Elektronarzędzia do budowy i remontu domu

Elektronarzędzia STANLEY

Elektronarzędzia znacznie usprawniają zarówno prace budowlane, jak i remontowe. Aby w pełni wykorzystać ich możliwości, należy odpowiednio dobrać je do wykonywanych zadań.

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt typów elektronarzędzi o bardzo zróżnicowanym przeznaczeniu i możliwościach roboczych. Wśród nich jest sprzęt akumulatorowy, jak też zasilany przewodowo z gniazdka prądem o napięciu 230 V. Prawidłowy wybór elektronarzędzi, którymi będą wykonywane prace podczas budowy domów i remontów, jest bardzo ważny i wymaga znajomości ich asortymentu. Daje wymierny efekt w postaci oszczędności podczas zakupu sprzętu, jak też – co równie istotne – umożliwia sprawnie wykonanie prac.

Udoskonalona technologia akumulatorowa
Udoskonalona technologia akumulatorowa

ELEKTRONARZĘDZIA DO WIERCENIA I KUCIA

Podczas budowy domu czy remontu używa się głównie 7 typów elektronarzędzi do wiercenia:
– wiertarek albo wiertarko-wkrętarek udarowych lub bezudarowych, 
– młotowiertarek SDS-plus lub SDSmax,
– małych szlifierek kątowych.

Wiertarki i wiertarko-wkrętarki stosuje się głównie do wiercenia w tzw. materiałach skrawalnych: w drewnie litym, płytach wiórowych i meblowych, metalach (stali czarnej i nierdzewnej, aluminium itd.), tworzywach sztucznych oraz w różnego rodzaju płytkach ceramicznych lub gresowych. Przy tym dodatkowo modele udarowe umożliwiają wiercenie w niezbyt twardych materiałach budowlanych: cegle, porothermie, gazobetonie, silce, keramzycie, niezbyt twardych elementach betonowych.

Młotowiertarka SDS PLUS
Młotowiertarka SDS PLUS

Młotowiertarki z uchwytami SDS-plus lub SDS-max (tzw. obrotowo-kujące młoty udarowe) przeznaczone są do obróbki twardych materiałów budowlanych: betonu, żelbetonu, kamienia, granitu. Dysponują one mocnym udarem elektropneumatycznym, który umożliwia szybkie kruszenie twardych materiałów. Dlatego młotowiertarki wykorzystuje się do podkuwania (typu SDS-plus) i kucia (SDS-max). O możliwościach roboczych tych maszyn decyduje głównie moc, którą najlepiej wyraża parametr energii pojedynczego udaru. Im jest wyższa, tym większy otwór można efektywnie daną maszyną wykonać. Generalnie, młotowiertarki SDS-plus przeznaczone są do wykonywania otworów wiertłami SDS z zakresu 4–26 mm, zaś SDS-max – od 20 do 52 mm.

Szlifierka kątowa
Szlifierka kątowa

Szlifierki kątowe (małe) wykorzystywane są przede wszystkim do pracy z twardymi lub bardzo twardymi materiałami ceramicznymi np. płytki ścienne, podłogowe, gresowe, granitowe, klinkierowe itp. Są one bardzo trudne w obróbce, co jest m.in. powodem, że do wiercenia w nich otworów o średnicach od 16 do ponad 100 mm, stosuje się małe szlifierki kątowe uzbrojone w koronki z nasypem diamentowym. Umożliwiają one bardzo szybkie wiercenie i dlatego znacznie usprawniają prace wykończeniowe.

