Właściciele małych łazienek muszą wykazać się większą kreatywnością w rozplanowaniu ich wnętrza niż posiadacze dużych metraży, jednak efekt pracy może okazać się nie tylko o wiele ciekawszy – taka łazienka może być też wygodna w użytkowaniu. Funkcjonalne i estetyczne rozplanowanie tej trudnej przestrzeni ułatwi montaż głębokiego brodzika zamiast wanny.
Wanna lub kabina z brodzikiem jest niezbędnym elementem wyposażenia – także małej
łazienki, szczególnie jeśli w domu jest tylko jedna. To drugie
rozwiązanie w niewielkiej przestrzeni często okazuje się bardziej
funkcjonalne. Głęboki brodzik zamiast wanny
oznacza nie tylko oszczędność miejsca, ale może
też pełnić wiele funkcji. Jeśli brodzik ma pełnić funkcję
zbliżoną do wanny, powinien mieć przede wszystkim odpowiednią
głębokość. Za głębokie uznaje się brodziki mające powyżej
20 cm głębokości, jednak na rynku są modele, które mają nawet
40 cm głębokości, jest więc ona równa głębokości wanny –
najpłytsze mają tylko 35 cm głębokości. Mogą mieć one długość
od 80 do 120 cm i szerokość do 80 cm.
Wielofunkcyjny brodzik zamiast wanny – ważne udogodnienia
Jeśli nie mamy potrzeby wylegiwania się w wannie, ale zależy nam na miejscu, w którym chcemy wykąpać bez problemu dziecko czy wymoczyć stopy, zainwestujmy w głęboki brodzik z siedziskiem. Będzie on także optymalnym rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wyprofilowane siedzisko, umożliwia kąpiel w relaksującej pozycji. Warto, by miejsce do siedzenia było płytkie, ponieważ łatwiej nam będzie się z niego podnieść. Takie modele mogą mieć nawet 100-120 cm długości na 80 cm szerokości – to wymiary bliskie małym wannom. Najmniejsze wanny są tej samej długości i nieco węższe (70 cm szerokości). Mogą być kuszącą opcją dla osób o drobnej budowie. Jeśli brodzik nie ma siedziska, można zamontować składane krzesełko prysznicowe wykonane z solidnego i trwałego aluminium. W głębokim brodziku z powodzeniem zrobimy także pranie czy wykąpiemy psa – w wannie wykonanie tych czynności byłoby utrudnione, a w płytkim brodziku – w zasadzie niemożliwe.
Brodzik zamiast wanny
Decyzja o montażu brodzika i kabiny prysznicowej nie oznacza wcale rezygnacji z relaksu. Miłośnicy kąpieli powinni wybrać taki model, który najpełniej przejmie funkcję wanny. Kąpiel w takiej miniwannie przypomina wizytę w małym jacuzzi, w którym zazwyczaj nie możemy w pełni się rozłożyć, więc moczymy się w pozycji na pół siedzącej. Warto przyjrzeć się kształtom brodzików, tak by dopasować je w pełni do swoich potrzeb. Znajdziemy zarówno takie, które mają równe dno, jak i stopniowaną głębokość. Te drugie należą do wygodniejszych, ale też droższych rozwiązań. Znaczenie dla wygody kąpieli ma także kształt brodzika. Tradycyjny kwadrat czy prostokąt może nie zapewnić nam komfortu. Wygodniejsze są brodziki o wyprofilowanych obłych kształtach, w które z przyjemnością wpasujemy swoje ciała. Do bardzo małej łazienki najlepiej wybrać model w kształcie ćwiartki koła – zajmie mniej miejsca niż brodzik zaprojektowany na planie prostokąta. Pomyślmy o zakupie brodzika wyprodukowanego z materiału o antybakteryjnych właściwościach, który przeciwdziała pojawianiu się pleśni oraz bakterii na powierzchni brodzika. Specjalne tworzywo zagwarantuje nam ochronę przed bakteriami i zmniejszy trud pracy podczas mycia brodzika. Na takiej mini wannie najlepiej zamontować kabinę prysznicową polecaną przez producenta. Całkowita wysokość kabiny prysznicowej na głębokim brodziku powinna wynosić około 2 m.
zdjęcia: fotolia.com