Gdy fundamenty są gotowe – sprawna budowa z systemem SOLBET Perfekt

Beton komórkowy to materiał budowlany o korzystnych parametrach cieplnych i wytrzymałościowych oraz szerokim zastosowaniu. Jest sprawdzonym rozwiązaniem wówczas, gdy priorytetem staje się szybkie tempo budowy i, co za tym idzie, ograniczenie kosztów z nią związanych.

Gdy fundamenty są gotowe – sprawna budowa z systemem SOLBET Perfekt

Połączenie ściany fundamentowej ze ścianą nośną kondygnacji naziemnej budynku stanowi potencjalne miejsce powstania mostka termicznego. Energia cieplna z budynku łatwo przenika przez ściany zewnętrzne i wewnętrzne do ścian fundamentowych, które zazwyczaj nie są ocieplane w tak wysokim standardzie jak ściany zewnętrzne. Rozwiązaniem pozwalającym zredukować ucieczkę ciepła do fundamentów może być wykonanie ścian z bloczków z betonu komórkowego, które cechują korzystne parametry termoizolacyjne we wszystkich kierunkach. 
Zastosowanie betonu komórkowego jest dobrym rozwiązaniem nie tylko z uwagi na jego parametry cieplne, ale również ze względu na łatwość i szybkość wykonywania prac murarskich.

Pierwszą warstwę muruje się na zaprawie cementowej. Po ustawieniu bloczka na warstwie zaprawy wymaga on ustabilizowania poprzez uderzenia młotkiem z gumowym obuchem. Zapewni to odpowiednie przyleganie bloczka do zaprawy i umożliwi prawidłowe ustawienie względem pionu i poziomu. Kolejne warstwy bloczków można murować na zaprawie cienkowarstwowej.

Szybkie murowanie z nowoczesnymi bloczkami

Bloczki z betonu komórkowego SOLBET produkowane są z bardzo wysoką dokładnością wymiarową, sklasyfikowaną jako TLMB. Oznacza to, że mają tolerancję wymiarową na wysokości ±1 mm oraz ±1,5 mm na długości i szerokości. Wysoka dokładność wymiarowa bloczków umożliwia ich murowanie na cienkie, nie przekraczające 3 mm grubości spoiny. Takie rozwiązanie jest korzystne z kilku powodów. Cienkie warstwy zaprawy w murze nie stanowią miejsc nadmiernej ucieczki ciepła, spoiny nie obniżają więc izolacyjności termicznej muru.
Zastosowanie zaprawy do cienkich spoin usprawnia też prace murarskie. Do nanoszenia zaprawy służy specjalna kielnia zębata, która w łatwy sposób pozwala uzyskać spoinę o wymaganej grubości. Użycie zaprawy cienkowarstwowej przyspiesza również prace wykończeniowe w budynku. Dzięki jej zastosowaniu ściany zawierają mniej wilgoci technologicznej. Bloczki SOLBET wyposażone są w system łączenia w pionie za pomocą piór i wpustów. Eliminuje on konieczność wypełniania spoiny pionowej zaprawą. Wysoka dokładność wymiarowa oraz stosowanie bloczków z wyprofilowanymi powierzchniami bocznymi wbrew pozorom nie wymagają dużej precyzji od wykonawcy. Właściwości te sprawiają, że prace murarskie są znacznie łatwiejsze, a wznoszenie murów przebiega szybciej niż z elementów bez profilowania. Bloczki o powierzchniach wyprofilowanych na pióra i wpusty wystarczy ustawiać na warstwie cienkiej zaprawy, łącząc je niczym puzzle. Wymiarowe bloczki murowane na cienkiej warstwie zaprawy pozwalają też uzyskać bardzo równe przegrody, łatwiejsze w późniejszym wykańczaniu. Aby sprawnie wznosić równe mury z betonu komórkowego, ekipa wykonawcza musi przestrzegać jedynie kilku prostych zasad, np. dokładne wypoziomowanie pierwszej warstwy bloczków. Jednak już po jej ułożeniu każdą kolejną warstwę wykonuje się w bardzo szybkim tempie. Możliwość zastosowania cienkiej spoiny oraz brak konieczności wypełniania spoin pionowych zmniejsza też zużycie zaprawy. To z kolei w połączeniu z szybkim przebiegiem prac murarskich wpływa na obniżenie kosztów budowy.

