Fundament pod ogrodzenie może być niezbędnym elementem konstrukcji całego płotu. Przęsła, szczególnie, gdy są murowane, stanowią duże obciążenie, które w efekcie może powodować osiadanie konstrukcji ogrodzenia oraz pęknięcia na jego powierzchni. Uszkodzeń tych pomoże uniknąć odpowiednio wykonany fundament. Jaka powinna być głębokość fundamentów pod ogrodzenie? Jak zrobić szalunek pod ogrodzenie?
Fundament ogrodzeniowy jest prawie tak samo ważny jak fundament w domu. Musi być więc wykonany na tyle solidnie, aby mógł przenieść cały ciężar bram, słupków i przęseł na grunt. Konieczność wykonania fundamentów ogrodzeniowych dotyczy wszystkich rodzajów ogrodzeń, nie tylko tych ciężkich, murowanych. Gdy ogrodzenie jest wykonane z siatki lub modułowych przęseł ogrodzeniowych, wystarczy jednak tylko fundament punktowy, który wykonuje się w miejscach, gdzie znaleźć mają się słupki ogrodzeniowe. Gdy ogrodzenie ma być wykonane z materiałów murowych, konieczny jest fundament ciągły, czyli ułożony na całej długości płotu. Fundament zalewa się betonem, który dodatkowo zbroimy. Jest to wzmocnienie betonu stalowymi prętami, które umieszczane są w wykopie fundamentu, jeszcze przed wylaniem betonu, pionowo lub poprzecznie.
Jak zrobić fundament słupka ogrodzeniowego
W przypadku lekkich konstrukcji ogrodzeniowych wykonuje się fundamenty punktowe pod słupkami ogrodzeniowymi. W miejscu, gdzie ma być słupek ogrodzeniowy, konieczne jest wykopanie dołu na około 50-70 cm, do którego wlewa się beton i umieszcza słupek. Ważne, aby był on ustawiony poziomo i podparty do czasu, aż beton stwardnieje. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy w przypadku fundamentów punktowych niezbędne jest zbrojenie fundamentów pod ogrodzenie. W większości przypadków sam beton jest wystarczającym podparciem słupków. Jednak tam, gdzie gleba jest niejednorodna lub teren jest pochyły, nawet pod lekkim ogrodzeniem warto wykonać fundament pod słupek z odpowiednim zbrojeniem. W zbrojeniu pod słupki stosuje się minimum jeden pręt poziomy oraz dwa pionowe na stopę fundamentową pod słupek.
Fundament ogrodzenia murowanego – wykop
Materiały ogrodzeniowe takie jak cegła, klinkier, bloczki betonowe czy modne gabiony potrzebują solidnego wsparcia, które będzie w stanie utrzymać ciężar konstrukcji i wszelkie inne obciążenia, którym ogrodzenie jest poddawane, takie jak np. siła wiatru czy działania człowieka. Konieczne jest wtedy zastosowanie fundamentu ciągłego i wykonania zbrojenia pod ogrodzenie. Dół pod taką konstrukcję powinien mieć głębokość od 80 do 140 centymetrów. Dokładna jego wielkość uzależniona jest od strefy klimatycznej, w której stawiane jest ogrodzenie. W Polsce strefa ta rozciąga się od 80 cm na zachodzie kraju do 140 cm na tzw. „biegunie zimna”, który lokalizuje się na Suwalszczyźnie. Wykop powinien zostać wykonany poniżej poziomu określonego na danym terenie. A co, jeśli nie zastosujemy zbrojenia fundamentów? Przede wszystkim może dochodzić do ich pękania, a tym samym do nierównomiernego osiadania fundamentów i przechylaniu się płotu na jeden z boków.