ELEKTRONARZĘDZIA DO WKRĘCANIA/ WYKRĘCANIA

Montaż śrub i wkrętów podczas budowy czy remontu domu można wykonać wieloma elektronarzędziami. Specjalnie do tego przeznaczone są wiertarko- -wkrętarki, zakrętarki i klucze udarowe oraz wkrętarki do suchej zabudowy. Do wkręcania/wykręcania można też użyć wiertarki, a nawet młotowiertarki z uchwytem SDS-plus i funkcją wiercenia bezudarowego.
Wiertarko-wkrętarki doskonale sprawdzają się podczas montażu wkrętów o średnicach 3–8 mm. Można je wykorzystać też do precyzyjnego montażu na głębokość wkrętów o tych rozmiarach. Dokładną pracę nimi zapewnia sprzęgło momentu obrotowego regulowane pierścieniem. Wiertarko-wkrętarkami można też montować wkręty ciesielskie o średnicach 8–10 mm. Jednakże znacznie lepiej w tej operacji sprawdzą się zakrętarki lub klucze udarowe, które nie obciążają rąk podczas pracy i znacznie ją ułatwiają. Urządzenia te za pomocą udarowych mechanizmów kowadełkowych generują duże momenty obrotowe (rzędu od 100 do powyżej 1000 Nm). Dlatego m.in. znacznie usprawniają montaż kotew, kołków, konstrukcji stalowych  (np. balustrad) i drewnianych (np. szkielety dachów, altany ogrodowe).
Osobną grupę elektronarzędzi do wkręcania stanowią wkrętarki do montażu suchej zabudowy i płyt budowlanych, dysponujące momentem obrotowym rzędu 5–10 Nm. Są to specjalistyczne urządzenia wyposażone w sprzęgło kłowe i dokładny, regulowany ogranicznik głębokości wkręcania. Dzięki temu zapewniają wysoką dokładność montażu wkrętów. Gdy we wkrętarkach zamontuje się magazynki na wkręty mocowane na taśmach, można je wykorzystać do seryjnego wkręcania.

Wiertarko-wkrętarka udarowa
Wiertarko-wkrętarka udarowa
Bezszczotkowa wiertarko-wkrętarka udarowa
Bezszczotkowa wiertarko-wkrętarka udarowa
Klucz udarowy
Klucz udarowy
Zakrętarka udarowa
Zakrętarka udarowa

ELEKTRONARZĘDZIA DO CIĘCIA I PIŁOWANIA

Jak wiadomo, cięcie można wykonać z użyciem ruchu:
– obrotowego,
– posuwisto-zwrotnego,
– oscylacyjnego osiowego.
Ruch obrotowy wykorzystują różnego typu pilarki tarczowe, ukośnice oraz szlifierki kątowe do cięcia lub piłowania.
Ruch posuwisto-zwrotny jest używany przez wyrzynarki i piły szablaste.
Ruch oscylacyjny osiowy jest używany przez urządzenia wielofunkcyjne.
Jak łatwo zauważyć, wymienione urządzenia mają odrębne zastosowania materiałowe lub operacyjne.
Szlifierek kątowych używa się (przeważnie na placu budowy) do zgrubnego cięcia: stalowych prętów zbrojeniowych lub gwintowanych, kątowników, profili prostokątnych, materiałów budowlanych, płytek ceramicznych, gresowych lub kamiennych.
Pilarki stosuje się do cięcia materiałów drewnianych: desek i listew podłogowych, desek dachowych, sklejek, stopni schodowych, płyt OSB, kantówek, belek, płyt laminowanych itd. Niektóre ich modele, w tym ukośnice, mogą być użyte do cięcia elementów aluminiowych lub nawet stalowych. Co ważne, pilarkami można uzyskać bardzo dobre rezultaty jakościowe – czysto i dokładnie docięte krawędzie materiałów drewnianych. Ich zaletą jest także duża wydajność cięcia, w tym też długich elementów.
Jednakże pilarki tarczowe nie są pozbawione pewnych ograniczeń, gdyż tną wyłącznie prostoliniowo. Nie posiadają ich natomiast pilarki brzeszczotowe – wspomniane wyrzynarki i pilarki szablaste wykorzystujące ruch posuwisto- -zwrotny. Oprócz cięć prostoliniowych, można nimi wykonać cięcia po łukach, w tym o małym promieniu. Urządzeniami tymi tnie się różne materiały – od drewnianych po stalowe i tworzywa sztuczne.
Domeną wyrzynarek pozostaje dokładna obróbka (w tym krzywoliniowa) płytowych materiałów drewnianych o stosunkowo niewielkiej grubości, zaś pilarek szablastych – szybkie cięcie zgrubne elementów metalowych (rur i profili stalowych, blach, elementów z miedzi itd.), drewnianych z ukrytymi gwoździami czy wkrętami, bloczków gazobetonowych, porothermu itd.
Ostatni typ elektronarzędzi do cięcia i piłowania to oscylacyjne urządzenia wielofunkcyjne. Wykorzystują one ruch oscylacyjny osiowy, czyli obrotowo- -zwrotny o niewielkim kącie wynoszącym maksymalnie ±4°. Urządzenia te umożliwiają za pomocą odpowiednich brzeszczotów wykonywanie m.in. cięć wgłębnych czy przy powierzchni (wycinanie gwoździ).

