Hydroizolacja fundamentów to ważny etap budowy domu, ponieważ popełnione błędy są już praktycznie niemożliwe do naprawienia. Prawidłowo zabezpieczone fundamenty chronią konstrukcję domu przed wilgocią i jej destrukcyjnym działaniem.
Budując dom, dużą uwagę należy zwrócić na wszystkie elementy konstrukcyjne posadowione w ziemi. Ławy fundamentowe i fundamenty należy chronić przed działaniem wody i wilgoci. Sposób wykonania hydroizolacji zależy od wysokości wód gruntowych i przepuszczalności gruntu. Wyróżniamy izolację poziomą i pionową fundamentów.
Przygotowanie fundamentów do hydroizolacji
Ławy fundamentowe najczęściej wykonane są bezpośrednio na gruncie z odpowiedniej jakości betonu zbrojonego. Natomiast fundamenty mogą być lane, zbudowane z płyt betonowych, bloczków betonowych czy innych materiałów. Niezależnie od metody budowy, zanim przystąpimy do układania hydroizolacji musimy pozwolić, aby podłoże dobrze się związało, musi być mocne i wysezonowane, pozbawione luźnych cząstek i zanieczyszczeń. Jeśli w ławach fundamentowych czy fundamentach są ubytki, to należy je uzupełnić specjalną zaprawą mineralną. Nierówności po szalunkach powinno się wyrównać. W przypadku gdy do szalunków zastosowano płyty szalunkowe zabezpieczone środkami ułatwiającymi odwarstwienie, powierzchnię musimy oczyścić poprzez frezowanie lub gradowanie. Jeżeli będziemy wykonywać hydroizolację średnią i ciężką fundamenty wykonane z bloczków wystarczy dokładnie wyspoinować.
Izolacja pozioma fundamentów
Zadaniem izolacji poziomej jest ochrona ściany przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z gruntu. Do wykonania takiej hydroizolacji można zastosować dwie warstwy papy na lepiku, papy termozgrzewalne lub folie izolacyjne. Umieszcza się je między ławami fundamentowi a ścianami fundamentowymi oraz na styku ścian fundamentowych i zewnętrznych ścian domu.
Izolacja pionowa fundamentów
Izolacja przeciwwodna fundamentów układana jest po zewnętrznej stronie ściany fundamentowej i piwnicznej. Wyróżniamy trzy rodzaje hydroizolacji pionowej.
Lekka hydroizolacja fundamentów. Wykonuje się ją, gdy dom będzie posadowiony powyżej poziomu wód gruntowych na glebach przepuszczalnych, np. piaski, żwiry czy rumosze. Połączenia ławy fundamentowej z fundamentami i inne naroża wymagają wyoblenia o promieniu około 5 cm. Jeśli podłoże wykonane jest z bloczków betonowych na fugę nanosimy roztwór gruntujący – przygotowujemy go zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Gdy grunt wyschnie nakładamy warstwę hydroizolacji właściwej z mas bitumicznych lub polimerowych – są łatwe do nanoszenia, elastyczne i doskonale uzupełniają wszelkie nierówności i ubytki podłoża. Zawsze stosujemy się do zaleceń producenta. Należy wykonać dwie warstwy izolacji powłokowej – drugą po wyschnięciu pierwszej.
Średnia hydroizolacja fundamentów. Znajduje zastosowanie, gdy dom posadowiony jest powyżej poziomu wód gruntowych na gruntach nieprzepuszczalnych (glina) oraz gdy istnieje ryzyko podniesienia wód gruntowych ponad najniżej położonych fundamentów. W przypadku wykonywania tego typu hydroizolacji prace przygotowawcze wyglądają tak samo jak w lekkiej metodzie, jednak to wykonania warstwy izolacji przeciwwilgociowej stosuje się masy bitumiczne i polimerowe oraz dwie warstwy papy sklejane lepikiem. Pamiętajmy, aby używać pap i lepików jednego rodzaju – smołowe lub asfaltowe. Do izolacji fundamentów możemy również zastosować różnego rodzaju folie polietylenowe (LDPE lub HDPE) lub z PVC.
Ciężka hydroizolacja fundamentów. Musi być wykonana w domach posadowionych na gruntach spoistych, np. glina, piaski gliniaste i iły. Zaleca się ją również zastosować , gdy woda gruntowa sięga powyżej poziomy fundamentów lub może okresowo go przekraczać. W takich przypadkach same materiały hydroizolacyjne nie będą w stanie zapewnić dostatecznej szczelności. Należy więc wykonać ściany i podłogi piwnic ze zbrojonego betonu wodooszczelnego, tworząc żelbetową nieckę – wymagana jest minimum do poziomu występowania wód gruntowych, powyżej jako dodatkową izolację stosuje się izolację typu lekkiego i średniego. Wykonanie ciężkiej hydroizolacji jest znacznie podnosi koszty budowy domu i jest pracochłonne.
Zdjęcia: materiały prasowe