Elewacje boczne domu są dzisiaj zagospodarowywane znacznie funkcjonalniej niż w przeszłości. Częstą praktyką jest projektowanie z boku tarasu i ogrodu, a także planowanie tam dużych przeszkleń. Dzięki nowoczesnym materiałom i rozwiązaniom architektonicznym mogą być one równie efektowne oraz wygodne dla użytkowników, jak te zaplanowane na elewacji ogrodowej.
Wysokie ceny, a często również niewielkie wymiary oraz nietypowe kształty działek budowlanych sprawiają, że budujemy domy o niestandardowych rozwiązaniach architektonicznych. Staramy się także efektywnie wykorzystać każdy skrawek ziemi. Efektem takiego podejścia są m.in. strefy wypoczynku usytuowane na elewacjach bocznych domu. Taras z boku domu, a także balkon może być równie funkcjonalny, jak ten usytuowany na elewacji ogrodowej. To również detale wzbogacające i urozmaicające ściany boczne. Elementami, które uatrakcyjniają elewacje boczne są również przeszklenia. Wszelkiego rodzaju detale architektoniczne otwierające dom na otoczenie są szczególnie pożądane, gdy chcemy optycznie obniżyć ścianę – doskonale sprawdza się to choćby w przypadku ścian szczytowych czy też wysokich i krótkich ścian prostokątnych.
Taras z boku domu
Elewacje boczne są dzisiaj często wykorzystywane jako miejsce posadowienia tarasu. To element, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesny dom. Taras na ścianie bocznej warto zaprojektować, gdy jest ona umieszczona od południa, zachodu lub ewentualnie od wschodu. Szczególnie efektowne są tarasy usytuowane na ścianach szczytowych – często zajmują one całą szerokość ściany. Zaprojektowane w tych miejscach mają często naturalne zadaszenie w postaci okapu wysuniętego poza obrys ściany. Dobrym sposobem na uzyskanie intymności tarasu położonego na elewacji bocznej jest również osłonięcie go ścianą parawanową. Gdy brak tego typu osłon, warto wyposażyć taras w zadaszenie z poliwęglanu. Elewacje boczne są również dobrą lokalizacją niewielkich tarasów, służących otwarciu na otoczenie sypialń, gabinetów, kuchni czy łazienki. Taras można zaplanować również na drugiej kondygnacji. Zazwyczaj planuje się go nad garażem lub poprzez cofnięcie ściany poddasza czy piętra, która w strefie parteru jest pozbawiona okien. To częsty sposób pozyskania dodatkowej przestrzeni wypoczynkowej w domach posadowionych zbyt blisko granicy działki. Planując tego typu garaż, należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiednie izolacje wodochronne. Strop musi mieć też właściwą izolację termiczną.
Balkon na elewacji bocznej
Elewacje boczne to również doskonałe miejsce na zaplanowanie balkonów. Zazwyczaj projektuje się je w usytuowanych na poddaszu lub piętrze sypialniach. Otwarcie tych wnętrz na otoczenie – szczególnie w przypadku niewielkich działek miejskich poszerza kontakt z naturą, a także perspektywę widokową i wzbogaca elewację budynku. Jeśli zależy nam na optycznym obniżeniu bocznej ściany zewnętrznej lub nadaniu jej horyzontalnego charakteru, warto zdecydować się na balkon szerokości ściany, który będzie graniczył z kilkoma pomieszczeniami. Oprócz balkonów ze znacznie wysuniętą płytą balkonową coraz częściej na elewacjach bocznych umieszcza się balkony francuskie, które mimo braku lub znacznego ograniczenia płyty balkonowej doskonale łączą dom z otoczeniem. Balkon francuski to konstrukcja złożona z okna portfenetrowego „zamkniętego” na elewacji balustradą. Balustrady tego typu balkonów to zazwyczaj bardzo nowoczesne elementy metalowe o układzie horyzontalnym, co przyczynia się do wykreowania nowoczesnego wizerunku elewacji.
Przeszklone elewacje boczne
Jeśli elewacja boczna domu jest usytuowana w odległości co najmniej 4 m od granicy działki i ma wystawę południową lub zachodnią, warto zaplanować na niej duże przeszklenia, a także okna o nietypowych formach. Nie tylko wpłyną one korzystnie na otwarcie wnętrz na otoczenie, ale także nadadzą budynkowi nowoczesny sznyt. Doskonale sprawdzą się portfenetry czy okna pasmowe. Dobry efekt dają też okna narożne. Do bardzo wzbogacających wizerunek domu należą także umieszczone na ścianach bocznych okna rozetowe, szczególnie warto je wprowadzić, gdy detale zaplanowane na tej elewacji mają układ asymetryczny.
zdjęcia: materiały prasowe