Jak wybudować altanę zgodnie z prawem budowlanym? Jakie formalności czekają nas, gdy chcemy postawić altankę lub składzik ogrodowy na działce? Te pytania zadaje sobie każdy inwestor chcący stworzyć zaciszny kącik na posesji. Co warto wiedzieć przed wykonaniem altany?
W świetle obowiązujących aktualnie przepisów budowa domu jednorodzinnego w większości przypadków nie wymaga już starania się o pozwolenie na budowę, najczęściej wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy w odpowiednim urzędzie. Nowe przepisy przyniosły również uproszczenie procedury związanej z budową altan, budynków gospodarczych, domków letniskowych, składzików ogrodowych, garaży i oranżerii.
Altana w Prawie Budowlanym
Zgodnie z aktualnymi przepisami (nowelizacja Ustawy Prawo budowlane weszła w życie 1 stycznia 2017 r.) budowa wolno stojących altan o powierzchni zabudowy do 35 m2 nie wymaga starania się o pozwolenie na budowę, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki. Dodatkowo pozwolenia na budowę nie wymaga postawienie wiat o powierzchni do 50 m2. Na każde 500 m2 działki można postawić jedną taką wiatę, dokonując jedynie zgłoszenia. Należy przy tym zaznaczyć, że niezależnie od tego, co zostało wyszczególnione powyżej, pozwolenia na budowę wymagają inicjatywy i przedsięwzięcia, w których wymagana jest ocena oddziaływania na środowisko naturalne oraz obszar Natura 2000.
Zgłoszenia natomiast nie wymagają lekkie pergole ani wiaty drewniane. Również altany w formie niewielkich konstrukcji przenośnych (pozbawionych fundamentów) nie wymagają dopełniania żadnych formalności. Ta sama zasada dotyczy altan pozbawionych zabudowanych ścian oraz fundamentów. Jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto zapoznać się z zapisami prawa lokalnego – warto zyskać pewność, że budowa nie naruszy zapisów prawnych i nie okaże się samowolą budowlaną.
Altana na terenie ogródków działkowych
W świetle obowiązującej Ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych budowa altany nie wymaga ani pozwolenia na budowę ani nawet zgłoszenia. W świetle tych przepisów za altanę należy rozumieć wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz o wysokości do 5 m przy stromych i do 4 m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2. Mając na uwadze wyżej przytoczone przepisy, budowa altany ogrodowej na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, spełniającej przepisy ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, nie wymaga zgłoszenia zamiaru jej realizacji. Nie ma znaczenia ani konstrukcja altany, ani materiał, z jakiego jest wykonana. Aby działkowiec nie miał wątpliwości, czy obiekt budowlany znajdujący się na jego działce spełnia wymagania określone w definicji altany działkowej, wprowadzana do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych regulacja przewiduje, że będzie mógł on wystąpić do właściwego organu nadzoru budowlanego z wnioskiem o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zgodność wybudowanej altany działkowej z wymaganiami określonymi w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych.
zdjęcia: fotolia.com