Zgodnie z Prawem budowlanym, jeśli wysokość naszego domu nie przekracza 15 m, nie mamy obowiązku wykonywania instalacji odgromowej. Jednak nasze bezpieczeństwo jest bezcenne. Warto więc ponieść koszt wykonania instalacji odgromowej, szczególnie że stanowi on niewielki procent całej inwestycji.
Zadaniem instalacji odgromowej jest przejęcie energii wyładowania atmosferycznego (pioruna) i bezpieczne odprowadzenie jej do ziemi jak najkrótszą drogą. Gdy energia nie zostanie prawidłowo odprowadzona, może dojść do zniszczenia urządzeń podłączonych do prądu, domu, a nawet pożaru. Poprawnie zaprojektowana i wykonana instalacja odgromowa zabezpiecza budynek prawie w 100%. O jej montażu warto pomyśleć już podczas budowy domu, ponieważ niektóre elementy trzeba wykonać właśnie w na tym etapie.
Elementy instalacji odgromowej
W skład instalacji odgromowej wchodzą zwody, przewody odprowadzające, przewody uziemiające i uziom. Zadaniem zwodów (drutów ze stali ocynkowanej, miedzi lub stali nierdzewnej, ich średnica powinna przekraczać 6 mm) jest bezpośrednie przyjmowanie prądów piorunowych, układa się je na dachu, na najwyższych punktach (kalenicy, kominie). Zwody z przewodami uziemiającymi połączone są za pomocą przewodów odprowadzających, które układa się je zewnętrznych ścianach domu – z daleka od okien, drzwi, bez załamań. Odległość między przewodami odprowadzającymi (muszą być minimum 2) powinna wynosić 20 cm. Natomiast przewody uziemiające, które łączą się z uziomami, należy układać w linii prostej, najkrótszą drogą do uziomu – najczęściej wzdłuż naroży budynku lub rynien i rur spustowych. Przewód uziemiający z ochronnym połączony jest zaciskiem pobierczym umieszczonym w puszcze ochronnej (na elewacji budynku). W gruncie umieszcza się uziomy – zazwyczaj wykonuje się je jako fundamentowe lub otokowe. Uziom fundamentowy (inaczej naturalny) to stopa lub ława fundamentowa ze zbrojeniem przystosowanym do połączenie z przewodem odprowadzającym – trzeba go wykonać podczas budowy domu. Uziom otokowy (sztuczny) to metalowa taśma (tzw. bednarka), którą układa się poziomo wokół domu i zakupuje w ziemi na głębokości minimum 0,5 m, nie bliżej niż 1 m od ścian zewnętrznych budynku. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie uziomów pionowych. Są to metalowe pręty wbijane w ziemię przy zejściach przewodów odprowadzających.
Instalacja odgromowa z zasadami
Zwody przejmują uderzenie pioruna, dlatego należy do nich podłączyć wszystkie wystające elementy dachu, np. maszty antenowe, nasady kominowe czy wywietrzniki. Na płaskim dachu trzeba zastosować elementy dystansowe utrzymujące linkę w wymaganej odległości od pokrycia dachowego. Gdy dach ma skomplikowany kształt, zastosowanie naciągu jest dość trudne i bardzo często przewody montowane są za pomocą uchwytów dystansowych – miejsce montażu musimy uszczelnić. W przypadku pokrycia z blachy lub papy można zastosować klejenie uchwytów, np. na lepik lub silikon. Montaż instalacji odgromowej najwygodniej jest zlecić dekarzom. Pamiętajmy, aby systematycznie kontrolować stan instalacji odgromowej – minimum dwa razy w roku, koniecznie wiosną i jesienią, ponieważ właśnie wtedy jest najwięcej burz. Raz w roku elektryk powinien zmierzyć poziom rezystancji uziomów, a wynik zapisać w protokole pomiarów i przechowywać razem z metryką instalacji. Podwyższona wartość rezystancji wskazuje na niesprawną instalację.
zdjęcia: AdobeStock, materiały prasowe