Wykorzystanie deski kompozytowej do elewacji budynków jest jednym z najnowszych i najbardziej interesujących sposobów na jej wykonanie. Elewacje z użyciem deski kompozytowej zyskują na estetyce i przyciągają wzrok.
Moda na drewnianą oblicówkę trwa od niedawna, ale już dzisiaj na wielu realizacjach możemy zaobserwować, jak po paru latach wygląda naturalne drewno poddane działaniu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Alternatywa dla drewnianej okładziny w postaci desek kompozytowych jest więc zachęcająca – kompozyt do złudzenia przypomina drewno, jednak różni się od niego właściwościami. Materiał kompozytowy to ciekawa propozycja na wykończenie elewacji metodą lekką suchą. Deski kompozytowe są bardziej elastyczne niż naturalne drewno, mogą być więc z powodzeniem używane na ścianach łukowych i powierzchniach zaokrąglonych. Deski kompozytowe urozmaicają elewację – idealnie łączą się także z innymi materiałami np. tynkiem. Kompozytowe elewacje pełnią też funkcję ochronną dla ścian budynku, ponieważ dzięki nim woda nie wnika bezpośrednio do ściany. W dobie budownictwa energooszczędnego docenia się także właściwości termoizolacyjne ścian wykończonych kompozytem, poprawiają też komfort akustyczny wewnątrz.
Kompozyt, czyli co?
Kompozytami określa się materiały składające się z kilku rodzajów surowców trwale ze sobą połączonych. Surowce w kompozytach łączy się po to, aby wydobyć ich atuty i zniwelować wady, w efekcie właściwości powstałego materiału są o wiele lepsze od jego elementów składowych. W wyniku połączenia drewna z tworzywami sztucznymi lub cementem powstają kompozyty drewniane, określane również jako materiały drewnopochodne. Materiały te nie mają nic wspólnego z tworzywami sztucznymi i innymi wyrobami drewnopodobnymi, które nie mają naturalnego drewna w swoim składzie, a jedynie je naśladują. Dzięki nowoczesnym technologiom tego typu materiały kompozytowe łączą w sobie zarówno naturalne właściwości drewna, jak i wysokie parametry techniczne uzyskane dzięki drugiemu składnikowi.
Jakie kompozyty na elewację domu
Najbardziej popularne są kompozyty drzewno-polimerowe. Do ich produkcji wykorzystuje się włókna celulozowe lub pył drzewny (od 30 do 70%) oraz tworzywa sztuczne należące do tzw. polimerów termoplastycznych (polichlorek winylu (PVC) lub polipropylen (PP)), a także twardy polietylen (HDPE) oraz dodatki uszlachetniające, stabilizatory UV, uniepalniacze i barwniki. Uformowane z tych składników w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem elementy w formie desek są bardzo trwałe, a przy tym mają powierzchnię przypominającą w dotyku drewno. Czasami proces technologiczny polega na wytworzeniu granulowanego kompozytu, z którego po uplastycznieniu formuje się deski. Zwolenników ekologii do materiałów kompozytowych może przekonać to, że do ich wytwarzania często wykorzystuje się granulaty tworzywa sztucznego pochodzące z recyklingu i odpady drewniane. Oferta rynkowa kompozytów drzewno-polimerowych jest urozmaicona: na elewację możemy zastosować pełne deski, które są bardzo lekkie, gdyż wytwarza się je z dodatkiem substancji spieniających, deski o budowie komorowej oraz deski z jednym profilem. Kompozyty drzewno-polimerowe są zazwyczaj barwione w masie. Dla uzyskania ciekawszej faktury ich powierzchnia może być szczotkowana lub lekko metaliczna, wyglądająca z daleka jak oksydowane aluminium. Deski drzewno-kompozytowe mają jednak swoje wady – sztuczne substancje nie są w pełni odporne na zmiany koloru i odkształcenia pod wpływem wysokiej temperatury.
Ciekawym produktem są elewacyjne deski kompozytowe z żywicą. Zawartość drewna jest w tym produkcie znacznie wyższa – dochodzi do nawet 80%. W zaawansowanej technologii produkcji półprodukty łączone są termoplastyczną żywicą, dzięki czemu kompozyt nie absorbuje wody, a raz zabarwiony w procesie produkcji, pozostaje w tym samym kolorze przez długie lata. Nie zmienia też swych wymiarów przy wahaniach temperatury. Deski produkowane w tej technologii mają pióra i wpusty oraz gotowe otwory montażowe. Największą trwałość wzoru i koloru mają deski z powierzchnią pokrytą okleiną o wzorze przypominającym naturalne drewno, a następnie lakierem odpornym na promieniowanie UV. Okleina ta jest zalana żywicą melaminową i sprasowana z rdzeniem materiału, dlatego wytrzymuje zmienne warunki atmosferyczne. Dostępne są też deski kompozytowe fabryczne pokryte farbą akrylową – mogą przypominać wówczas okleinę drewnianą pomalowaną farbą transparentną bądź kryjącą. Można doskonale dopasować kolorystykę, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia ze względu na dostępną paletę barw.
Konserwacja elewacji z kompozytu
Desek kompozytowych nie trzeba impregnować tak jak drewnianych, nie ma też konieczności ich malowania, są wodoodporne i niepodatne na czynniki zewnętrzne: nie miękną, nie wypaczają się, nie płowieją, na ich powierzchni nie pojawiają się nieestetyczne naloty. Mają gładką powierzchnię, nie tworzą się na nich żadne zadry. Ważna jest także łatwość utrzymania w czystości – wystarczy je przetrzeć.
zdjęcia: K. Jankowska, fotolia.com