Blachodachówka należy do najbardziej popularnych pokryć dachowych. Cenimy ją m.in. za atrakcyjną formę dachówki i niższą od niej cenę. Nowoczesna blachodachówka zachęca inwestorów także bardzo dobrą trwałością i solidnością.
Blachodachówkę wyróżnia fala, której wysokość może wynosić np. 20, 28,39, 52, 55 mm. Dzisiaj dostępna jest także blachodachówka płaska o wysokości profilu wynoszącym jedynie 2,5 mm. Nowoczesna blachodachówka nadaje się do krycia dachów o nachyleniu nawet do 90°. Doskonale sprawdza się na dachach o znacznym nasłonecznieniu, gdyż kolory tego pokrycia długo nie blakną. Na dachy domów usytuowanych wśród drzew, a więc narażonych na zarysowanie przez spadające gałęzie czy szyszki można wybrać blachodachówki odporne na uszkodzenia. Współczesne blachodachówki pokrywane są powłokami ochronnymi, które zabezpieczają je przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, korozją i zarysowaniem, co znacznie przedłuża ich trwałość. Sprzedawane są w dużych arkuszach, zatem łatwiej i szybciej się je układa. Nie stanowi już także problemu wykonanie dachu o skomplikowanym kształcie. Wielu producentów oferuje bowiem przygotowanie materiału pod wymiar, co znacznie ogranicza powstawanie odpadów. Do dyspozycji mamy również blachodachówki modułowe, których wymiary są niewielkie. Małe arkusze blachy tworzą kompletny system szybkiego montażu dachu. Blachodachówka modułowa jest łatwa do przetransportowania, a z jej montażem poradzą sobie nawet tylko 2 osoby.
Nowoczesna blachodachówka stalowa
Blachodachówki z rdzeniem stalowych należą do najczęściej stosowanych. Trwałość pokryć z blachy stalowej określa się na 30-50 lat, zależnie od rodzaju wykończenia. Duży wpływ na solidność tego rodzaju pokrycia ma rdzeń stalowy. Liczy się jakość stali (najlepsze są te z renomowanych hut) oraz grubość rdzenia. Zgodnie z obowiązującymi normami powinna ona wynosić nie mniej niż 0,4 mm dla blachodachówek z posypką i 0,5 mm dla tych powlekanych.
Nowoczesne blachodachówki wykonuje się z blachy zabezpieczanej warstwami ochronnymi zwiększającymi jej trwałość. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest blacha dachówkowa, z blachy stalowej ocynkowanej dodatkowo powlekanej warstwą lakierów, gdzie o trwałości materiału pokrycia decyduje jego rodzaj oraz ilość (grubość warstwy lakieru na blasze). Najczęściej spotykane powłoki to poliester, purex, pural – należy do najtrwalszych. Mogą być one błyszczące lub matowe. Produkuje się także dachówki z blachy stalowej galwanizowane alucynkiem (stopem aluminium, cynku i krzemu). Blachodachówki z powłoką mają zazwyczaj grubość od 0,4 do 1,25 mm i można je kupić w arkuszach lub w postaci niewielkich jedno- lub dwurzędowych modułów. Najlepiej sprawdzają się na dachach o dużych połaciach.
Blachodachówka z posypką
Innym rodzajem wykończenia jest posypka mineralna, z drobnoziarnistego kruszywa skalnego, pokrytego żywicą akrylową, z dodatkiem środków grzybobójczych. To poszycie o wyjątkowej trwałości, o czym świadczy gwarancja, jaka dają na niego niektórzy producenci – wynosi ona bowiem nawet 50 lat. Dzięki takiej warstwie blacha dobrze tłumi dźwięk kropli deszczu, zbytnio się nie nagrzewa i jest odporna na porastanie mchem oraz glonami. Sprawdzi się nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Tego typu pokrycie, wyglądem przypomina łupek kamienny, gont drewniany lub dachówkę. Blachodachówki z posypką występują w formie paneli o szerokości jednego rzędu dachówek – około 30 cm i długości od około 1 do 4 m.
Nowoczesna blachodachówka aluminiowa
Blachodachówki wykonane z tego metalu są lżejsze od tych wykonanych ze stali. Są łatwe w obróbce i odporne na korozję. Aluminium jest powlekane ochronną warstwą pasywacyjną, od spodu lakierem epoksydowym, z wierzchu natomiast barwną powłoką poliestrową, odporną na działanie promieniowania UV. Uwaga! Do montaży pokryć z aluminium nie powinno się używać miedzianych elementów mocujących.
Montaż blachodachówki
Blachodachówki mocuje się je
do łat, których rozstaw powinien być zgodny z zaleceniami
producenta pokrycia. Arkusze montuje się na zakład, przykrywając
rowki kapilarne. Do mocowania należy stosować wkręty z kapturkami
uszczelniającymi z tworzywa EPDM. Blachodachówki modułowe należy układać od góry połaci, a kolejne rzędy wsuwa się pod
te, które zostały ułożone. Pionowe krawędzie łączy się
gwoździami dekarskimi, a połączenia należy uszczelnić.
Szczególnym rodzajem blachodachówki panelowej jest model z wbudowaną łatą nośną, montuje się ją od dołu połaci.
Ważna gwarancja blachodachówki
Zanim zdecydujemy się na zakup blachodachówki, zwróćmy uwagę na okres obejmujący gwarancję na wybrany przez nas model. Najczęściej obejmuje on 10-15 lat. Jednak na rynku dostępne są blachodachówki objęte nawet 50-letnim okresem gwarancyjnym. Koniecznie należy sprawdzić warunki gwarancji oraz jej zakres. Istotne jest choćby, czy dotyczy tylko perforacji w blasze, czy odnosi się także do trwałości powłoki. Pamiętajmy, że gwarancja musi być pisemna.
Zdjęcia: Blachy Pruszyński, Gerard Dachy, fotolia.com