W żadnym naturalnym środowisku nie odczuwa się takiej siły zieleni, jak w tropikalnej dżungli. W ożywczym gąszczu jej liści można się zanurzyć również we własnym domu.
Po dawkę niezbędnej zimą energii możemy sięgnąć, nie tylko wpuszczając odpowiednią ilość naturalnych promieni słonecznych do wnętrz. Energetyzująco działa również widok soczystej zieleni i to niekoniecznie w formie żywych roślin. Pokutujące przez wiele epok przekonanie, że zieleń, należąca do palety barw zimnych, „wychładza” wnętrze, okazuje się nieprawdziwe. Gdy natura wokół zamiera, a dominującymi kolorami na zewnątrz są biel, czerń, brąz i smutne odcienie szarości, soczysta zieleń przywodzi na myśl ciepłe, letnie miesiące i wprowadza do wnętrz wakacyjny klimat. Zieleń to również kolor równowagi i nadziei. Sugestywne obrazy liści, traw, owoców i kwiatów ożywiają przestrzeń, dodają mu świeżości i pobudzają do życia. „Ciepłe” uczucia budzą w nas szczególnie motywy zieleni tropikalnej: olbrzymie liście monstery, bananowców, palm i innych egzotycznych roślin. Są w tej chwili na topie, dlatego z łatwością znajdziemy tkaniny, tapety, dywany, obrazki, a nawet stołowe i kuchenne naczynia z nadrukowanym modnym printem. Formy tropikalnych liści wykorzystywane są również do tworzenia dekoracji z filcu – nakładek na stół, serwetek, a nawet oryginalnych opraw świetlnych. Motyw tropików śmiało można wykorzystać w nowoczesnych aranżacjach, ale także zestawiać np. z antykami.
Dżungla w megaskali
Realistyczne obrazy dżungli to domena fototapet. Ta forma wprowadzenia ulubionego motywu daje największe możliwości, zarówno co do wyboru obrazu, jak i jego skali. Wystarczy wybrać zdjęcie, jakie chcielibyśmy umieścić na fototapecie, z własnej podróży lub kupione w banku zdjęć, a następnie zamówić fototapetę w specjalistycznej firmie. Gotowy obraz przykleja się na ścianie lub innej równej płaszczyźnie. Powtarzalne desenie motywu tropikalnych roślin to z kolei domena tapet ściennych. Nie są one zresztą na rynku wnętrzarskim żadną nowością. Liście drzewa bananowego o głębokim szmaragdowym odcieniu tworzące trójwymiarowy obraz to wzór znany już od lat 40. Deseń tapety Martinique Banana Leaf Paper zaprojektowanej specjalnie dla hotelu Beverly Hills w 1942 roku jest od tamtego czasu rozpoznawalny na całym świecie. Finezyjnie wygięty tropikalny liść podchwycili designerzy i projektanci różnych branż, kreując nowe warianty wzorów utrzymanych w tej stylistyce, jak choćby te z dodatkiem kiści zielonych owoców czy kolorowych kwiatów. Liść monstery – rośliny tropikalnej znanej u nas z odmiany doniczkowej – również jest jednym z popularniejszych motywów tapetowych. Podobnie jak liść bananowca występuje on w różnych wariantach również kolorystycznych. Producenci tapet sięgają także po inne rośliny tropikalne i kwiaty. Często tworzą one szczelnie przykryte tło przypominające wielowarstwowy gąszcz roślin – takie formy okładzin tworzą idealną scenerię do wnętrz klasycznych. Do tych w stylu minimalistycznym oraz ekologicznym pasują tapety z motywem liści, których kształt jest lekko zarysowany i pokolorowany na wzór technik malarskich posługujących się wodnymi farbami akrylowymi lub pastelami. Można też spotkać tapety winylowe, gdzie rysunek np. palmy odbity jest w ich strukturze lub udekorowany dodatkową warstwą farby tworzącej przestrzenną strukturę liścia.
Dekoracja gra w zielone
Monstera to wzór, który został okrzyknięty jako dominujący we wnętrzach w roku 2017. Wprowadza się go jednak do wnętrz nie tylko w postaci żywej rośliny, ale również poprzez jej rozliczne odwzorowania, zarówno wierne, realistyczne, jak i wszelkie warianty modyfikujące jego kształt oraz kolorystykę. Na przedmiotach codziennego użytku, tkaninach zasłonowych, poduszkach, dekoracjach ściennych itp. można spotkać również motyw liści bananowca. Choć w latach 40. klasyczne wnętrze i ciepłe odcienie drewna były naturalnym otoczeniem tapet z tą rośliną, dzisiaj doskonale komponuje się ona z bielą i rozbielonymi kolorami pastelowymi – głęboki odcień zieleni ożywi każdą przestrzeń zaaranżowaną w stylu minimalistycznym. Liście palmy są efektownym motywem dekoracyjnym nie tylko ze względu na ich pokrój. Lekkie pióropusze różnej wielkości i kształtów na białym tle wprowadzają wrażenie głębi charakterystycznej dla przestworzy nieba, morza i bezkresnych piasków. Nieodłącznie kojarzą się ze słońcem. Jako nowoczesny print są doskonałym tworzywem do rozlicznych metamorfoz – na tkaninach spotykamy je na przykład w połączeniu z wzorami geometrycznymi, nierzadko też towarzyszy im barwne tło w żywych nasyconych kolorach. Charakterystyczne ostre kształty liści często bywają uwydatnione przez zastosowanie cienistej oprawy.