Wprowadzenie oświetlenia placu budowy może posłużyć jako środek wzmacniający bezpieczeństwo. Pełni też funkcje praktyczne – usprawnia prace, a także wydłuża dzień pracy na budowie. Jak ekonomicznie i funkcjonalnie oświetlić budowę?
Budowy odbywają się przeważnie przy oświetleniu dziennym, a tylko w przypadku, gdy nie jest ono wystarczające, stosuje się oświetlenie sztuczne. Jednak ani w przepisach prawa budowlanego, ani w przepisach bhp nie znajdziemy jednoznacznych wymogów dotyczących oświetlenia placu budowy. Jeśli ma ono służyć pracy, musi jedynie spełniać określone warunki głównie dotyczące równomiernego oświetlenia, co oznacza, że nie może powodować ono ostrych cieni i olśnień. Lampy mogą też odstraszyć złodziei – trudniej jest wkraść się poza ogrodzenie i wynieść lub wywieźć mienie będąc widzianym przez przechodniów lub sąsiadów.
Lampy z czujnikiem ruchu
Oświetleniem wspomagającym zabezpieczenie znajdujących się na terenie budowy materiałów i maszyn przed złodziejami mogą być lampy z czujnikiem ruchu. Światło uruchamia się jedynie, gdy ktoś znajdzie się w zasięgu oddziaływania lampy. Nagłe zapalenie się światła może skutecznie odstraszyć złodzieja. Jest to też rozwiązanie ekonomiczne – energia elektryczna zużywana jest jedynie w tych momentach, w których uruchamiane jest światło (lampy włączają się na określony czas po wychwyceniu ruchu). Jeśli chcemy zastosować światło w tej roli, warto zdecydować się także na kamery monitoringu i fotopułapki, które będą automatycznie informować właściciela o zdarzeniach – wystarczy do kamery dokupić kartę SIM z pakietem danych/SMS-ów.
Światło również do pracy – maszty oświetleniowe
To oprawy oświetleniowe LED zamontowane na rozkładanych masztach, które można przestawiać z miejsca na miejsce, poprawiając warunki pracy. Ten rodzaj oświetlenia sprawdzi się przy niedostatecznym oświetleniu światłem naturalnym oraz podczas prac wymagających większej precyzji. System montażu masztów jest łatwy, a dzięki zastosowaniu technologii LED urządzenia te zużywają niewiele energii. Zastosowanie antywstrząsowych opraw gwarantuje stabilną pracę urządzenia przez długi czas, unikamy też kosztów związanych z wymianą źródeł światła (żarówek do naświetlaczy meta halogenowych).
Przenośne oprawy oświetleniowe
Na budowie zastosowanie znajdują przenośne oprawy diodowe do oświetlenia miejsca pracy z dużych (nawet do 20 m) i mniejszych odległości. Duży kąt świecenia pozwala oświetlić duże powierzchnie – nawet do kilkuset metrów kwadratowych. Mogą być dostępne w wariancie z gniazdem 230 V – wówczas taka lampa pełni również rolę przedłużacza. Można też kupić lampę w zestawie ze stojakiem pozwalającym ją umieścić na wysokości nawet do 2,5 m. Oprawy są odporne na uderzenia, niskie temperatury i wilgoć. Na mniejsze budowy może wystarczyć lampa oświetlająca teren z odległości 3-4 metrów. Duży kąt świecenia pozwala oświetlić budowę z odległości 10 m. Ruchome ramię lampy można postawić, przewiesić przez rusztowanie, płot lub umieścić na stojaku. Dostępne są również wersje opraw z akumulatorem. Inną propozycją są diodowe sznury oświetleniowe pozwalające na oświetlenie budowy na każdym etapie prac – od wykopów do konstrukcji i krycia dachu, a także na etapie prac wykończeniowych wewnątrz. Sznury można ze sobą łączyć, oświetlając w ten sposób całą budowę. Hakowata konstrukcja oprawy, magnesy i zaczepy z tworzywa pozwalają na zamontowanie sznura oświetleniowego w dowolnym miejscu – na rusztowaniu, gwoździach wbitych w ziemię czy nawet na płocie, a także swobodną zmianę w trakcie wykonywanych prac.
Zdjęcia: materiały prasowe