Mimo sporych wymiarów bloczki SOLBET są stosunkowo lekkie. Niewielka masa oraz uchwyty montażowe sprawiają, że bloczki są poręczne i ułatwiają przenoszenie materiału w docelowe miejsce.
Sprawne nanoszenie zaprawy cienkowarstwowej warstwą odpowiedniej grubości umożliwia kielnia systemowa SOLBET

Proste narzędzia kluczem do prac

Do murowania ścian z betonu komórkowego wystarczy podstawowy komplet prostych i niedrogich narzędzi. Porowata struktura betonu sprawia, że bloczki łatwo się docina za pomocą ręcznej piły widiowej. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych maszyn. Do sprawnego i szybkiego nakładania zaprawy cienkowarstwowej przeznaczone są kielnie zębate. Szerokości kielni dostosowane są do grubości bloczków, dzięki czemu zaprawa nanoszona jest precyzyjnie na całej powierzchni materiału murowego. Nie kapie po bokach, wymurowana ściana pozostaje więc czysta, a zużycie zaprawy jest zoptymalizowane. Poza kielnią przydatny jest również młotek z gumowym obuchem, strug (do szlifowania drobnych nierówności bloczków o klasie gęstości 600 i 700) lub paca (do szlifowania drobnych nierówności bloczków o klasie gęstości 400 i 500), a także wiertarka wolnoobrotowa z mieszadłem do przygotowania zaprawy i zmiotka do oczyszczania bloczków z pyłu. Tymi prostymi narzędziami z powodzeniem może się posługiwać nawet osoba niemająca większego doświadczenia.

Budowa systemowa

SOLBET Perfekt to sprawdzony i łatwy w stosowaniu system budowy z betonu komórkowego. Oprócz bloczków o dużej dokładności wymiarowej w jego skład wchodzą również elementy uzupełniające z betonu komórkowego, takie jak prefabrykowane belki nadprożowe, kształtki U oraz płytki. Stosowanie tych elementów pozwala uzyskać ściany o jednolitej powierzchni wykonanej z betonu komórkowego, jednorodne pod względem izolacyjności termicznej. Wprawdzie w ścianach ocieplanych o izolacyjności termicznej decyduje przede wszystkim warstwa termoizolacji, to jednak wybór materiału na część konstrukcyjną ściany również ma znaczenie. Cieplejsza warstwa konstrukcyjna oznacza, że przy takiej samej grubości ocieplenia można uzyskać lepszą izolacyjność cieplną ściany, niż stosując materiały konstrukcyjne o gorszej izolacyjności termicznej. Korzyścią ze stosowania elementów systemowych dla inwestora, jak i wykonawcy jest również szybszy przebieg prac budowlanych przy jednoczesnym mniejszym ryzyku popełnienia błędów podczas wykonywania poszczególnych elementów konstrukcyjnych.

Układając nadproża obok siebie można uzyskać szerokość odpowiadającą każdemu typowi ściany budowanej w systemie SOLBET.

Prefabrykowane belki nadprożowe ze zbrojonego betonu komórkowego służą do przekrywania otworów okiennych i drzwiowych. Maksymalna długość nadproża prefabrykowanego wynosi 230 cm, co umożliwia przykrycie nim otworu o szerokości 180 cm. Belki nadprożowe SOLBET zapewniają lepszą izolację termiczną od tych wykonanych z żelbetu i eliminują możliwość powstania mostka cieplnego w tym newralgicznym miejscu muru. Do ich zalet zaliczyć też można łatwość i szybkość montażu. Niewielka masa sprawia, że nadproża SOLBET mogą być montowane ręcznie, bez konieczności korzystania z dźwigu. Wyższą cenę jednostkową w porównaniu z wykonaniem nadproża w całości na budowie rekompensuje brak kosztów związanych z koniecznością wykonywania prac zbrojarskich, deskowania czy dodatkowej mieszanki betonowej. Ważny jest również czas zaoszczędzony na oczekiwaniu na uzyskanie pełnej wytrzymałości tych elementów konstrukcyjnych. Kształtki U z betonu komórkowego stanowią z kolei szalunek tracony różnych elementów konstrukcyjnych wykonanych z żelbetu. Sprawdzą się m.in. podczas wykonywania długich belek nadprożowych, konstrukcyjnych podciągów, pionowych trzpieni i słupków, np. w ściankach kolankowych. Zastosowanie kształtek U SOLBET eliminuje konieczność stosowania pełnego szalunku drewnianego.
Płytki SOLBET przeznaczone są m.in. do obudowy wieńca. Praktyczne zamki wyprofilowane na powierzchniach bocznych ułatwiają łączenie poszczególnych elementów. Należy murować z nich przy wypełnieniu zaprawą spoin poziomych i pionowych.

