Eleganckie oraz trwałe płytki i cegły klinkierowe niekiedy wymagają czyszczenia, a także impregnowania. Czyszczenie klinkieru, a także jego zabezpieczanie powinno się przeprowadzać przy użyciu odpowiednich środków.
Cegły oraz płytki klinkierowe od zawsze były i są nadal uważane za wizytówkę posesji, wyznacznik stylu i ponadczasowej estetyki, który znacznie podnosi prestiż budynku. Z tego względu tak ważne jest, żeby ich wygląd nie budził zastrzeżeń. Aby elementy, na których widnieją płytki i cegły klinkierowe były eleganckie oraz reprezentacyjne, należy o nie odpowiednio dbać. Czyszczenie klinkieru nie przysparza większych problemów, wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia oraz środki.
Czyszczenie klinkieru wodą
Klinkier tak jak wszystkie elementy wykończenia jest narażony na zabrudzenia choćby takie jak kurz czy ptasie odchody. To sprawia, że konieczne jest jego mycie. Przydadzą się do tego szczotki, zwróćmy uwagę na ich twardość – zbyt twarda szczotka może zarysować ceramiczną powierzchnię. Można też zastosować zwykły detergent lub preparat przeznaczony do czyszczenia tego materiału. Czyszczenie klinkieru bardzo ułatwi myjka ciśnieniowa, zwłaszcza jeśli będzie wyposażona w nakładkę ze szczotką. Niektóre modele mają też dysze zakończone myjącą końcówką. Tego typu szczotka umieszczona jest na ruchomej głowicy, razem z działaniem ciśnienia wody pozwala na szybkie mycie dużych powierzchni. To znaczne ułatwienie pracy i bezpieczny sposób na mycie miejsc, gdzie znajduje się klinkier. Myjki nie należy jednak stosować w przypadku, gdy spoiny są kruche – jej użycie może bowiem spowodować ich wymywanie się. Nie powinno się zbyt długo pozostawiać powierzchni klinkieru w stanie silnego namoczenia.
Impregnowanie klinkieru
Czyszczenie klinkieru nie ogranicza się często do usunięcia zabrudzeń. Aby wilgoć nie oddziaływała negatywnie na płytki i cegły klinkierowe, czyli nie wnikała w jego mikropory i powodowała przyspieszonej korozji biologicznej, konieczne jest zabezpieczenie materiału. Odpowiednie preparaty do ochrony klinkierowych powierzchni są przeznaczone do zabezpieczenia produktów o nasiąkliwości wynoszącej poniżej 6%. Chemia budowlana tego rodzaju nie tylko zabezpiecza klinkier przed wilgocią, ale również chroni go przed przebarwieniami. Warstwa ochronna zapobiega też szybkiemu przywieraniu brudu. Dobrej jakości preparaty są paroprzepuszczalne, dzięki temu klinkier oddaje wilgoć np. po okresie opadów. Niektóre będą zabezpieczać powierzchnię cegieł i płytek na okres 3 lat, ale znajdziemy też środki działające np. przez 7 lat. Oprócz preparatów zabezpieczających powierzchnie klinkierowe możemy zastosować również impregnaty, które wnikają wgłąb materiału i zmieniają jego wygląd. Wydobywają barwę oraz fakturę. Pamiętajmy też, że za każdym razem po naniesieniu impregnatu powierzchnia klinkierowa będzie ciemniejsza, a kolor intensywniejszy. Impregnować powinniśmy zwłaszcza miejsca najbardziej narażone na działanie wody opadowej, czyli schody, balustrady i parapety oraz nawierzchnie z klinkieru.
Czyszczenie klinkieru z mchu
W miejscach zacienionych, najczęściej położonych od północy, na klinkierze może pojawić się mech. Jeśli cegły lub płytki klinkierowe uległy korozji biologicznej konieczne jest naniesienie na nie środka przeznaczonego do jej likwidacji. Należy go rozcieńczyć z wodą. Najlepiej jest postępować zgodnie z wytycznymi producenta, którymi opatrzone jest opakowanie preparatu. Do dyspozycji mamy też łatwiejsze w użyciu środki na szkodniki takie jak mech, glony czy porosty. Płyn na mech dostępny jest bowiem z atomizerem, który sprawia, że zarażoną powierzchnię wystarczy dokładnie spryskać. Po około tygodniu bez problemów usuniemy mech z klinkieru. Resztki zanieczyszczeń spłukujemy wodą. Po wysuszeniu powierzchni trzeba jeszcze raz ją zabezpieczyć preparatem, co będzie chronić i opóźniać ponowne pojawienie się mchu. W niektórych przypadkach jednorazowe użycie środka przeciwdziałającego biokorozji nie będzie wystarczające. Wówczas konieczne będzie powtórne lub nawet trzykrotne spryskanie powierzchni klinkieru.
Czyszczenie klinkieru z wykwitów solnych i wapiennych
Na klinkierze mogą też występować też wykwity solne w postaci białego nalotu. Pojawiają się, gdy do wykonania okładziny użyto zaprawy zawierającej cement portlandzki lub też podczas murowania jak i tuż po jego zakończeniu powierzchnia klinkierowa nie została odpowiednio zabezpieczona. Może je też powodować brak poziomej izolacji. Wykwity można usunąć szczotką z miękkim włosiem lub gąbką, a jeśli to nie pomoże to preparatem na bazie kwasów. Również wymaga on rozcieńczenia wodą. Roztwór należy stosować tylko na suche powierzchnie klinkierowe, a następnie konieczne jest umycie całości wodą.
Płytki i cegły klinkierowe z czystymi spoinami
Najmniej zabrudzeń przyjmuje spoina, która jest zlicowana z murem, czyli wykonana na równi z powierzchnią płytek i cegieł klinkierowych. Wówczas zanieczyszczenia mają utrudnione przywieranie, a w szczeliny nie wnika woda prowadząca do korozji biologicznej muru. Ubytki w spoinach powinniśmy uzupełniać, aby zabezpieczyć mur lub inną powierzchnię wykończoną klinkierem. Fugi zewnętrzne możemy również impregnować. Jeśli do powstania okładziny wykorzystywana była zaprawa zawierająca wapno, mogą powstawać na niej wykwity. Dlatego najlepiej stosować preparaty przeznaczone do klinkieru. Wykwity z fug zmyjemy wodą pod ciśnieniem lub preparatem przeznaczonym do mycia klinkieru.
zdjęcia: AdobeStock