Pilarka ukosowa
Pilarka ukosowa
Piła szablasta
Piła szablasta
Narzędzie wielofunkcyjne
Narzędzie wielofunkcyjne
Szlifierka kątowa
Szlifierka kątowa

ELEKTRONARZĘDZIA DO OBRÓBKI POWIERZCHNIOWEJ

Ogólnie rzecz biorąc, służą do uszlachetniania powierzchni różnych materiałów: czyszczenia, usuwania nalotów, rdzy, starych farb czy lakierów, gratowania, szlifowania i polerowania.
Szlifierkami kątowymi obrabia się powierzchnie metalowe, betonowe i kamienne, a szlifierkami oscylacyjnymi, oscylacyjnymi typu delta i mimośrodowymi – obrabia się powierzchnie drewniane i lakierowane.

Szlifierka oscylacyjna
Szlifierka oscylacyjna

Oczywiście, na placu budowy czy podczas remontu do szlifowania czy oczyszczania w miejscach trudno dostępnych można użyć także wiertarek czy wiertarko- wkrętarek uzbrojonych w ściernicę listkową lub ze sprasowanej włókniny, a także oscylacyjnych urządzeń wielofunkcyjnych.

ELEKTRONARZĘDZIA DO ODPYLANIA I SPRZĄTANIA

To popularne odkurzacze przemysłowe, które współpracują z elektronarzędziami i umożliwiają usuwanie pyłu w momencie oraz miejscu jego powstawania. Pełnią ważną funkcję, umożliwiając zachowanie czystego i zdrowego środowiska pracy, wolnego od pyłu, który jest przyczyną wielu chorób zawodowych, w tym groźnych dla życia pylicy płuc i nowotworów. Tego rodzaju odkurzaczy używa się także do sprzątania miejsca pracy, warsztatu itp. Są one niezbędne na każdym placu budowy czy miejscu remontu, jak przysłowiowa wiertarka w skrzynce narzędziowej profesjonalnego wykonawcy.

Odkurzacz
Odkurzacz
Odkurzacz
Odkurzacz

NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANE BŁĘDY PRZY WYBORZE I STOSOWANIU ELEKTRONARZĘDZI

+ Wynikają one w większości wypadków z chęci oszczędzania za wszelką cenę. Nie należy więc wybierać elektronarzędzi niedostosowanych w pełni do wykonywanych prac zarówno pod względem mocy, jak i dokładności obróbki oraz możliwości roboczych osprzętu. W pierwszym wypadku jest to przyczyną częstych przeciążeń maszyn skutkujących skróceniem ich żywotności i awariami, a w drugim oraz trzecim znacznie utrudnia pracę, nadmiernie ją wydłużając.
+ Najczęstszym błędem podczas pracy elektronarzędziami jest stosowanie słabej jakości lub nadmiernie zużytego osprzętu: tępych wierteł, brzeszczotów, tarcz pilarskich itd. Efekty tego mogą być opłakane: zniszczony materiał i uszkodzona maszyna na skutek przegrzania jej napędu.
+ Niemniej istotnym błędem w eksploatacji elektronarzędzi jest niestosowanie odkurzaczy lub urządzeń odpylających. Pył nie tylko jest szkodliwy dla zdrowia, ale także w dużym stopniu utrudnia pracę, zmniejszając jej dokładność i tępo oraz przyspieszając zużycie osprzętu.

Artykuł pochodzi z
Głos PSB

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 
Artykuł powstał przy współpracy Stanley Black&Decker Polska Sp. z o.o. Stanley Black&Decker Polska Sp. z o.o.