Fundament pod ogrodzenie – ława, szalunek i zbrojenie
Szerokość ławy fundamentowej powinna być jak najbardziej zbliżona (ale nie większa) do szerokości bloczka, który ma zostać na niej ułożony. Jeśli grunt nie jest spoisty i osypuje się, konieczne jest wykonanie szalunków w ławie. Jak zaszalować fundamenty? W wykopanym dole należy umieścić szalunek pod ogrodzenie z desek na całej jego długości. Dzięki szalunkowi ziemia nie osypie się do wykopu i beton nie będzie się z nią mieszał. Przygotowując deskowanie fundamentu należy pamiętać, że powinien wystawać on minimum 5 cm ponad poziom gruntu. W przypadku fundamentów ciągłych bardzo ważne jest zastosowanie zbrojenia fundamentu pod ogrodzenie. Zbrojenie poziome i pionowe zwiększy nośność i wytrzymałość całego fundamentu oraz słupków, a co za tym idzie, całej konstrukcji ogrodzenia. Średnicę oraz gęstość rozłożenia prętów warto skonsultować z projektantem, który uwzględni dokładne parametry zbrojenia dostosowane do przeciążeń, na które będzie ono narażone. Zazwyczaj zbrojenie poziome wykonuje się z belek składających się z prętów o średnicy fi=12 mm, połączonych strzemionami o średnicy fi=6 mm, zaś pionowe z prętów o średnicy 10 lub 12 mm – należy je powiązać ze zbrojeniem poziomym w miejscach zaplanowanych na słupki. Ważne jest też uwzględnienie przerw dylatacyjnych w przebiegu zbrojenia. Dylatacja w ławie fundamentowej zapobiega powstawaniu pęknięć spowodowanych przez obciążenia i warunki atmosferyczne. Stworzenie przerw dylatacyjnych jest szczególnie ważne podczas budowy ogrodzeń długich, masywnych oraz umiejscowionych na nierównym terenie. Powinny one mieć szerokość 2-3 cm oraz być wykonane co 10 – 15 metrów. Trzeba pamiętać także o otulinie betonowej, która ochroni zbrojenie przed korozją oraz zapewni odpowiednią współpracę zbrojenia z betonem. Jej grubość powinna wynosić min. 5 cm.
Jaki beton na fundamenty pod ogrodzenie
Beton do wylewki pod fundament ogrodzenia powinien spełniać określone wymagania i normy. Musi być odporny na działanie czynników atmosferycznych, a po zastygnięciu – stworzyć wytrzymałe podłoże. Klasa wytrzymałości betonu powinna wynosić przynajmniej C20/25, klasa ekspozycji CX1 lub XC2. Beton można zamówić w betoniarni – zostanie dowieziony na plac budowy przez tzw. gruszkę. Można również przygotować go samodzielnie, wykorzystując betoniarkę lub mieszając beton ręcznie. Podczas przygotowania mieszanki należy pamiętać o tym, aby kruszywo było czyste i nie żałować cementu. Beton należy przygotować w proporcji 3:1, czyli 3 części pospółki, 1 część cementu, plastyfikator i woda. Pamiętać trzeba także o jego odpowiednim zagęszczeniu – sprawdzi się tutaj wibrator wgłębny, czyli tak zwana „buława”. Po zalaniu wykopu, można przystąpić do „zacierania” powierzchni betonu. Istotną sprawą jest utrzymanie stałej wilgotności betonu podczas wiązania. Warto przykryć powierzchnię fundamentu folią, a po upływie 24 godzin od zakończenia betonowania należy rozpocząć polewanie fundamentów wodą – czynność tę wykonujemy przez 7 dni, dwa do trzech razy na dobę. Po związaniu fundamentu jego powierzchnię pokrywamy warstwą izolacji poziomej, która zapobiegnie migracji wilgoci na poziomie fundament-ogrodzenie. Dobrym sposobem na odwodnienie ogrodzenia jest wykonanie drenażu – rury drenażowe układamy wzdłuż całego fundamentu na terenie płaskim lub w poprzek ławy fundamentowej, gdy teren jest pochyły.