Gotowe zaprawy betonowe sprawdzają się w wielu sytuacjach – zarówno przy większych realizacjach, jak również drobnych naprawach i wielu pracach w ogrodzie oraz kształtowaniu architektury krajobrazu. Co więcej oferta jest szeroka, dzięki czemu możemy z łatwością dobrać produkt o parametrach oraz właściwościach odpowiadających naszym potrzebom.
Beton to jeden z najpowszechniej stosowanych materiałów budowlanych, znany już od czasów starożytnych. Zarówno przy niewielkim, a często także większym zakresie robót najłatwiej i najbezpieczniej sięgnąć po fabrycznie przygotowane mieszanki w workach. Ich używanie jest szybkie i wygodne, ponieważ po wymieszaniu w odpowiedniej proporcji z wodą są one gotowe do użycia. Pozwalają zaoszczędzić czas spędzony na samodzielnym przygotowaniu mieszanki betonowej oraz zapewniają stałe, optymalne parametry techniczne, będące gwarancją trwałości wykonywanych prac. Po związaniu taki beton jest bardzo odporny na nieprzyjazne warunki atmosferyczne, takie jak mróz, opady, czy promieniowanie słoneczne.
Dostępne na rynku suche mieszanki betonowe występują w różnych klasach wytrzymałości na ściskanie. Najczęściej wykorzystywane są betony klas C16/20 (B20), C20/25 (B25) oraz C25/30 (B30). Coraz większą popularnością cieszą się także produkty błyskawiczne, wyróżniające się szybkim przyrostem wytrzymałości i możliwością realizacji prac w krótszym czasie.
Gdzie warto stosować zaprawy betonowe?
Gotowe zaprawy betonowe mają bardzo szerokie spektrum zastosowania. Świetnie sprawdzają się podczas kształtowania architektury krajobrazu i przydomowej przestrzeni, gdy np. chcemy stworzyć idealne miejsce do grillowania, wykonać nowe ogrodzenie, postawić murek, altanę czy inne elementy małej architektury. Stanowią także doskonały podkład dla posadzek wewnątrz i na zewnątrz budynków. Z ich pomocą możemy wykonać warstwę dociskową na balkonie czy tarasie, profilować wszelkiego rodzaju spadki czy przeprowadzać niekonstrukcyjne naprawy elementów betonowych (niespełniających funkcji nośnych).
Szybciej, łatwiej, zdrowiej
Zaprawę betonową przygotowuje się poprzez wymieszanie zawartości worka z wodą w proporcjach wskazanych na opakowaniu, wykorzystując do tego betoniarkę wolnospadową lub mieszadło elektryczne.
Warto dodać, że obecnie cały proces przygotowania zaprawy betonowej może przebiec jeszcze szybciej i sprawniej oraz w sposób bardziej oszczędny dla zdrowia, środowiska i naszego budżetu. Umożliwia to nowy Baumit ALL IN Beton B25, wykorzystujący innowacyjną technologię pakowania. Nie trzeba już rozcinać worka i opróżniać go do betoniarki wolnospadowej lub pojemnika do mieszania zaprawy – wystarczy wrzucić worek w całości, dodać odpowiednią ilość wody i rozpocząć proces mieszania. Worek rozpuści się, stając częścią produktu, dodatkowo wzmacniając zaprawę naturalnymi włóknami. Co więcej, brak konieczności wysypywania mieszanki z worka oznacza większy komfort i zdrowsze warunki pracy – mowa bowiem nawet o 40% mniejszym zapyleniu.
Jako, że worek rozpuszcza się w całości w procesie mieszania w betoniarce lub pojemniku do mieszania, nic się nie marnuje i nie powstają odpady. Można zatem zapomnieć o konieczności magazynowania, wywożenia czy utylizacji zużytych opakowań, co oznacza oszczędność czasu i kosztów, a także realną dbałość o ochronę klimatu i zasobów naturalnych.
Błyskawiczne prace montażowe
Warto wiedzieć, że oprócz mieszanek betonowych o tradycyjnym czasie wiązania można również wykorzystać bardzo łatwe w zastosowaniu produkty błyskawiczne jak Baumit Gala Fix (wytrzymałość na ściskanie ≥40 MPa). W tym konkretnym przypadku zaprawa zaczyna wiązać już po ok. 5 minutach, a po ok. 30 minutach można ją już wstępnie obciążać.
To świetna opcja, gdy mamy do wykonania drobne prace w domu czy ogrodzie. Warto z niej skorzystać szczególnie przy montażu słupków ogrodzeniowych, ławek, lamp ogrodowych, huśtawek, suszarek na ubrania czy altan.
Beton można przygotować w sposób tradycyjny, jednak jej ogromnym atutem jest szybkość i łatwość zastosowania. Nie potrzebujemy mieszadeł elektrycznych czy innych urządzeń mieszających – wysypujemy suchą zaprawę z worka, polewamy wodą i gotowe!
Na rynku można spotkać różne rodzaje zapraw betonowych. Sięgając po wysokiej jakości produkty o właściwościach dopasowanych do warunków oraz miejsca zastosowania, możemy liczyć, że prace przebiegną szybko i sprawnie, a uzyskany efekt będzie bardzo trwały i bezpieczny w użytkowaniu.
Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.