Płyty OSB coraz częściej pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach, wykorzystywane są również w jako elementy zewnętrznych konstrukcji. Najczęściej występują w surowej formie, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby nadać im kolor, szczególnie że malowanie płyt OSB nie jest trudne. Jak je przeprowadzić?
Płyty OSB to produkty drewnopochodne. Powstają w wyniku sprasowania wiórów drewnianych, proces ten przeprowadzany jest pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. Spoiwem, które wiąże i utwardza materiał, jest wodoodporna żywica syntetyczna. Płyty OSB są wytrzymałe, stabilne wymiarowo i łatwe w obróbce. Sprawdzają się doskonale jako element dekoracyjny, wykończeniowy i konstrukcyjny. Możemy je wykorzystać np. jako okładzinę ścienną czy podłogową, obudować nimi wannę, schody czy zbudować altankę bądź domek dla dzieci.
Z płyt OSB wykonamy również drzwi, nowe meble lub wykończymy stare. Często też wykorzystywane są jako podbitka dachowa i elementy konstrukcyjne więźby. Dużo osób pozostawia płyty w stanie surowym, ponieważ wyglądają atrakcyjnie, inni decydują się na malowanie płyt OSB.
Przygotowanie płyt OSB do malowania
Zanim chwycimy za pędzel, powinniśmy odpowiednio przygotować płytę OSB do malowania. Przede wszystkim musi być czysta, sucha i odtłuszczona. Do czyszczenia używajmy wilgotnej (nigdy mokrej!) ściereczki. Należy również przeszlifować powierzchnię – za pomocą papieru ściernego lub szlifierki. Jednak nie starajmy się dokładnie wygładzić powierzchni, tylko usuńmy wystające włókna i drzazgi – utrudniają malowanie płyty OSB, późniejsze jej czyszczenie, a także stwarzają ryzyko skaleczenia. Ewentualne ubytki wypełniamy masą szpachlową do drewna, szlifujemy, usuwamy pył i przecieramy wilgotną ściereczką. Przed malowaniem niezbędne jest także gruntowanie płyty OSB, ponieważ jest ona chłonna. Zabieg ten jest niezbędny – zapobiegnie pęcznieniu materiału, a także ograniczy zużycie farby nawierzchniowej, a samo malowanie będzie szybsze. Płytę możemy zagruntować preparatem gruntującym do drewna lub żywicą polimerową. Niezależnie od tego, na jaki produkt się zdecydujemy, zawsze przestrzegajmy zaleceń producenta dotyczących warunków aplikacji i czasu schnięcia.
Jak i czym pomalować płytę OSB we wnętrzach
Do malowania płyt OSB możemy wykorzystać wszystkie farby przeznaczone do powierzchni drewnianych i drewnopochodnych, np. olejne, alkidowe czy lateksowe. Fachowcy zalecają jednak zastosowanie farb chemoutwardzalnych: epoksydowych i poliuretanowych. Są wytrzymałe, sprawdzą się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych, np. garażach i warsztatach, niektóre mogą być nanoszone bezpośrednio na płytę bez konieczności wcześniejszego gruntowania. Wystarczy nałożyć 1-2 warstwy farb epoksydowych czy poliuretanowych, aby uzyskać pełne krycie. Niestety, cena tych produktów jest dość wysoka, przez co nie są zbyt popularne – litrowe opakowanie kosztuje 60-100 zł. Tańsze, a równie efektywne i efektowne są farby olejno-ftalowe. Są trwałe, mają dobrą przyczepność, niestety wydzielą specyficzny zapach, który może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Co ważne, przed aplikacją farby olejno-ftalowej należy zastosować podkład pod farby olejne lub pokost lniany. Gdy podkład wyschnie, za pomocą wałka (lub pędzla z płaskim włosiem) cienkimi warstwami rozprowadzamy farbę – każdą następną warstwę nanosimy dopiero, gdy poprzednia wyschnie. Malowanie płyty OSB powtarzamy do momentu uzyskania oczekiwanego przez nas efektu. Płyty OSB pokryte farbami chemoutwardzalnymi i olejno-ftalowymi nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia woskiem czy lakierem – powłoka jest trwała i łatwo zmywalna.
Czym polakierować płytę OSB
Gdy chcemy zachować surowy wygląd płyty OSB, to także powinniśmy ją zabezpieczyć przed uszkodzeniem i wilgocią. Najlepszym wyborem będzie specjalny bezbarwny lakier do drewna oraz produktów drewnopochodnych. Specjaliści polecają lakiery jachtowe na bazie uretanowo-alkidowej lub alkidowo-uretanowej – doskonale zabezpieczają przed wilgocią. Lakier do drewna możemy rozprowadzać bezpośrednio na płycie OSB. Zawsze stosujmy się do zaleceń producenta. Najczęściej wystarczy jedna lub dwie warstwy, aby płytę odpowiednio zabezpieczyć i stworzyć trwałą, estetyczną powłokę.
Czym pomalować płytę OSB na zewnątrz
Płyty OSB wstawione na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych szybko ulegają zniszczeniu. Farby do drewna nie są do końca skuteczną ochroną. Czym więc zabezpieczyć płytę OSB na zewnątrz? Tak jak w przypadku elementów drewnianych, tak i tutaj sprawdzą się impregnaty do drewna – zabezpieczą płyty przed wilgocią, korozją biologiczną oraz innymi czynnikami, które osłabiają materiał. Wybierajmy takie produkty, które bazują na oleju mineralnego lub syntetycznego – zabezpieczenie będzie trwałe i skuteczne. Impregnaty na bazie oleju są rzadkie i łatwo się wchłaniają. Unikajmy stosowania preparatów na bazie soli, ponieważ sól zatrzymuje wilgoć i powoduje korozję elementów metalowych.