Prawidłowo wykonane ocieplenie elewacji to koszt, który daje wymierne korzyści i oszczędności na wiele lat. W trakcie eksploatacji budynku zachodzi wiele procesów, w tym wymiana termiczna. Docieplenie minimalizuje straty energii potrzebne zarówno do ogrzania jak i chłodzenia budynku. Pamiętać przy tym należy, że kluczowe dla efektywności ocieplenia są parametry materiału izolacyjnego. Nie mniej istotny jest również aspekt dekoracyjny.
Warstwa zewnętrzna elewacji zabezpiecza materiał termoizolacyjny przed czynnikami atmosferycznymi i biologicznymi oraz pozwala uzyskać zamierzony efekt estetyczny. Firma Franspol oferuje w tym zakresie systemowe rozwiązania, zarówno w przypadku użycia styropianu, jak i wełny mineralnej. Produkty z rodziny Renox pozwalają na dekoracyjne wykończenie elewacji materiałem mineralnym, akrylowym, silikonowym lub silikonowo-siloksanowym. Dostępna jest bogata paleta barw farb i tynków, z możliwością zabarwienia, w wybranych punktach handlowych na terenie całego kraju.
Podczas ocieplenia należy zwrócić szczególną uwagę na sposób montażu styropianu. Zastosowanie nawet najlepszego kleju, w przypadku złej aplikacji, nie gwarantuje dobrej izolacji termicznej. Zaleca się klejenie metodą obwodowo-punktową, jak na rysunku poniżej, tak aby klej pokrywał minimum 40% powierzchni płyty styropianowej. Istotą takiej metody klejenia jest wyeliminowanie przepływu powietrza pod płytami.
Grubość kleju nie powinna przekraczać 5 cm. Miejsca styku płyt należy wypełnić nisko rozprężną pianką. Nie należy dopuścić do wypłynięcia kleju pomiędzy płyty ponieważ na łączeniach będą tworzyły się mostki cieplne. Płytę należy przyłożyć, mocno docisnąć i pozostawić do wyschnięcia. Przesuwanie styropianu w trakcie wiązania zaprawy spowoduje przerwanie tego procesu i zmniejszy właściwości klejące.
Coraz większą popularność na rynku zdobywa styropian szary. Mimo nieco wyższej ceny jego współczynnik przewodzenia ciepła jest o około 30% niższy niż płyt białych. Ma to istotne znaczenie dla grubości wykonywanych okładzin. Produkty Franspol czyli zarówno Klej do styropianu FP-11 jak i Klej do siatki FP-12 służą do przyklejania płyt białych i grafitowych (szarych). Ważne jest aby podczas montażu płyt styropianowych (dotyczy białych i szarych) elewację chronić od bezpośredniego nasłonecznienia oraz opadów. W tym celu najczęściej stosuje się siatki elewacyjne. Ich brak może powodować niewłaściwe wiązanie kleju a w efekcie osłabione mocowanie płyt do ściany. Dodatkowe mocowanie mechaniczne (kołkowanie) stosuje się po związaniu jeżeli wynika tak z projektu docieplenia, jeśli podłoże wykazuje brak stabilności na całej powierzchni oraz w przypadku docieplania już istniejącej warstwy termoizolacyjnej. Jeżeli zdecydujemy się na montaż mechaniczny pamiętać należy o większej ilości kołków przy rogach budynku (zwyczajowo stosuje się po 2 kołki na płytę 0,5m2 a przy narożnikach po 3). W przypadku styropianu grafitowego, należy w najszybszym możliwym czasie wykonać warstwę zbrojącą z siatki (układając ją na zakładkę) oraz kleju do zatapiania siatki (FP-12). Tak przygotowaną powierzchnię, po całkowitym wyschnięciu, należy pokryć podkładem gruntującym, który zabezpieczy powierzchnię na ok. pół roku. Tynkowanie właściwe należy wykonywać na zagruntowane podłoże. Zastosowanie poszczególnych produktów w systemie ocieplenia styropianem firmy Franspol przedstawia poniższy rysunek.
Przy stosowaniu tynków kolorowych należy zwrócić uwagę, aby na jednorodnej elewacji lub na każdej wyodrębnionej powierzchni, używać masy z jednej serii produkcyjnej. Nie rozrzedzać wodą, ani mieszać z innym materiałem. Należy nanosić na przygotowane podłoże przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej, warstwą na grubość ziarna. Po ściągnięciu nadmiaru zacierać pionowo, poziomo lub koliście, przy użyciu pacy z tworzywa sztucznego. Fakturowanie przeprowadzić nie później niż po ok. 15 min. od nałożenia zaprawy- nie zwilżać wodą! Prace tynkarskie prowadzić w sposób ciągły (metoda „mokre na mokre”), aby uniknąć widocznych połączeń i nierównomierności barwy. Na dużej powierzchni zastosować podział na mniejsze fragmenty z zachowaniem prostych odcięć przy użyciu przylepnej taśmy tynkarskiej. W celu wyrównania barwy i struktury nie dopuszczać do całkowitego opróżnienia kubła z masą, lecz uzupełniać go po opróżnieniu do połowy świeżą masą z nowego kubła i starannie wymieszać obie części. Niedopuszczalne jest prowadzenie prac w czasie opadów atmosferycznych, podczas silnego wiatru i przy dużym nasłonecznieniu elewacji, bez osłon. Świeżo wykonane tynki należy chronić przed deszczem, mrozem i zbyt szybkim wysychaniem. Przeciętny czas wysychania tynku, wynosi 12-48 godzin. Warunki pogodowe, mogą ten czas znacznie wydłużyć.
Pomocą służą nasi doradcy handlowi i techniczni: PRZEDSTAWICIELE HANDLOWI