Jaką drabinę kupić? Przed takim pytaniem stają właściciele domu z ogrodem, ale i fachowcy firm remontowo-budowlanych. Odpowiedź nie jest prosta – wybór modelu zależy przede wszystkim od rodzaju prac, do jakich ma nam służyć oraz częstotliwości z jaką będziemy z niego korzystać. Niekiedy wystarczy prosta drabina przystawna, częściej jednak warto postawić na taką, która ma więcej funkcji i jest bardziej wszechstronna. Wymagania te spełniają zarówno trzyelementowe drabiny wielofunkcyjne, jak i drabiny przegubowe.
Drabina to narzędzie, które każdy właściciel domu musi po prostu mieć. Przydaje się podczas gruntownych porządków, drobnych remontów czy prac wokół budynku, takich jak czyszczenie rynien czy kontrola poszycia dachowego. Bardzo chętnie sięgają po nią także ekipy remontowo-budowlane, którym służy zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i podczas prac elewacyjnych - ocieplania, tynkowania oraz wykonywania elewacji. Co warto wiedzieć o rodzajach drabin zanim wybierzemy się na zakupy?
Rodzaje drabin i ich zastosowanie
Drabina to podstawowe narzędzie w warsztacie majsterkowicza. Nie jest to mały wydatek, dlatego przed zakupem warto dobrze się zastanowić. Z jednej strony powinna spełnić nasze wymagania funkcjonalne oraz być dopasowana do naszych możliwości przechowywania. A z drugiej, powinna posłużyć przez lata, by nie narażać nas na kolejny wydatek w krótkim czasie. Jak więc dokonać dobrego wyboru? Na pewno warto postawić na renomowanych producentów – będziemy mieć wówczas gwarancję wysokiej jakości produktu i wielu lat bezawaryjnego użytkowania. Jeśli potrzebujemy drabinę do mieszkania lub popularnego szeregowca, raczej nie decydujmy się na najbardziej zaawansowane, wieloelementowe modele – z uwagi na charakter i miejsce prac nie będziemy w stanie wykorzystać nawet połowy jej funkcji. W roli drabiny domowej najlepiej sprawdzają się niewysokie modele wolnostojące z wygodną platformą roboczą oraz wysokim pałąkiem bezpieczeństwa. Większy dylemat mają natomiast właściciele wolnostojącego domu z ogrodem. Powinni rozważyć zakup takiego modelu, który równie dobrze jak w domu, sprawdzi się w trakcie prac wokół niego. Jednym z najlepszych rozwiązań w tym przypadku będzie trzyelementowa drabina wielofunkcyjna. Dlaczego?
Drabina wielofunkcyjna, czyli jaka?
Jak sama nazwa wskazuje to drabina, która może pełnić wiele funkcji więc sprawdzi się w różnych okolicznościach. Składa się z trzech elementów, a jej największą zaletą jest to, że niektóre z nich mogą być wykorzystywane osobno. Zacznijmy od funkcji drabiny wolnostojącej, którą składać się będzie z dwóch elementów. Do tego ustawienia możemy dołożyć także trzecią część i skonfigurować drabinę wolnostojącą z wysuwanym elementem, który znacząco zwiększy nam zasięg. Ale ten wysuwany element może pełnić także funkcję drabiny przystawnej i to w tym samym czasie, w którym ktoś inny może korzystać z drabiny wolnostojącej. To rozwiązanie docenią z pewnością fachowcy z firm remontowo-budowlanych. Drabina wielofunkcyjna to więc doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy mają duże oczekiwania wobec funkcjonalności drabiny, ale do jej zakupu podchodzą racjonalnie.
Wielofunkcyjność dla wymagań specjalnych
Jednak możliwość użytkowania drabiny trzyelementowej KRAUSE jako dwóch oddzielnych urządzeń to nie jedyna cecha, która decyduje o jej popularności. Fachowcy, ale i użytkownicy indywidualni, szczególnie cenią sobie funkcjonalność, która pozwala na stabilne ustawienie wybranych modeli z tej grupy na schodach, dzięki czemu bezpiecznie wykonamy wszystkie prace w obrębie klatki schodowej czy wokół budynków otoczonych stopniami. O powodzeniu tych drabin z całą pewnością decyduje także ich ogromny zasięg, jaki gwarantują urządzenia 3x10, 3x12 oraz 3x14 szczebli – drabiny wielofunkcyjne KRAUSE w konfiguracji drabiny przystawnej rozsuwanej złożonej z 3 elementów pozwolą osiągnąć imponującą wysokość roboczą prawie 11 metrów (wersja 3x14). A tego nie zapewnią nam inne rodzaje drabin.
Drabina w roli pomostu roboczego? Tak!
Nie wszyscy użytkownicy indywidualni czują się tak pewnie na drabinie ze szczeblami lub nawet stopniami jak fachowcy budowlani. Ale nawet ci ostatni bardzo chętnie, szczególnie podczas długotrwałych prac na niedużej wysokości, sięgają po modele, które pozwolą na ustawienie funkcji pomostu roboczego. A są to drabiny przegubowe w wersji 4x3 szczeble. Tutaj warto zwrócić uwagę na zmiany w normie, które zostały właśnie wprowadzone. Czego dotyczą? Zmiany nakładają na producentów takich drabin obowiązek wyposażenia ich w specjalną platformę roboczą. Od 1 października tego roku, drabiny przegubowe 4x3 szczeble mogą opuszczać fabryki tylko w pakiecie z platformą i tak wyposażone trafiają do punktów sprzedaży. Chodzi przede wszystkim o poprawę komfortu i bezpieczeństwa użytkowników. Do tej pory decydując się na takie urządzenie nie otrzymywaliśmy automatycznie platformy roboczej, a decyzja o jej zakupie była dobrowolna. W praktyce jednak niewiele osób korzystało z tego rozwiązania – zamiast po wygodnym podeście poruszali się po samych szczeblach lub stosowali prowizoryczne rozwiązania w postaci np. niestabilnych drewnianych desek. A to była prosta droga do wypadku, którego teraz z pewnością uda się uniknąć.