Lato to najlepsza pora, by zamienić nasz balkon w istny ogród botaniczny kipiący feerią barw i zapachów. Sprawią to zachwycające bogactwem form rośliny doniczkowe. Zadbane i wyeksponowane stworzą dekorację, której nikt się nie oprze!
Dzisiaj nawet niewielki balkon może być oazą zieleni dającą radość i relaks nie tylko domownikom, ale też wszystkim, którzy mają z nią kontakt. Aranżacja takiej przestrzeni jeszcze nigdy nie była tak łatwa. Lista efektownych roślin, które sprawdzą się na balkonie jest naprawdę długa, znajdziemy odpowiednie na każde stanowisko. Do wyboru mamy także różnorodne pojemniki ułatwiające stworzenie niebanalnej aranżacji.
ROŚLINNY MUST HAVE
Pomysłów na kipiące kolorami i formami kwietne dekoracje są tysiące. Bez problemów wybierzemy rośliny, które zbudują aranżację monokolorystyczną lub wielobarwną. Sięgajmy po te, które ozdobią balkon aż do późnej jesieni. Wszystkie warunki spełnią petunie z grupy surfinii, kwitnące od czerwca do października. Są dostępne w wielu pokrojach oraz kolorach. Do najpiękniejszych roślin balkonowych można też zaliczyć fuksję zwisającą, której efektowne kwiaty przybierają barwy w odcieniach różu, bieli, czerwieni. Długą tradycję upraw balkonowych mają także pelargonie – zarówno zonalne o pokroju wzniesionym, jak i bluszczolistne, których pędy mogą osiągać długość 100 cm. Niektóre odmiany mają jeszcze jeden atut w postaci przyjemnego cytrynowego lub lawendowego aromatu, który wydzielają ich liście. Jeśli chcemy, by nasz balkon cudownie pachniał miodem, nie może na nim zabraknąć smagliczki zwisającej, która także kwitnie przez całe lato. Stałym elementem balkonowych aranżacji jest także kwitnąca do początku października werbena. Szczególnie godne nasadzeń są jej odmiany zwisające, o pędach długości do 50 cm. Warto pomyśleć o bohaterach drugiego planu, tworzących tło dla tych o wyrazistych kwiatach. W tej roli sprawdzi się obsypana drobnymi białymi kwiatami bakopa. Dobry efekt da też plektrantus, znany także jako komarzyca, który dodatkowo odstrasza komary. Uzupełnieniem kwiatowych kompozycji może być również kocanka włochata o srebrzystoszarych lub zielonożółtych liściach i pędach osiągających nawet 100 cm długości.
TO SIĘ PRZYDA NA BALKONIE PEŁNYM KWIATÓW
Po obu stronach balustrady
Do najlepszych sposobów wyeksponowania uprawianych przez nas roślin należy ich posadzenie w pojemnikach zamocowanych na górnej krawędzi balustrady. Dzisiaj bez problemu może je zamontować każdy. Wystarczy wybrać specjalnie do tego przeznaczony kwietnik z głębokim wgłębieniem w podstawie. To ono, a niekiedy także specjalne uchwyty stabilizują donicę na barierce. Osłony wykonane z tworzyw sztucznych są też bardzo efektowne i budują nowoczesną aranżację balkonu.
Nawozy do roślin kwitnących
Kwiaty balkonowe rosną w przestrzeni ograniczonej wymiarami pojemników, w których zostały posadzone. To sprawia, że szybko wyczerpują się zawarte w podłożu składniki odżywcze i konieczne jest ich systematyczne nawożenie. Do wyboru mamy zarówno nawozy do określonych gatunków roślin, jak i te bardziej uniwersalne, np. przeznaczone do zasilania kwitnących roślin balkonowych. Są one bogate w potas i fosfor wspomagające m.in. obfite kwitnienie.
Makramy
Kwietniki w formie makramy przeżywają dzisiaj wielki come back. Podwieszone do sufitu rośliny doskonale wpiszą się choćby w modną aranżację w stylu urban jungle. Taki prosty kwietnik możemy samodzielnie wykonać ze sznurka. Odpowiedni będzie pleciony lub skręcany o średnicy 4-5 mm. Bawełniany dzięki naturalnemu surowcowi będzie harmonizował z naszymi kwiatami. Jednak chłonie on wodę, dlatego sprawdzi się tylko, gdy balkon jest osłonięty.
Doniczka TRIO
Gdy balkon jest mały, warto wybrać donice kaskadowe. To wielopoziomowe kwietniki, w których zajmując tą samą powierzchnię balkonu, możemy zaaranżować uprawę wielu roślin. Taki ogród wykonany z lekkiego polistyrenu łatwo przeniesiemy.
Łopatka i jej towarzysze
Uprawa kwiatów na balkonie nie obejdzie się bez zestawu podręcznych narzędzi. Na plan pierwszy wysuwa się łopatka. Jest przydatna do sadzenia oraz rozsadzania i przesadzania roślin. Powinna mieć wydłużoną głowicę, zapewniającą zarówno kopanie dołków, jak i nabieranie ziemi. Przez lata będzie nam służyć taka, którą wykonano z trwałych materiałów, np. poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym czy też nierdzewnej stali szlachetnej. Warto też wyposażyć się w małe widełki wykorzystywane do spulchniania gleby. Sprawdźmy, czy wybrane narzędzia mają dobrze wyprofilowany uchwyt.
Wygodna konewka
Do nawadniania roślin balkonowych wybierzmy niewielką konewkę, np. o pojemności 1,5-2 l, tak by się zbytnio nie obciążać. Sprawdźmy też, czy nasz model jest lekki i ma wygodny uchwyt oraz dobrze wyprofilowany lejek. Prym wiodą konewki z tworzyw sztucznych, które są lekkie i mają atrakcyjny design. Do klasyki należą metalowe, z ocynkowanej blachy. Jednak zazwyczaj mają one pojemność od 5 l. Pamiętajmy, by konewka była dobrze wyważona, a dzięki temu stabilna.