Czyszczenie miedzi i mosiądzu należy do rutynowych czynności pielęgnacyjnych w przypadku dekoracyjnych przedmiotów i detali wykonanych z tych metali. By zawsze pięknie wyglądały, trzeba poświęcić im trochę czasu i uwagi. Czym czyścić mosiądz i miedź, aby zawsze były pełne blasku?
Miedziane i mosiężne rondle, patelnie, uchwyty, lampy czy wazy to elementy wykorzystywane w wielu aranżacjach klasycznych czy eklektycznych. O ich atrakcyjności decyduje charakterystyczna barwa starego złota zazwyczaj połączona z ciekawą formą. Niestety w warunkach naturalnych, a szczególnie jeśli poziom wilgoci jest wysoki, wykonane z miedzi oraz jej stopu z cyną, czyli mosiądzu przedmioty utleniają się. Pojawiają się wówczas na nich charakterystyczne zielonkawe naloty określane jako patyna, śniedź czy grynszpan. Z czasem warstwa patyny jest coraz większa. Jeśli nie chcemy, by nalot okrył całą powierzchnię wykonanego z mosiądzu czy miedzi przedmiotu, musimy go usunąć. Czyszczenie miedzi i jej stopów nie jest kłopotliwe. Do wyboru mamy wiele mało uciążliwych sposobów, dzięki którym wykonane z nich elementy będą wyglądały jak nowe. Jednak niezależnie od tego jakich technik czyszczenia użyjemy, warto przygotować miękkie ściereczki, ręcznik papierowy, a do czyszczenia bardzo dekoracyjnych powierzchni także patyczki do uszu. Nie sięgajmy po szorstkie i ostre ścierki czy szczotki, które mogą zarysować czyszczoną powierzchnię.
Jak czyścić mosiądz i miedź
Do usuwania patyny z miedzianych i mosiężnych przedmiotów można wykorzystać preparaty polecane przez producentów chemii gospodarczej.
Mogą to być specjalne produkty dedykowane do czyszczenia miedzi oraz mosiądzu. Polecane są także środki do metalu. Decydując się na ich użycie, pamiętajmy, że zawsze należy uważnie zapoznać się z ich instrukcją obsługi. Zanim sięgniemy po te produkty, sprawdźmy również, czy element, który zamierzamy odświeżyć, nie jest pokryty lakierem. W takim przypadku nie używajmy środków tego typu. Lakier tworzy powłokę ochronną i nie można doprowadzić do jej usunięcia, np. przy pomocy agresywnych środków chemicznych. Czyszczenie miedzi i mosiądzu wystarczy wówczas ograniczyć do umycia w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń przy użyciu delikatnej gąbki lub ściereczki. Po usunięciu zanieczyszczeń blask miedzi i mosiądzu przywróci staranne wypolerowanie miękką ściereczką lub ręcznikiem papierowym.
Czyszczenie mosiądzu – domowe sposoby
Skutecznych sposobów na odświeżenie elementów wykonanych z miedzi czy mosiądzu możemy szukać wśród ogólnie dostępnych w domu środków. Do usuwania patyny warto wykorzystać sodę oczyszczoną i ocet spirytusowy 10%. Wystarczy je połączyć, tak by uzyskać gęstą pastę. Pokrywamy nią zaśniedziałą powierzchnię, którą następnie spłukujemy ciepłą wodą. Gdy zabrudzenia zostały usunięte, polerujemy powierzchnię do uzyskania pożądanego efektu. Innym sposobem na wykorzystanie sody będzie wykonanie z niej wodnego roztworu. W tym przypadku 50 g sody rozpuszczamy w 1 litrze wody, wykorzystujemy do tego pojemnik wyłożony folią aluminiową. Po ok.15 minutach przetrzymywane w takiej kąpieli dzbanki, rondle czy choćby dekoracyjne drobiazgi powinny odzyskać pierwotny wygląd. Jeśli zastanawiamy się czym wyczyścić mosiądz czy miedź, rozważmy inny polecany przepis na domową miksturę. Przygotujemy ją z 2/3 szklanki białego octu winnego, 1/2 szklanki soli oraz 2/3 szklanki mąki jęczmiennej. Konieczne będzie też naczynie, które nie może być metalowe oraz drewniana łyżka. Rozcieramy mąkę z octem, po czym dodajemy sól. Masa powinna mieć gęstą konsystencję, jeśli jest zbyt rzadka możemy dosypać do niej nieco mąki. Uzyskaną w ten sposób papką pokrywamy za pomocą drewnianej łyżki zaśniedziały przedmiot. Efekt czyszczenia powinniśmy osiągnąć po kilku godzinach.
Czyszczenie miedzi i mosiądzu – uwaga na detale
Wiele detali takich jak choćby klamki, uchwyty, gałki, ozdobne płaskorzeźby, wizytówki na drzwiach mogą być trwale połączone z elementami wykonanymi z innych materiałów, np. drewna. Usuwanie patyny wymaga wówczas od nas szczególnej staranności. Aby podczas czyszczenia nie uszkodzić sąsiadującego z metalem tworzywa konieczna będzie jego ochrona. Powierzchnię wokół czyszczonego mosiężnego czy miedzianego detalu należy wówczas szczelnie osłonić. W tym celu można wykonać szablon z grubego kartonu lub tektury, który przyklejamy taśmą klejącą. Po wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych szablon z łatwością usuniemy bez pozostawiania śladów.
Czyszczenie miedzi i mosiądzu – zabiegi pielęgnacyjne
Na to jak będą się prezentować dekoracyjne elementy wpływ ma ich systematyczna pielęgnacja. Warto, by z tych cennych precjozów usuwać ślady patyny, gdy tylko się pojawią. Wówczas działajmy punktowo, ponieważ zbyt częste i inwazyjne czyszczenie może prowadzić do zmatowienia powierzchni. Dobrym sposobem na przedłużenie blasku naszych dekoracji jest też ich pokrycie warstwą rozcieńczonego lakieru akrylowego do metalu.