Wpływ na nasze samopoczucie, a także zdrowie ma mikroklimat panujący we wnętrzach, w tym wilgotność powietrza. Dlatego tak ważne jest, aby była utrzymywana na odpowiednim poziomie. Jednak podjęte przez nas działania muszą być właściwie i uzasadnione. Z pomocą przychodzą odpowiednie mierniki, czyli higrometry. Higrometr – co to jest?
Poziom wilgotności w pomieszczeniach najlepszy dla człowieka to 40-70%. Na nasze samopoczucie i zdrowie niekorzystnie wpływa zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze. O niesprzyjających warunkach panujących w pomieszczeniu świadczy na przykład suchość w gardle, kaszel, katar, przesuszenia i podrażnienia skóry, łzawienie oczy, bóle głowy, a nawet omdlenia. Ponadto zbyt wysoka wilgotność stwarza dobre warunki do rozwoju drobnoustrojów, co bardzo często objawia się wystąpieniem grzybów i pleśni na ścianie. Oczywiście poziom wilgotności możemy regulować, podejmując odpowiednie działania. Jednak musimy wiedzieć, jaki w danym momencie utrzymuje się poziom wilgotności, a do jego określanie niezbędny jest właśnie higrometr.
Higrometr – co to
Jak już wspomniano, higrometr to nic innego jak urządzenie służące docelowo do pomiaru wilgotności powietrza w pomieszczeniu – czasami więc nazywany jest wilgotnościomierzem. Korzystanie z miernika jest łatwe i intuicyjne. Wystarczy umieścić go w odpowiednim miejscu, na przykład na ścianie i odczytać wynik na wyświetlaczu lub w aplikacji mobilnej, jeżeli korzystamy z higrometru elektronicznego, który oferuje taką możliwość. Warto wiedzieć, że dostępne na rynku higrometry różnią się zakresem pomiarowym i precyzją, a niektóre wyposażone są w dodatkowe funkcje, takie jak kontrolowanie temperatury czy alarmowanie o przekroczeniu ustalonego poziomu wilgotności.
Higrometr – do czego służy
Higrometr pokojowy przede wszystkim pozwala nam odpowiednio zadbać o zdrowie i zapewnić sobie oraz innym domownikom komfortowe warunki życia, dzięki czemu możliwe jest uniknięcie wielu problemów zdrowotnych. Utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności zmniejsza między innymi ryzyko infekcji dróg oddechowych czy alergii, poprawia również jakość odpoczynku, snu i pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Ponadto eliminuje problemy związane z kondensacją pary wodnej na ścianach i meblach, co może prowadzić do rozwoju pleśni czy korozji metalowych elementów. Monitorując wilgotność powietrza, możemy szybko zareagować i nie dopuścić ani do kłopotów ze zdrowiem, ani niszczenia elementów wyposażenia wnętrz czy materiałów budowlanych. Jeżeli wilgotność jest zbyt niska, możemy zastosować na przykład nawilżacze powietrza, a gdy za wysoka osuszacze powietrza. Higrometr może być wykorzystywany nie tylko w domach, ale również w firmach, biurach, sklepach, laboratoriach czy fabrykach (poprawiając efektywność procesów technologicznych) – we wszystkich budynkach, gdzie mogą wystąpić problemy z niewłaściwym poziomem wilgoci w powietrzu.
Rodzaje higrometrów
Ze względu na technologię pomiarów wyróżnia się kilka rodzajów higrometrów. W domowych warunkach sprawdzą się higrometry włosowe, bimetaliczne i elektroniczne. Najstarsze są higrometry włosowe, a swoją nazwę zawdzięczają temu, że tradycyjnym narzędziem pomiarowym był włos (koński lub ludzki). Obecnie jest to nić syntetyczna, która pod wpływem wilgoci zmienia swoją długość. Nić jest połączona z mechanizmem, który wprawia w ruch wskazówkę pokazującą na tarczy poziom wilgotności. Takie higrometry cieszą się dużą popularnością, chociaż nie są zbyt dokładne, ale za to uniezależnione od źródeł zasilanie, tanie i trwałe. Natomiast w nieco dokładniejszych higrometrach bimetalicznych nić syntetyczna została zastąpiona paskiem metalu, których długość również zmienia się w zależności od wilgotności powietrza. Najbardziej precyzyjne są higrometry elektroniczne, które wykorzystują różne czujniki elektroniczne. Bardzo często wskazują temperaturę powietrza, mogą również pełnić funkcję stacji pogodowej. Jednak ich cena jest nieco wyższa, ponadto wymagają stałego podłączenia do źródła zasilania.
Co mierzy higrometr?
Proste higrometry monitorują jedynie podstawowy parametr, czyli poziom wilgotności powietrza w czasie rzeczywistym. Natomiast modele elektroniczne mogą być bardziej zaawansowane i wskazywać:
· wilgotność względną – określa ile pary wodnej znajduje się w powietrzu w stosunku do maksymalnej ilości, jaką może ono pomieścić w określonej temperaturze; wartość wilgotności względnej wyrażana jest procentowo i oznaczona symbolem RH (od angielskiego terminu relative humidity);
· wilgotność bezwzględną – rzeczywista ilość pary wodnej zawartej w jednostce objętości powietrza, na przykład 15 g/m3; symbol wilgotności bezwzględnej to DV;
· temperaturę punktu rosy – moment, w którym dochodzi do skroplenia się pary wodnej w danym ciśnieniu i przy bieżącej wilgotności powietrza; temperatura ta jest oznaczona jako Td;
· temperaturę – bieżącą lub prognozowaną, niektóre modele badają temperaturę zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną;
· inne parametry – na przykład ciśnienie atmosferyczne, zaawansowane technologicznie higrometry wyposażone są w czujniki pleśni czy czujniki alarmowe połączone z automatyką sterującą ogrzewaniem lub wentylacją.