowa. Warto ją wykorzystać, gdy zależy nam na ogrodzeniu szybkim, tanim i łatwym w samodzielnym montażu. Nie należy ona jednak do przesłon szczególnie trwałych. Przez długie lata będzie się natomiast sprawdzać siatka ogrodzeniowa ocynkowana. Poddawana ocynkowi ogniowemu jest odporna na działanie warunków atmosferycznych i nie rdzewieje. Dobrym wyborem są siatki powlekane tworzywem sztucznym. Wyróżnia je trwałość, którą zyskują za sprawą otuliny z PVC. Jak zasłonić się od sąsiada, gdy zdecydujemy się na wybór ażurowego ogrodzenia? Warto wówczas chociaż na fragmencie przegród zasadzić pnącza, które nie zabiorą cennego miejsca. Jeśli wybierzemy zimozielone, takie jak bluszcz pospolity czy liczne wiciokrzewy, np. dobrze znoszący polską zimę wiciokrzew zaostrzony, mamy zagwarantowaną osłonę przez cały rok.
Czym zasłonić się od sąsiada w mieście?
Posesja w środowisku miejskim jest przeważnie położona w bliskim sąsiedztwie innych domów. Czym osłonić się od sąsiada w takim otoczeniu? Niebagatelny wpływ na wybór ogrodzenia ma wówczas architektura budynków i forma ogrodów. W takim przypadku ogrodzenie ze względu na ich bliskość jest z nimi ściśle powiązane. W zindustrializowanej strukturze dominują zazwyczaj domy o prostych, nowoczesnych bryłach z elewacjami wykończonymi tynkiem, cegłą lub kamieniem czy innymi okładzinami w postaci płaskich prostokątnych elementów. Z tego typu architekturą będą współgrać ogrodzenia o prostej formie nawiązującej kolorystyką np. do barwy dachu. Takie połączenie kolorów zbuduje spójną kompozycję posesji. Do wzniesienia ogrodzenia warto wykorzystać kompozyty. Tego rodzaju przegrody są produkowane z mieszanki tworzywa polimerowego, np. polichlorku winylu (PCV) lub polietylenu oraz specjalnie przygotowanej mączki drzewnej. Są dostępne w postaci desek, sztachet oraz paneli ogrodzeniowych. Ogrodzenie od wścibskich sąsiadów zapewnią nam szczelne, pełne elementy z wyprofilowanymi krawędziami, które łączy się na pióro oraz wpust. Często mają one modną horyzontalną formę. Równie atrakcyjne są ogrodzenia metalowe.
Mogą je tworzyć przęsła wykonane z siatki lub elementy z wypełnieniami złożonymi z prostych profili a także giętych kształtowników. Mają często modny horyzontalny układ profili w przęśle, który nie tylko buduje rytm i porządek ogrodzenia, ale też optycznie powiększa posesję. Ich producenci oferują nie tylko przęsła, ale też wszystkie elementy montażowe. W takim otoczeniu sprawdzą się też nowoczesne płoty betonowe, wymurowane z nowoczesnych bloczków w modnych szarościach albo beżach.
Ogrodzenie w zielonym otoczeniu
Pomysły na odgrodzenie się od sąsiada na posesjach usytuowanych w rejonach wiejskich czy podmiejskich pozwalają na rozwój naszej inwencji oraz dużą dowolność zastosowanych rozwiązań. Tak usytuowane posesje są zazwyczaj ze względu na niższą cenę gruntów bardziej rozległe niż te, które znajdują się w miastach. Można więc sobie tam pozwolić na przegrody bardziej okazałe wymiarowo – szersze lub wyższe. W rejonach wiejskich częściej spotykamy drewniane płoty wykonane ze sztachet lub paneli. Sielski charakter nadadzą posesji ogrodzenia plecione z leszczyny lub wikliny. Kiedy zastanawiamy się jak odgrodzić się od sąsiada na dużej działce, warto rozważyć gabiony, które tworzą stalowe ażurowe kosze. Ten rodzaj systemowego ogrodzenia pozwala na dużą swobodę aranżacyjną. Wykonane ze stalowej siatki elementy można wypełniać różnymi materiałami, np. ciosanym lub łamanym kamieniem, betonowymi bloczkami czy nawet drewnem.
Jak odgrodzić się od sąsiada roślinami
Do najbardziej uniwersalnych, a także efektownych sposobów na zaznaczenie granic między sąsiednimi posesjami należy żywopłot. Najczęściej wykorzystuje się na nie krzewy liściaste lub iglaste. Efektowny i łatwy w pielęgnacji żywopłot uformujemy z tui. Do najbardziej popularnych należy 'Szmaragd' Dobrym wyborem będzie też łatwa w formowaniu tuja 'Brabant'. Mniej banalny będzie żywopłot utworzony z laurowiśni wschodniej lub ostrokrzewu Do efektownych i wysokich (osiąga nawet 5 m wysokości) należy przegroda z ligustra jajowatolistnego, wyróżniają go gęste liście kremowobiałe kwiaty oraz błyszczące, czarne owoce. Jeśli chcemy tylko symbolicznie zaznaczyć granicę między posesjami, warto wybrać bukszpan, który dorasta do wysokości 60-80 cm. Do bardzo dekoracyjnych zalicza się żywopłoty utworzone ze srebrzystego świerku syberyjskiego albo cisu pospolitego, który jesienią zdobią czerwone, trujące owoce . Cis rośnie znacznie wolniej niż tuja, i potrzebuje wielu lat, by osiągnąć wysoki rozmiar.