Wykończenie schodów wewnętrznych ma ogromny wpływ na ich estetykę oraz komfort użytkowania. Ilość materiałów wykorzystywanych na ich stopnie jest tak duża, że z łatwością dobierzemy odpowiedni do stylu wnętrza.
Schody wewnętrzne zyskały nową rangę – od kiedy projektuje się je w otwartych holach lub salonach nie tylko służą do komunikacji między kondygnacjami, ale są także ważnym elementem budującym charakter aranżacji i klimat wnętrz. Wpływa na to zarówno materiał użyty do budowy ich konstrukcji czy ich kształt. Bardzo istotne jest również wykończenie schodów. Duża pozioma płaszczyzna stopni to bowiem jeden z najbardziej wyrazistych elementów całej konstrukcji. Dzisiaj, gdy stawiamy sobie pytanie, czym wyłożyć stopnie schodów, możemy mieć jedynie dylematy estetyczne czy materiałowe. Ilość materiałów, które możemy wykorzystać przyprawia o zawrót głowy. Jednak wybierając materiał na stopnie schodów powinniśmy brać pod uwagę nie tylko nasz gust. To ważny szlak komunikacyjny – często łączący strefę dzienną domu z nocną – korzystamy z niego wielokrotnie w ciągu doby, dlatego zwróćmy uwagę na parametry techniczne wybranych okładzin. Muszą zapewniać nam bezpieczeństwo, dlatego nie mogą być śliskie. Powinny być też trwałe, a więc odporne na ścieranie i zarysowania.
Wykończenie schodów żelbetowych
Schody o konstrukcji żelbetowej są nadal często wykonywane w naszych domach, cenimy je za trwałość i stosunkowo niski koszt, są również przydane podczas budowy domu, możemy im też nadać bardzo różnorodną formę. Ich usytuowanie oraz kształt powinny być jednak przemyślane – zmiany wymagają dużych nakładów pracy i generalnego remontu. Można z nich korzystać bez wykończenia, mamy też bardzo duże możliwości jego wykonania. Schody żelbetowe sprawiają wrażenie bardzo ciężkich, dlatego łączenie materiałów na ich stopniach, to doskonały sposób na dodanie im lekkości. Warto podstopnice pomalować odporną na szorowanie farbą, natomiast stopnice wykończyć bardziej trwałym materiałem. Do chętnie stosowanych należą płytki ceramiczne z ryflami przy krawędzi płytki – to często zestawy, w których skład wchodzi płytka stopnicowa oraz podstopnica. Najczęściej sięgamy po gres lub klinkier. By sprostać stałemu użytkowaniu powinny mieć IV lub V klasę ścieralności oraz 5-6 twardość w skali Mosha. Ich atutem są nie tylko wysokie parametry techniczne, ale też ogromna różnorodność wzorów. Dobrym wyborem będą też płytki kamienne – najczęściej wybierane są granitowe oraz marmurowe, a także trawertynowe, które jednak należy zaimpregnować. Jeśli zdecydujemy się na granit lub marmur, płytki powinny być płomieniowane lub szczotkowane – inne mogą być zbyt śliskie. Bezpieczeństwo zapewnią nam ryfle lub gumowe nakładki. Antypoślizgowe właściwości dają też naklejane na stopnice taśmy. Płytki kamienne przeznaczone na okładziny schodów mają zazwyczaj grubość od 8 mm do 2 cm.
Wykończenie schodów drewnianych
Najczęściej schody tego rodzaju są zbudowane całkowicie z drewna, jednak można zdecydować się na użycie różnych gatunków na poszczególnych elementach lub też zastosowanie tego samego rodzaju drewna wykończonego na różne sposoby, np. pomalowanie podstopnic i policzków schodów białą kryjącą farbą. Można też zastosować na bardziej narażonych na ścieranie stopnicach twarde drewno o wysokim współczynniku Brinella(BHN) – najodporniejsze drewno, np. wenge, iroko, jatoba ma BHN powyżej 4, 3-4 BHN ma choćby popularny dąb, a także jesion, grusza i grab. Jeśli użyliśmy bardziej miękkiego drewna na stopnice, można je zabezpieczyć specjalnymi nakładkami z wykładziny dywanowej, co dodatkowo ociepli wnętrze i podniesie właściwości antypoślizgowe nawierzchni. Takie schody drewniane wewnętrzne będą bezpieczniejsze dla małych dzieci.
Wykończenie schodów metalowych
Schody metalowe w domu to rozwiązanie, które chociaż korzenie ma industrialne, to zagościło we wnętrzach na dobre. Różnorodność form – która obejmuje bogactwo kształtów, rodzajów użytych do ich budowy metali i ich stopów oraz sposobów ich wykończenia – tego rodzaju traktów komunikacyjnych sprawia, że sprawdzą się zarówno w lofcie, jak i nowoczesnym minimalistycznym apartamencie. Schody metalowe stylizowane na stare bogato dekorowane będą też efektownym elementem aranżacji klasycznej. Do ich zalet należy także łatwy montaż. Tam, gdzie używano ich pierwotnie, czyli w warsztatach i zakładach przemysłowych ich konstrukcja, a także stopnie były wykonywane z metali – najczęściej są to wyroby stalowe lub aluminiowe oraz żeliwne. Stal wykorzystywana na stopnie ma zazwyczaj grubość ok. 3-5 mm, jest bardzo twarda i odporna na zarysowania. Antypoślizgowość zyskuje dzięki ryflom – stopnie schodów najczęściej wykańcza się blachą ryflowaną. Dobry efekt dekoracyjny daje również wykorzystanie na stopniach blachy perforowanej lub kraty podestowe. Dzisiaj konstrukcje stalowe schodów uatrakcyjniają również stopnie wykonane z drewna, kamienia lub szkła. Te ostatnie są szczególnie efektowne. Szklane stopnice – czasami o grubości dochodzącej nawet do 8 cm, dodają wnętrzom lekkości i nie blokują dostępu światła do wnętrza.
zdjęcia: AdobeStock