Budowa gołębnika nie jest trudna. Wystarczy trochę drewna lub siatki oraz parę podstawowych narzędzi. No i żyłka majsterkowicza, która w połączeniu z pasją hodowcy z pewnością przyniesie dobry efekt.
Pasjonatów gołębiarstwa wciąż nie brakuje we wszystkich rejonach Polski. Trudno jednak hodować swoje ulubione ptaki bez dobrze zbudowanego gołębnika. Może to być rodzaj klatki przeznaczonej do zamontowania na dachu, zbudowanej z siatki i z wykonanymi wlotami dla ptaków. Profesjonalny hodowca zdecyduje się na budowę tradycyjnego gołębnika dla gołębi pocztowych w formie rozbudowanej konstrukcji z dodatkową zewnętrzną klatką nazywaną wolierą. Dla dekoracji możemy zdecydować się na budowę gołębnika ogrodowego w kształcie fantazyjnego domku osadzonego na słupie. Budując gołębnik, można skorzystać z elementów modułowych czy też gotowego wyposażenia takiego jak regały czy wyloty dla gołębii. Warto wiedzieć, że do budowy gołębników często wykorzystywane są moduły innych elementów ogrodowej architektury np. paneli ogrodzeniowych. https://mrowka.com.pl/produkty/wokol-domu-panele-ogrodzeniowe-metaloweWiele jednak osób decyduje się na budowę gołębnika od podstaw.
Budowa gołębnika – lokalizacja
Gołębnik najlepiej umieścić w bezpiecznym miejscu, z dala od hałasu i zanieczyszczeń. Ważny jest dostęp do światła słonecznego i brak silnych wiatrów. Wysokość gołębnika uzależniamy od rasy gołębi. Dla ras ciężkich i ozdobnych, a także tych o dużym upierzeniu najlepsze będą gołębniki położone stosunkowo nisko, ponieważ nie zawsze są one w stanie podfrunąć do wlotu. Natomiast gołębie pocztowe, a także inne wysokolotne świetnie czują się, gdy są hodowane na większej wysokości. Dla nich zaplanujmy gołębniki na palach i słupach.
Gołębniki – budowa krok po kroku
Gołębnik powinien być wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie gołębie, a zarazem niezbyt rozbudowany, ponieważ ptaki te nie lubią zbyt dużej przestrzeni. Konstrukcja gołębnika może być zróżnicowana i wykonana z rozmaitych materiałów. Jednak niezależnie od tego, czy ścianki gołębnika będą wykonane z siatki, drewna czy płyty OSB, czy będzie on posadowiony na dachu, słupach czy bezpośrednio na gruncie, każdy gołębnik musi spełniać kilka wymogów. Pierwsza to mocna konstrukcja nie tylko chroniąca ptaki przed innymi zwierzętami, ale też utrzymująca się stabilnie w wyniku ruchu większej liczby lokatorów. Solidny dach ochroni samą budowlę i jej mieszkańców przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Drugi element to wloty dla ptaków – to zazwyczaj otwory dopasowane gabarytami do gołębi, dodatkowo chronione drzwiczkami. Odpowiadają one za możliwość wyjścia i wejścia ptaków do schronienia. Dobrze zrobione wyloty dla gołębi będą w stanie też chronić ptaki przed atakami najczęściej polujących na nie drapieżników, jak kuby lub koty. Kolejny niezbędny element każdego gołębnika to ażurowa podłoga, której zadaniem jest łatwiejsze odprowadzanie ptasich odchodów. W środku powinno znaleźć się odpowiednie wyposażenie – półki jako miejsca lęgowe, ale też różnorodne półeczki i siodełka dla gołębi. Jak zrobić takie wyposażenie? Można sięgnąć po gotowe elementy lub wykorzystać materiały z odzysku np. półki starych szafek. Wreszcie cecha kluczowa – dobra, sprawnie działająca wentylacja w gołębniku, która sprawi, że ptaki będą spędzały czas w należnym im dobrostanie. Ponadto są jeszcze szczegółowe wytyczne w przypadku budowy gołębnika dla gołębi pocztowych. Zakłada się, że w gołębniku nie powinno jednocześnie przebywać więcej niż dwadzieścia par zwierząt, a każda z nich musi mieć do swojej dyspozycji od 0,5 do 0,8 metra kwadratowego wolnej przestrzeni. W każdym projekcie gołębnika dla gołębi pocztowych musi znaleźć się również odpowiednie oświetlenie, wentylacja i zabezpieczenie przed atakami drapieżników. Ważnym elementem będzie woliera, dzięki której gołębie będą mogły poczuć nieco wiatru w skrzydłach.
Wariant ekonomiczny – woliera dla gołębi
Budowę gołębnika w formie ażurowej klatki rozpoczynamy od zbudowania stelaża – najczęściej jest on drewniany. Mogą to być kantówki sosnowe 8 × 8 cm. Popularnym wśród gołębiarzy rozwiązaniem jest wykorzystanie jako szkieletu starej szafy – w drzwi wmontujemy siatkę, wymontujemy półki, a na ich miejsce montujemy wyposażenie dla ptaków. Siatka na wolierę dla gołębi musi spełnić kilka warunków: musi być odporna na warunki zewnętrzne (deszcz, śnieg, wiatr, promienie UV), mieć dużą wytrzymałość na rozerwanie (125kg/m2), przy jednoczesnym zachowaniu dużej lekkości (81g/m2). Optymalna wielkość oczek siatki na woliery to 25 x 25 mm – będzie idealna do zabezpieczenia od góry przed atakującymi ptakami drapieżnymi, innymi ptakami przenoszącymi choroby w tym wróblami oraz drapieżnikami lądowymi. Wierzch woliery dla gołębi najlepiej pokryć siatką polietylenową, która jest wytrzymała i sprężysta oraz odporna na wodę i zmienne warunki atmosferyczne.
Budowa gołębnika z drewna i płyt OSB .
Drewno jest powszechnie używanym materiałem do budowy gołębników, ponieważ jest trwałe, estetyczne i łatwe w obróbce. Świetnie do tego celu nadają się deski krawędziowe, pomiędzy które wkładamy wełnę mineralną dla zapewnienia właściwej izolacji termicznej. Należy jednak pamiętać o regularnym zabezpieczaniu drewna przed wilgocią i szkodnikami. Dobrym rozwiązaniem będzie też konstrukcja gołębnika wykonana z płyty OSB. Ściany wykonujemy z płyty 8–12 mm. Do zbudowania sufitu wykorzystać można np. płyty gipsowe. Chociaż płyta OSB jest odporna na wilgoć i uszkodzenia, warto pomalować ją farbą impregnacyjną do drewna. Do ocieplenia ścian wykorzystać można styropian, ale podłogę i dach dobrze jest wypełnić wełną mineralną. Gołębnik z płyt OSB warto umieścić na co najmniej metrowym podwyższeniu.
Gołębnik z płyt OSB powinien mieć podłogę ażurową z tak zwanym rożnem, który ułatwi oczyszczanie budowli z odchodów. Może być on wykonany np. z elementów ogrodzenia panelowego. Budowa gołębnika z płyty OSB powinna uwzględniać również przestrzeń z wolierą. Ten element warto umieścić od strony południowej.