Czasami zdarza się, że centralne ogrzewanie jest niewystarczające. W takim przypadku, aby nie marznąć we własnym domu, wystarczy włączyć grzejnik elektryczny. Jak wskazuje nazwa, należy podłączyć go do prądu, a ten jak wiemy, nie należy do najtańszych. Jakie grzejniki elektryczne wybrać, aby mieć ciepło w domu i nie drżeć na myśl o rachunkach za energię?
Grzejniki elektryczne umożliwiają szybkie i wygodne podniesienie temperatury we wnętrzach. Ich cena nie jest zbyt wygórowana, nie potrzeba także oddzielnej kotłowni, ponadto jest to inwestycja na kilka lat. Aby grzejnik elektryczny działał, należy podłączyć go do gniazdka elektrycznego – i tyle wystarczy. Oczywiście musimy liczyć się z tym, że rachunki za energię wzrosną. Jeżeli zależy nam, żeby nie były bardzo wysokie, zainwestujmy od razu w oszczędne grzejniki elektryczne. Tylko jakie grzejniki elektryczne do domu są warte uwagi? Podpowiadamy.
Ogrzewanie elektryczne – jakie grzejniki
Na rynku jest kilka rodzajów grzejników elektrycznych. Najpopularniejsze to grzejniki olejowe, na podczerwień, ceramiczne, konwektorowe i termowentylatory. Różnią się między sobą mocą, wydajnością i oczywiście poborem prądu. Na które warto postawić? Jakie grzejniki elektryczne wybrać? Trudno jednoznacznie stwierdzić, ale oszczędne ogrzewanie elektryczne zapewnią nam nowoczesne, energooszczędne i dopasowane do potrzeb urządzenia.
Grzejniki olejowe – energooszczędny grzejnik olejowy pobiera energię elektryczną, gdy podgrzewa olej. Trwa to dość długo, ale za to urządzenie oddaje ciepło do pomieszczenia jeszcze przez pewien czas po odłączeniu od zasilania, dzięki czemu nadaje się do długotrwałego ogrzewania. Grzejniki olejowe to zazwyczaj urządzenia wolnostojące, wyposażone w kółka, dzięki czemu bez problemu można je przestawić w inne miejsce. Cieszą się dużą popularnością.
Grzejniki konwektorowe – równie często kupowane, dostępne są w wersji wolnostojącej lub do powieszenia na ścianie. Konwektorowy energooszczędny grzejnik na prąd działa na zasadzie grawitacyjnego przepływu powietrza – napływające od dołu powietrze ogrzewane jest przez wymiennik i szybko unosi się ku górze. W wyniku czego komfort cieplny jest zapewniony od razu. Jednak już kilka chwil po odłączeniu od zasilania grzejnik jest zimny. Do sprawnego ogrzewania musi więc stale podłączony do prądu.
Grzejniki ceramiczne – nagrzany wkład ceramiczny oddaje ciepło po odłączeniu od zasilania (podobnie jak olej w grzejniku olejowym). Co ważne, ceramika nagrzewa się szybko, jednak w tym momencie pobiera dużo prądu.
Promienniki – to halogenowe piecyki elektryczne wykorzystujące radiację i promieniowanie podczerwone. Te ekonomiczne grzejniki elektryczne zapewniają ciepło, ale na niewielkim obszarze. Z tego też powodu sprawdzą się na przykład jako punktowe podgrzewacze, np. okolic kanapy podczas oglądania telewizji. Ich cena w porównaniu z innymi grzejnikami elektrycznymi jest dość wysoka, nie cieszą się więc dużą popularnością. Jeśli zależy nam na ekonomicznym ogrzewaniu, to nie unikajmy termowentylatorów (także grzejników kwarcowych), ponieważ te urządzenia bardzo rzadko są energooszczędne.
Grzejnik elektryczny – jaki wybrać
Wybierając oszczędny grzejnik na prąd, oprócz rodzaju urządzenia pod uwagę powinniśmy wziąć inne kwestie, równie ważne.
Moc urządzenia – im wyższa, tym lepsze właściwości grzewcze ma urządzenie. Jednak nie zawsze sprawdzi się grzejnik z najwyższą mocą. Dobieramy ją w zależności od powierzchni ogrzewanego pomieszczenia. Na przykład w pomieszczeniu o wielkości 20 m2 należy zamontować grzejnik o mocy 1700-300 W, ale zależy to jeszcze od tego, jak ocieplony jest budynek. W przypadku dużego pomieszczenia lepiej zastosować dwa lub trzy grzejniki, aby efekt był równomierny.
Termostat i regulacja – wybierając oszczędny grzejnik elektryczny, sprawdźmy, czy ma termostat oraz czy jest możliwość regulowania mocy. Zazwyczaj urządzenia mają 2 lub 3 stopnie działania, a nowoczesne modele wyposażone są w panel elektroniczny umożliwiający dokładne określenie temperatury, jaka ma panować w pomieszczeniu. Praktyczną funkcją jest również timer. Wygodne w użytkowaniu są grzejniki sterowane za pomocą pilota.
Przeznaczenie grzejnika – w pokojach możemy praktycznie zastosować każdy grzejnik. Natomiast w pomieszczeniach zapylonych lepiej nie włączać konwektora i promiennika, gdyż oba te urządzenia przypiekają drobinki kurzu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się grzejnik olejowy.
Wygląd grzejnika – na rynku dostępne są przeróżne grzejniki – mogą być zarówno kompaktowe, smukłe i lekkie, jak i duże oraz ciężkie (wtedy powinny mieć kółka lub uchwyt do przenoszenia). Pamiętajmy jednak, że duży grzejnik nie zawsze ma dużą moc, ale na pewno zajmuje sporo miejsca. Jeżeli ekonomiczny grzejnik elektryczny ma ogrzewać salon czy inne reprezentatywne pomieszczenie, to zwróćmy uwagę na design – np. zawsze dobrze będzie wyglądał grzejnik panelowy, natomiast już olejowy niekoniecznie.
Renoma producenta i opinie użytkowników – jeśli zastanawiamy się, jaki konwektor elektryczny czy inny grzejnik kupić, warto przeczytać opinie internautów czy sprawdzić rankingi. Na pewno warto postawić na znanego producenta, nawet jeśli za grzejnik będziemy musieli trochę więcej zapłacić.