Niewielki drewniany domek to standardowe rozwiązanie wybierane jako forma z zabudowy na działce letniskowej lub w ogródku działkowym. Przy domu jednorodzinnym posłuży świetnie jako domek narzędziowy.
Budowa domku z drewna to dla wielu działkowiczów niezbędny warunek funkcjonalnego zagospodarowania ogródka. Choć wiele firm ma w swojej ofercie domki pod klucz lub gotowe domki wymagające jedynie złożenia na działce, to jednak wiele osób nadal decyduje się na samodzielną budowę. Jak i z czego zbudować dom na działce?
Domek drewniany – budowa w zgodzie z przepisami
Możliwość budowy domku drewnianego w dużej mierze zależy od tego, jakim celom będzie miał on nam służyć i jaką będzie miał powierzchnię. Jeszcze do niedawna budowa bardzo małego domku bez pozwolenia była zupełnie niemożliwa. Od 3 czerwca 2023 roku weszły w życie nowe przepisy, które umożliwiają budowę każdego budynku gospodarczego do 150 m2 bez pozwolenia i bez zgłoszenia. Również domek rekreacyjny . można aktualnie wybudować bez zgłoszenia, pod warunkiem że będzie on służył celom indywidualnym. Musi to być jednak domek letniskowy wolno stojący, czyli niepołączony z innym obiektem budowlanym i nie wykorzystujący w swej konstrukcji jakichkolwiek elementów innego obiektu budowlanego. Warunkiem jest spełnienie wymogów usytuowania na działce. Nadal według przepisów domy z oknami na stronę sąsiada mogą stać 4 metry od jego granicy. W przypadku budynku zwróconego ścianą bez okien na stronę sąsiada – odległość ta spada o 1 metr do 3 metrów. Domek narzędziowy można postawić bez zgłoszenia i to nawet na granicy działki budowlanej, co ma duże znaczenie w ogrodach małometrażowych oraz wszędzie tam, gdzie brakuje wolnej przestrzeni.
Jak zbudować domek drewniany – projekt, materiały, wykonawstwo
Wybór formy domku i jego plan funkcjonalny to podstawa inwestycji nawet jeśli będzie on miał służyć jedynie celom gospodarczym. Należy dokładnie przemyśleć to, jaka wielkość domku zaspokoi nasze potrzeby i ewentualnie, przy większym metrażu, jaki powinien być w nim układ pomieszczeń. Od projektu zależy ilość materiałów koniecznych do zbudowania domku narzędziowego. Druga ważna decyzja to, z czego zbudować domek na działce. Odpowiednie drewno konstrukcyjne to podstawa wytrzymałości i trwałości całej konstrukcji. Najczęściej do budowy domków z drewna wykorzystuje się deski świerkowe lub sosnowe. Można jednak postawić również na droższe, ale wyższej jakości belki świerku syberyjskiego. Gdy kupujemy gotowe elementy domku warto upewnić się, czy drewno, z którego został on wykonany, zostało już zaimpregnowane, jeśli zamierzamy wykonać domek z drewna zakupionego np. w tartaku samodzielnie, trzeba je koniecznie zaimpregnować. W budowie domku sprawdzą się kantówki drewniane, potocznie nazywane legarami – zalecana grubość to np. 40 na 80 mm. Warto wybrać kantówki strugane bezsęczne, czyli pozbawione sęków, dzięki czemu będą bardziej odporne na uszkodzenia.
Domek narzędziowy – zrób to sam
Pierwszym etapem budowy małego domku narzędziowego będzie przygotowanie podłoża pod fundament – powinno być ono równe. W przypadku domku na narzędzia fundament może być wykonany w formie wylewki, betonowej płyty, ale do jego budowy można też wykorzystać kostkę brukową lub płytki betonowe, które układa się na wyrównanej warstwie gruzu i żwiru zagęszczonego cementem. Na tak przygotowanym fundamencie najpierw wylewce montujemy legary podłogowe, na nich montujemy podłogę z desek grubości min. 28 mm – powinna być ona stabilna i wytrzymała obciążenie. Trzeba pamiętać o zachowaniu szczelin dylatacyjnych, które zapewnią wentylację podłogi. Do legarów poprzecznych ułożonych po obrysie domku przybijamy kolejno, od dołu do góry, belki – w ten sposób wznosimy ściany domku. Gdy budowę domku doprowadzimy do połowy wysokości domku, montujemy okno i wstawiamy framugę drzwi. Od wewnętrznej strony należy przymocować listwy wzmacniające konstrukcję domku ogrodowego.
Domek narzędziowy – jak zrobić dach
Na szczycie ścian montujemy deskę okapową – powinna ona wystawać na kilka cm nad ściany, aby deszczówka nie zalewała konstrukcji i dobrze spływała po spadzistym dachu. Na desce ustawiamy samonośny, 4-spadowy dach, który w przypadku małego domku, nie wymaga żadnego belkowania w środku. Najlepiej sprawdzi się w domku zaplanowanego na bazie kwadratu, 4 trójkątne płaty dachu łączą się na środku. Kąt nachylenia dachu między 35 a 45 stopni, aby woda dobrze po nim spływała. Dach powinien być zabezpieczony materiałem izolacyjnym – zewnętrzną część najlepiej pokryć papą bitumiczną.