Na pas ściany nad blatem kuchennym, który tradycyjnie wykańczano płytkami ceramicznymi, coraz częściej stosuje się inne rodzaje okładzin. Co zatem położyć na ścianę w kuchni zamiast płytek? Czy ścianę między szafkami kuchennymi można pomalować?
Ściana w okolicy pasa roboczego w kuchni jest mocno narażona na zabrudzenia, wilgoć a także działanie wysokiej temperatury. Rynek materiałów wykończeniowych stwarza wiele możliwości wykorzystania okładzin zamiast płytek w kuchni, ale ważne jest, aby był to materiał nienasiąkliwy i łatwy do utrzymania w czystości, a przy tym współgrać z elementami wykończenia lub wyposażenia. Ściana między blatem a szafkami w kuchni może być bardzo dekoracyjnym elementem – taki efekt da zastosowanie fototapety wzorzystych paneli ściennych. Równie często wykańcza się ją jedynie odporną na wilgoć i szorowanie farbą, co sprawia, że płynnie wpisuje się w przestrzeń salonu.
Farba zamiast płytek do kuchni
Ścianę nad blatem kuchennym można po prostu pomalować. Rekomendowane do kuchni są farby emulsyjne lateksowe zawierające w swoim składzie dużą ilość żywic, które sprawiają, że powłoka powstała na pomalowanej powierzchni jest bardziej elastyczna i wytrzymała. Tego rodzaju farby do kuchni są znacznie bardziej odporne na zmywanie i szorowanie niż farby akrylowe, a pomalowaną ścianę można zmywać wielokrotnie bez ryzyka zmiany koloru. Również dzięki większej zawartości żywic farby te mają lepsze właściwości paroprzepuszczalne, co umożliwia tzw „oddychanie ścian” czyli odprowadzenie wilgoci z pomieszczenia – w kuchni ta właściwość ta ma kluczowe znaczenie. Farby te są więc odporne na wilgoć – wytrzymała, paroprzepuszczalna powłoka nie ulega zniszczeniu pod jej wpływem. Szczególne znaczenie przy malowaniu kuchni i łazienek ma jeszcze jedna właściwość farb lateksowych – są one gęste (tiksotropowe), co docenimy podczas malowania, gdyż farba nie będzie skapywać z wałka i nadmiernie brudzić. Ścianę między szafkami w kuchni można też wykończyć tynkami strukturalnymi, dającymi np. efekt modnego betonu czy ponadczasowego trawertynu. Do rozwiązań bardzo modnych, możliwych do wykonania własnym sumptem, zalicza się także wykończenie ściany nad blatem kuchennym farbami tablicową i magnetyczną. Jeśli tę drugą potraktujemy jako bazową, a pierwszą jako warstwę wierzchnią otrzymamy wielofunkcyjną płaszczyznę, która otwiera przeróżne możliwości aranżacyjne. Ściana będzie spełniać funkcję magnesu, jeśli nałożymy co najmniej dwie warstwy farby.
Płyty między szafki kuchenne
Płyta laminowana między szafkami w kuchni to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych płytek. Ten rodzaj okładziny wygląda równie efektownie jak płytki, wybór wzorów jest ogromny, a montaż szybszy i łatwiejszy. Płyty na ścianę kuchni są dużo większe niż kafelki i można łatwo przymocować je do ściany przy pomocy kleju. Dodatkową zachętą jest możliwość zamówienie płyty laminowanej na wymiar. Zalety tego rodzaju wykończenia to również niewysoka cena i łatwość utrzymania w czystości. Płyta laminowana wykonana jest z płyty wiórowej pokrytej laminatem czyli termoutwardzalnym tworzywem. Laminat jest odporny na chemikalia, nie wchłania tłuszczu ani nie pokrywa się przebarwieniami. Najbardziej popularne są płyty imitujące drewno, beton lub kamień, wykończenie ściany można więc zgrać z blatem. Standardowa grubość płyty laminowanej na ścianę wynosi od 10 do 13 mm. Czy laminat do kuchni jest jednak trwałą okładziną? Ponieważ na krawędziach i w wycięciach, płyta nie jest zabezpieczona laminatem, może pęcznieć pod wpływem wody. Dobrym zabezpieczeniem krawędzi jest montaż listwy akrylowej, trzeba o tym pamiętać podczas montażu. Ze względu na to, że płyta wiórowa jest materiałem łatwopalnym, nie powinno się jej montować nad kuchenką gazową.
Panele na ścianę w kuchni zamiast płytek
Ściana między szafkami w kuchni to także dobre miejsce na panele ścienne wykonane z płyt PCV, winylu, blachy oraz szkła. Panele ścienne PVC to materiały wytrzymałe, odporne na wilgoć i zabrudzenia oraz łatwe w czyszczeniu, wyróżniają się także brakiem łączeń, które mogłyby zaburzać kompozycję. Mają bardzo wysokie walory estetyczne. Dzięki temu nie gromadzą się w nich również zanieczyszczenia, łatwo je umyjemy. Dzięki nowoczesnym technikom nadruku wzornictwo paneli ściennych jest bardzo bogate – panele mogą przypominać drewno, kamień, płytki ceramiczne, beton, starą zniszczoną ceglaną ścianę i wiele innych gotowych wzorów lub grafik wykonanych na indywidualne zamówienie.
Szklany dekor na ścianę w kuchni
Szyba między szafkami w kuchni wpisuje się w rozmaite style – od minimalistycznego, przez industrialny, po glamour. Ciekawym rozwiązaniem jest także szkło z nadrukiem przypominającym fototapetę. Aby powiększyć przestrzeń, możemy wybrać panel lustrzany, które doda kuchni głębi. Panele ścienne ze szkła są odporne na wilgoć i zabrudzenia. Dzięki jednolitej tafli szkła zabrudzenia nie kumulują się w trudno dostępnych zakamarkach, łatwo je wyczyścić. Najlepszą opcją jest wytrzymałe szkło hartowane, które charakteryzuje się odpornością nie tylko na wysoką temperaturę, ale także na uszkodzenia mechaniczne. Szyba między meblami w kuchni może też mieć właściwości tablicy suchościeralnej. Można wtedy będzie na niej pisać, a następnie szybko usuwać napisy za pomocą gąbki bądź ściereczki. Szklane panele są jednak dość drogie. Koszt grubego szkła hartowanego z grafiką zwykle przekracza nawet 500 zł/m2.