Posadzki i ściany wyłożone trwałą okładziną wykonaną z płytek są wytrzymałe na obciążenia, ścieranie i wilgoć, jednak jak wszystko wymagają pielęgnacji oraz mycia. Jak czyścić płytki kamienne i gresowe, aby nie było na nich widać upływającego czasu?
Materiał okładzinowy o otwartych porach może ulegać przebarwieniom, gdyż zanieczyszczenia mają dużą szansę wniknąć głęboko w ich strukturę i osadzić się tam na dobre. Zarówno płytki kamienne jak i gresowe polerowane są pozbawione szkliwienia i ochronnej powłoki, która stawiłaby czoło atakowi kurzu, brudu i plam pochodzących z kolorowych napojów, tłuszczy czy jedzenia. Dlatego ich pielęgnacja powinna polegać nie tylko na myciu, ale również na specjalnej impregnacji, do której konieczne jest odpowiednie dobranie środków konserwujących. Jak zatem dbać o posadzkę czy ścianę, którą tworzą płytki kamienne i gresowe?
Płytki kamienne
Są bardzo efektowne, wytrzymałe i odporne na intensywne użytkowanie. Wśród materiałów posadzkowych kamień jest uznawany za najbardziej trwały. Jednak gatunki okładzin różnią się między sobą. Polerowane płytki kamienne, zwłaszcza wykonane z takich surowców jak trawertyn, granit czy marmur, mają naturalnie otwarte pory oraz liczne mikroszczeliny, które należy zabezpieczyć przed wnikaniem brudu. Służą do tego odpowiednie preparaty tworzące na powierzchni posadzki czy ściany warstwę ochronną. Jednak, aby je zastosować konieczne jest wcześniejsze solidne umycie podłogi. Czyszczenie płytek kamiennych możemy przeprowadzić przy użyciu wody i delikatnego detergentu. Następnie okładzinę trzeba wysuszyć i dopiero zacząć nanoszenie impregnatu. Najlepiej wybrać preparat sprawdzonej firmy i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta.
Zabrudzony kamień można czyścić środkami do usuwania plam, takich jak choćby powstałych z tłuszczu i różnego rodzaju osadów, specjalnie przeznaczonymi do mycia tego typu materiału. Niektóre preparaty do czyszczenia zawierają w sobie również impregnat. Mycie płytek kamiennych można zakończyć, stosując środek nadający wybrany efekt. Wśród impregnatów znajdują się bowiem preparaty nabłyszczające, pogłębiające barwę, matujące, uwydatniające naturalną strukturę i rysunek, przyciemniające, pozostawiające efekt mokrego kamienia lub całkowicie bezbarwne. Tak zadbane płytki kamienne będą nas cieszyć swym wyglądem przez długie lata, a impregnacja chroniąca je od zewnątrz sprawi, że ich trwałość również będzie zadowalająca.
Płytki gresowe polerowane
W przeciwieństwie do szkliwionych płytki gresowe polerowane są bardziej podatne na zabrudzenia. Wykonane są z trwałego i odpornego surowca, mogą pochwalić się wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem, jednak aby nie ulegał on zmianie, należy o nie odpowiednio dbać, gdyż takie płytki mają podwyższoną nasiąkliwość. Mycie płytek gresowych polerowanych polega na regularnym czyszczeniu na mokro z dodatkiem zwykłego detergentu lub specjalnego przeznaczonego do powierzchni ceramicznych. Ważne jest, aby po czyszczeniu wytrzeć podłogę do sucha. Mycie płytek gresowych można również wzmocnić przez użycie wywabiaczy przeznaczonych do gresu polerowanego, czyli preparatów do usuwania zabrudzeń z tłuszczu i przebarwień, takich jak choćby śladów po kawie, herbacie, winie, oleju, soku owocowym czy rdzy. Znajdziemy też środki, które nie tylko zniwelują brud i plamy, ale również zaimpregnują powierzchnię posadzki, odświeżą ich wygląd lub nadadzą połysk.
Do zabezpieczenia płytek z gresu polerowanego stosuje się nieprzepuszczalne preparaty powstałe na bazie rozpuszczalników, które mają zdolność wypełniania otwartych porów. Barierę dla przenikania zabrudzeń i mocno barwiących substancji płynnych stworzymy rozprowadzając na powierzchni posadzki impregnat – dla ułatwienia pracy warto wspomóc się szerokim pędzlem, który pomoże nam w szybkim tempie nanieść równomiernie środek na całą powierzchnię podłogi. Konieczne jest, aby preparat pozostawić na płytkach gresowych do wyschnięcia na 24 godziny. Po tym czasie posadzkę należy wypolerować i dopiero wówczas można się po niej poruszać.
zdjęcia: AdobeStock