Chociaż kalendarzowe lato kończy się już we wrześniu, to istnieją sposoby na przedłużenie sezonu, które pozwolą nam spędzać wieczory na świeżym powietrzu, nie przejmując się niską temperaturą.
Ogród to wyjątkowe miejsce, którym możemy cieszyć się każdego dnia. Dlaczego mamy więc odmawiać sobie przyjemności korzystania z jego uroków w chłodne jesienne dni? Jeśli jednym z powodów jest niska temperatura, to przestawiamy kilka rozwiązań tego problemu. Urządzenia grzewcze – bo o nich mowa – są wygodne, łatwo dostępne i oferowane w różnych wariantach. Nawet najbardziej wymagające osoby, znajdą coś dla siebie.
Palenisko
Palenisko w ogrodzie zachwyca wszystkich, bez względu na wiek. Zwłaszcza teraz, jesienią, gdy dni są coraz krótsze i ze smutkiem żegnamy lato. Ogień przegania chłód i zaprasza do biesiadowania na dworze, gdzie wszystko smakuje lepiej. To wspaniała oprawa wieczorów towarzyskich, a także interesująca ogrodowa animacja. Doskonale wpasuje się w każde podwórze i patio. Palenisko jest z pewnością bezpieczniejsze niż całkiem otwarty ogień, gdyż jego podstawa – kamień, beton czy stalowa misa – istotnie redukuje ryzyko rozprzestrzeniania się ognia. Pamiętajmy jednak, aby miało stabilną pozycję. Zadbajmy także o to, żeby wokół było wygodnie. Najlepiej, aby palenisko odpowiadało proporcjom ogrodu. Całkiem małe, owszem, będzie tańsze, ale może nie spełniać zbyt dobrze swojej funkcji. Natomiast zbyt duże, może okazać się przytłaczające, jeśli nasz ogród jest skromny.
Wokół ognia
Bezpieczne i komfortowe korzystanie z ognia w ogrodzie zapewni nam odpowiednie usytuowanie ogniska. Nie może się ono znajdować tuż przy zabudowaniach, drewnianych elementach ogrodowej architektury ani w pobliżu dużych drzew. Należy je także odsunąć od granic działki, by dym, zapachy czy odgłosy przyjęcia nie przeszkadzały sąsiadom. Wokół ogniska powinniśmy pozostawić sporo wolnego miejsca na siedziska i aby uczestnicy spotkania mieli do niego swobodny dostęp. Przyda się także stół, na którym ustawimy jedzenie czy picie. Przygotowanie miejsca na ognisko jest łatwe. W najprostszej wersji wystarczy kilka lub kilkanaście polnych kamieni tworzących krąg na trawie. Palenisko można też wynieść ponad poziom gruntu albo nieco je zagłębić, wkomponowując w utwardzoną nawierzchnię, np. z kostki granitowej, łupanego kamienia albo żwiru.
Koksownik
Niewielkie koksowniki cieszą się od niedawna dużą popularnością. To bardzo dobra i bezpieczna alternatywa dla otwartego ognia. Współczesne ogrodowe piecyki mają ciekawe dekoracyjne formy i mogą stać się ozdobą jesiennej strefy wypoczynku w plenerze. Dostępne w marketach budowlanych koksowniki mają różne udogodnienia funkcjonalne. Są wygodne do przenoszenia, zapewniają bezpieczne i czyste palenie ognia. W chłodne dni pozwalają rozkoszować się nastrojowym światłem i przyjemnym ciepłem.
Kominek ogrodowy
Innym pomysłem na ogrzanie tarasu jest kominek ogrodowy. W jesienne wieczory będzie on źródłem naturalnego ciepła, a także ozdobą – pozwoli stworzyć romantyczną, nastrojową atmosferę. Ponadto może posłużyć jako grill, co na pewno docenią miłośnicy posiłków na świeżym powietrzu. Dostępnych jest wiele wariantów kominków, różniących się kształtem, wielkością i designem. Możemy wybierać spośród niewielkich palenisk, jak i tych z rozbudowanymi kuchniami ogrodowymi. Oprócz tradycyjnych, opalanych drewnem do wyboru mamy nowoczesne kominki gazowe, zasilane propan-butanem oraz kominki na biopaliwo – te jednak pełnią bardziej funkcję dekoracyjną niż grzewczą. Stosunkowo łatwym sposobem na ogrzanie tarasu jest także zainstalowanie pieca wolno stojącego, czyli popularnej kozy.
Podgrzewacze gazowe
Urządzenia te mają postać różnej wielkości parasoli, lamp, grzejników lub latarni. Zasilane są gazem z butli (która ukryta jest w obudowie urządzenia) i emitują promieniowanie podczerwone odbierane przez ludzi jako ciepło. Temperatura odczuwalna przez osoby znajdujące się w zasięgu działania podgrzewacza wynosi 18- -20oC, mimo dużo niższej temperatury powietrza. Podgrzewacze gazowe mają również aspekt dekoracyjny, gdyż wykonywane są w wielu interesujących kształtach i z różnych materiałów. Ciekawie będzie prezentował się ogrzewacz w formie stożka czy tuby ze szklanymi ściankami, w których zamknięty jest ogień. Taki podgrzewacz zapewnia równomierne rozprzestrzenianie się ciepła i urokliwy widok płomieni.
Kominek przenośny
Żeliwne kominki świetnie nadają się do ogrodów i na taras. Zapewniają ciepło żywego ognia zupełnie jak przy ognisku, dodatkowo nie niszcząc powierzchni ogrodowych. Umożliwiają również relaks, odpoczynek oraz przyjemne spędzanie wolnego czasu na powietrzu z rodziną czy przyjaciółmi. W kominkach tych z reguły pali się drewnem lub brykietem, których płomień oczarowuje w jesienne wieczory.