Poznaj skuteczną metodę, na to jak zbudować miejsce dla ziół z kilku desek. Bazylia, mięta, lubczyk, majeranek, tymianek, estragon i oregano – świeże zioła nadają wyjątkowy smak różnorodnym daniom kuchni tradycyjnej, jak i roślinnej. Są bardzo łatwe w uprawie – wystarczy im dobrze nasłoneczniony balkon, ogromna donica i regularne podlewanie. Eksperci Drewnochron zdradzają, jak tanio zbudować drewnianą donicę idealną na uprawę zielnika.
Zioła można uprawiać w małych pojemnikach i donicach. Im mniejsze jednak, tym bardziej narażane na szybkie przesuszanie lub przelanie, szczególnie modele wykonane z metalu lub plastiku. Optymalnym rozwiązaniem – również dla niewielkich balkonów – są duże donice, w których jednocześnie można hodować kilka odmian ziół. Woda jest w nich rozprowadzana na większej powierzchni, dzięki czemu korzonki są chronione przed przegniciem, jak i przesuszeniem. Duże donice robią ogromne wrażenie, dlatego często zdobią wejście do domu. I zwykle też są dosyć drogie. Warto poszukać alternatywy – najlepiej z recyklingu. Wbrew pozorom wykonanie drewnianej donicy lub skrzyni nie jest trudnym zadaniem. Dowiedz się, jak to zrobić.
Zrób to sam - donica z desek po paletach krok po kroku
Palety prawdopodobnie uda nam się zdobyć zupełnie za darmo, co jest ogromnym plusem już na starcie. Wystarczy odwiedzić osiedlowy sklep i zapytać o nie. Warto wybrać takie, których drewno jest zdrowe, a deski są całe. Wąskie kantówki i wkręty, którymi zostaną połączone poszczególne deski, kupimy w markecie budowalnym. Poza tym będziemy potrzebować wiertarki i pilarki, a także kleju do drewna i impregnatów.
Krok 1
Prace zaczynamy od usunięcia gwoździ i uwolnienia desek tworzących paletę. Zdarza się, że drewno jest zabrudzone i chropowate. Dlatego następnie przechodzimy do wygładzenia surowego drewna za pomocą szlifierki i papieru ściernego o gradacji ok. 80-100. Powierzchnię należy następnie dokładnie odpylić. Z tak przygotowanych desek powstanie piękna donica. Aby przez długi czas wyglądała jak nowa, warto ją zabezpieczyć preparatami do ochrony drewna.
Krok 2
Zanim jednak sięgniemy po pędzel, przycinamy deski do odpowiednich rozmiarów. Na ścianki boczne i dno donicy będziemy potrzebować 21 desek o długości 50 cm. Z kolei do wzmocnienia narożników i nóg potrzebne będzie 8 desek o długości 50 cm. Aby łatwiej było nam wyznaczyć kąt prosty, wyposażmy się w 4 kantówki o szerokości 4 cm i długości 40 cm.
Krok 3
Drewniane donice, które będą stać na zewnątrz, muszą być chronione przed grzybami pleśniowymi, glonami i szkodnikami, a także wpływem czynników atmosferycznych i promieniowania UV. Aby zapewnić kompleksową ochronę, warto sięgnąć po duet Drewnochron Impregnat Grunt R i Drewnochron Impregnat Extra Powłokotwórczy. Jeszcze nie połączone ze sobą elementy pokrywamy dokładnie preparatami ochronnymi na całej powierzchni.
Krok 4
Przechodzimy do konstruowania donicy. Zaczynamy od zbudowania głównych ścian zewnętrznych. 4 deski łączymy w ramę na planie kwadratu. Kąt prosty połączeń wyznaczamy kantówkami. Każdy z narożników łączymy wkrętami. Czynność powtarzamy dla kolejnych desek. Następnie przechodzimy do skonstruowania zewnętrznych narożników. Każdy wykonujemy z 2 desek połączonych pod kątem prostym za pomocą 3 wkrętów. Kiedy zewnętrzne narożniki są gotowe, możemy przytwierdzić je do skrzynki. Robimy to za pomocą wkrętów przymocowanych od środka donicy. Wkręt umieszczamy na każdej poziomej desce. Po przygotowaniu solidnej zewnętrznej konstrukcji, możemy zamknąć dno donicy. Od wewnątrz, na każdej ścianie przy brzegach przykręcamy grube kantówki. Będą stanowić oparcie dla 4 desek, które włożymy do środka.