Elementy uzupełniające systemu SOLBET Perfekt umożliwiają fachowe i szybkie wykonanie kluczowych elementów konstrukcyjnych.
Wysoka dokładność wymiarowa bloczków SOLBET sprawia, że powstający mur nie wymaga niwelowania nierówności poprzez zastosowanie grubej spoiny. Jej grubość może być więc ograniczona do minimum

Elementy murowe to nie wszystko

Na system ścienny SOLBET Perfekt składają się również produkty chemii budowlanej – zaprawy murarskie, tynkarskie oraz kleje do ociepleń. W ten sposób inwestor oraz wykonawca otrzymują komplet produktów umożliwiających budowę i wykończenie ścian budynku. Parametry i cechy produktów są starannie dobrane i dopasowane, dzięki czemu uczestnicy procesu budowlanego nie mają problemu z doborem materiałów. Odpowiednio dopasowane produkty i pełna systemowa oferta usprawniają również wykonawstwo. Do murowania ścian z betonu komórkowego na cienkie spoiny służy zaprawa SOLBET 0.1 i 0.2. W łagodnych warunkach zimowych ściany mogą być murowane na zaprawie do cienkich spoin – zimowej SOLBET 0.7.
Przed nałożeniem zaprawy na elementy murowe należy delikatnie przeszlifować ich powierzchnię. Szlifowanie jest niezbędne, m.in. z uwagi na możliwość nałożenia się tolerancji wymiarowej bloczków. Niedopuszczalne jest wyrównywanie drobnych nierówności zaprawą cienkowarstwową.
Zaprawa do cienkich spoin przeznaczona jest również do murowania elementów uzupełniających – belek ze zbrojonego betonu komórkowego, kształtek U i płytek SOLBET.
Materiały z betonu komórkowego mogą być również murowane na zaprawie tradycyjnej cementowo-wapiennej SOLBET 0.5.

W skład systemu SOLBET Perfekt wchodzą również zaprawy tynkarskie do wykańczania ścian od zewnątrz i wewnątrz budynku. Uzupełnieniem produktów wykończeniowych są także wyroby gipsowe o dużej wydajności

Energooszczędność w zestawie

W przypadku ścian warstwowych o izolacyjności cieplnej decyduje warstwa ocieplenia. Choć system ocieplenia ścian ETICS jest dobrze znany i powszechnie stosowany, podczas prac ociepleniowych nadal popełniane są błędy powodujące obniżenie izolacyjności termicznej ścian i osłabienie wytrzymałości warstwy ocieplenia. Aby ich uniknąć, oprócz wiedzy z zakresu wykonywania termoizolacji przegród zewnętrznych, bardzo ważny jest również wybór właściwych produktów do ocieplenia ścian. Rozwiązaniem umożliwiającym wykonanie trwałej termoizolacji i estetycznej elewacji jest zastosowanie systemu ociepleń, czyli zestawu odpowiednio dobranych produktów. Na system ociepleń SOLBET Termo składają się preparaty gruntujące, płyty styropianowe, zaprawa klejąca do styropianu Gabit TERMO 1.6, łączniki do płyt, zaprawa klejąca do siatki tynkarskiej Gabit Termo Plus 1.4 i 1.5, siatki tynkarskie oraz cienkowarstwowy tynk Terazyt S Baranek 4.2.
Zastosowanie systemu ociepleniowego nie tylko daje pewność, że wszystkie produkty będą do siebie dopasowane pod względem technicznym i stworzą trwałą konstrukcję, ale również znacznie usprawni prace wykonawcze. Wykonawcy otrzymują bowiem kompletny zestaw produktów, praktycznie gotowych do użycia. Zaprawy i kleje w postaci gotowej mieszanki wystarczy jedynie rozrobić z odpowiednią, wskazaną przez producenta ilością wody.

Nawet najlepsze elementy murowe to nie wszystko. O pomyślności przedsięwzięcia i sprawnym procesie budowlanym decyduje możliwość najlepszego dopasowania wszystkich materiałów używanych do budowy.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Solbet Sp. z o.o. Solbet Sp. z o.o.