Najczęstszą przyczyną wypadków zawalenia się sufitu podwieszanego jest niewłaściwy sposób instalacji systemu sufitowego. Co wpływa na bezpieczeństwo montażu? Eksperci firmy Armstrong podpowiadają jak prawidłowo przeprowadzić proces planowania i instalacji.
Na bezpieczeństwo montażu sufitu podwieszanego, a co równie ważne na bezpieczeństwo jego użytkowania, wpływa bardzo wiele czynników. Najistotniejsze to: znajomość systemu sufitowego, rozpoznanie warunków montażowych, uwzględnienie wytrzymałości i charakterystyki elementów nośnych, do których mocowany jest sufit podwieszany, i w końcu planowane obciążenia dodatkowe, czyli układ urządzeń zintegrowanych w suficie, które nie mają samodzielnego podwieszenia.
Setki rozwiązań – jak się w tym odnaleźć?
Na rynku dostępne są bardzo różne systemy sufitów podwieszanych. Co więcej są bardzo różnorodne nawet u tego samego producenta. Zmienne dotyczyć mogą wszystkiego od zasad montażu, przez dopuszczalne obciążenia, po rozstaw zawiesi i profili. Każdy z systemów ma własne ograniczenia i możliwości zastosowania.
Dlatego eksperci Armstrong podkreślają, iż ważne jest szczegółowe przeanalizowanie danych danego rozwiązania. – Nie można podchodzić do tego z automatu na zasadzie: montowałem już niejeden sufit, to z tym też sobie poradzę – przestrzega Anna Baczkowska, architekt, menedżer techniczny na Polskę, Kraje Bałtyckie i Skandynawię, Armstrong Building Products
Z czym trzeba się zapoznać przede wszystkim:
- z zestawieniem wymaganych elementów systemu
(kształtowniki rusztu, rodzaj płyty sufitowej, dopuszczalne zawiesia systemowe,
konieczne lub pożądane akcesoria – sprężyny dociskowe, profile dystansowe,
inne)
- z wytycznymi co do sposobu przechowywania i transportu
opakowanych i pojedynczych elementów przed instalacją
- z ciężarem jednostkowym rozwiązania w celu dobrania
mocowania (ciężar rusztu wraz z wypełnieniami)
- ze sposobami łączenia elementów systemu ze sobą
- ze sposobem, w jaki należy montować płyty sufitowe
(wycinanie otworów do wbudowania opraw oświetlenia itp., maksymalne obciążenia,
jakie mogą być przez nie przenoszone)
Rozpoczynamy montaż – elementy nośne budynku do których instalowany jest sufit
Dobór mocowania górnego zawiesi systemowych oraz mocowania do ścian systemowych kątowników przyściennych leży każdorazowo po stronie projektanta i/lub wykonawcy sufitu (a nie producenta – gdyż nie zna on elementów nośnych, do których mocowany będzie system).
By określić, który rodzaj mocowań będzie najodpowiedniejszy wykonawca powinien uwzględnić:
- podstawowy materiał konstrukcji przenoszącej obciążenia -
rodzaj podłoża (np. beton, beton lekki, cegła pustakowa), jego cechy i grubość
- wytrzymałość projektową
- rodzaj elementów zawiesi systemowych
- ciężar jednostkowy systemu sufitowego oraz wszelkich
urządzeń z nim integrowanych (urządzeń bez podwieszenia własnego)
Eksperci Armstrong podkreślają, iż warto oprzeć się na zaleceniach producenta mocowań górnych i mocowań kształtowników przyściennych odnośnie sposobu przygotowania otworów ich długości, grubości, wytrzymałości i metodologii montażu.
Typ i ilość górnych elementów mocujących zawiesi lub kształtowników przyściennych powinny być tak dobrane, aby nośność elementów mocujących nie została przekroczona. – Zbyt mała liczba zawiesi i mocowań przyściennych jest jedną z głównych przyczyn spadania sufitów. To najczęściej powtarzający się błąd montażowy – przyznaje Anna Baczkowska.
Montaż powinien być wykonywany zgodnie z dokumentacją projektową. Jeżeli element zawiesia lub kształtownik przyścienny jest mocowany do materiału litego, zazwyczaj powinno stosować się odpowiedni ETAG. Jeżeli nie jest możliwe zastosowanie mocowania elementów zgodnych z ETA (np. w przypadku muru z cegły pustakowej, betonu komórkowego lub konstrukcji starego budynku), stosuje się krajowe przepisy budowlane. W przypadku mocowania górnych zawiesi i kształtowników przyściennych do stali lub drewna będą to wymagania określone w ENV 1993 -1-1 lub ENV 1995-1-1.
Obciążenia dodatkowe – czyli co przewidzieć, by sufit podwieszany był bezpieczny?
Znajomość wszelkich planowanych obciążeń dodatkowych oraz ich rozmieszczenia, a mowa tu m.in. o zintegrowanych w suficie podwieszanym urządzeniach nie generujących drgań czy równomiernie rozłożonych warstwach izolacyjnych, pozwala na określenie zasad bezpiecznego montażu i uwzględnienie:
- dopuszczalnej odległości (rozstawu) pomiędzy zawiesiami
na profilach głównych rusztu sufitowego i jeśli konieczne na profilach
poprzecznych
- dopuszczalnej odległości (rozstawu) pomiędzy profilami
głównymi rusztu sufitowego
- dopuszczalnego rozstawu mocowania kształtownika
przyściennego do ścian
Armstrong, by ułatwić montażystom rozpoznanie zapewnia możliwość konsultacji, ale również prezentuje m.in. w kartach technicznych dopuszczalne obciążenia równomiernie rozłożone. Tabele są pomocne dla ekip wykonawczych w planowaniu układu zawiesi i profili znając łączny ciężar stosowanej płyty i dodatkowych obciążeń. - Wartości w tabelach zazwyczaj podawane są w odniesieniu do najbardziej wymagającej klasy 1 ugięcia definiowanej w normie PN-EN 13964, a wartości obciążeń zostały określone podczas badań laboratoryjnych przeprowadzonych w oparciu właśnie o tę normę – wyjaśnia Anna Baczkowska.
Wytyczne montażu sufitu podwieszanego zawarte są także w załączniku A do normy PN-EN 13964:2014. Podane są w nim między innymi:
- dopuszczalne odchyłki w płaskości sufitu - < 2mm na
długości 1m, maksymalnie 5mm na długości 5m (mierzona w każdym kierunku,
dopuszczana jest liniowa interpolacja na krótszych długościach)
- dopuszczalne odchyłki prostokątności – wskazując jako
praktyczną metodę kontroli regularną kontrolę przekątnych podczas montażu.
- wytyczne dotyczące kontroli liniowości listew ze
szczególnym uwzględnieniem liniowości w punktach połączeń z kształtownikami
nośnymi.
Norma PN-EN 13964:2014 określa ponadto minimalną szerokość płyt docinanych jako równą lub większą połowie szerokości/długości płyty, przy czym jako nadrzędne traktuje uzgodnienia z projektantem uwzględniające rozmieszczenia kolumn, mocowanie opraw itp. Montaż sufitu zgodnie z normą powinien odbywać się zgodnie z wytycznymi dostawcy, podkreślono w niej, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości przed montażem uzyskać od dostawcy odpowiednie instrukcje pozwalające na poprawne wykonanie robót.
Bieżące informacje nt. rozwiązań Armstrong śledzić można m.in. na:
https://www.facebook.com/armstrong.sufity