Duży salon stwarza ogromne możliwości aranżacyjne. Warto więc poznać podstawowe zasady komponowania dużych przestrzeni – ich przestrzeganie sprawi, że salon będzie nie tylko miejscem funkcjonalnym, ale również efektownym.
Duża przestrzeń mieszkalna nie jest wbrew pozorom łatwa w aranżacji. Sprzętów tworzących poszczególne strefy funkcjonalne nie powinny dzielić zbyt duże odległości – przemierzanie ich nie będzie wygodne. Z kolei zgrupowanie wszystkich mebli w jednym miejscu sprawi, że powstanie zbyt duża pusta przestrzeń. Niewypełniona sprzętami większa część pokoju spowoduje, że pomieszczenie będzie nieprzytulne, ponadto istnieje ryzyko powstawania nieprzyjemnych wrażeń akustycznych – w pustej przestrzeni łatwo tworzy się pogłos. Aby uniknąć takich niekorzystnych efektów, dobrze jest wykonać plan rozmieszczenia mebli – ten prosty krok jest bardzo pomocny w aranżacji dużego wnętrza.
Duży salon – miejsce wypoczynku
Strefa wypoczynkowa to najważniejsze miejsce w salonie. To tu będziemy spędzać większą część wolnego czasu. Miejsce wypoczynku w dużym salonie możemy stworzyć, ustawiając meble wokół wybranego punktu centralnego – może być nim np. stolik kawowy o dużych rozmiarach lub kominek. Uzyskanie przytulnego zakątka w prostokątnym wnętrzu, ułatwią nam odpowiednio dobrane meble – duża sofa narożna lub dwie kanapy ustawione w kształcie litery L. Uzupełnieniem strefy wypoczynku będzie prostokątny stolik kawowy czy ława wpasowujący się w aranżację sof, a także fotele, siedziska czy szezlongi otaczające stolik z pozostałych stron. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej dwa dodatkowe siedziska, które będziemy mogli przestawiać i komponować na nowo w miarę potrzeb. Przy aranżacji dużego salonu warto pamiętać, że czasy dopasowanych zestawów wypoczynkowych dawno minęły. Kanapa i fotele nie muszą być utrzymane w tej samej stylistyce i kolorystyce. W dużej przestrzeni możemy sobie pozwolić na różnorodność bez większych obaw o zbytni chaos. Przy wyborze mebli kierujmy się więc swoimi potrzebami, możliwościami finansowymi i gustem.
Zamiast jednego stolika w strefie wypoczynkowej możemy postawić np. na dwa mniejsze, które będzie można przestawiać i zestawiać ze sobą w zależności od potrzeb. Poza głównym stolikiem kawowym czy ławą, na dużej przestrzeni możemy pozwolić sobie na dodatkowe niewielkie stoliki boczne, na których ustawimy lampę stołową, książki czy wazon z kwiatami. Ciekawym rozwiązaniem jest również ustawienie przy plecach dużej kanapy długiego wąskiego regału, dopasowanego wysokością do wysokości wypoczynku. Jego góry blat zapewni nam dodatkową przestrzeń odkładczą. Tak umiejscowiony regał sprawi też, że mało efektowny tył kanapy nie będzie widoczny.
Duży salon – podział na strefy
Duża przestrzeń salonu pozwala na wydzielenie w nim różnych stref – np. wypoczynkowej, jadalnianej czy kącika do czytania lub do pracy. Umieszczone w bliskiej odległości zakątki będą sprzyjać rodzinnej integracji. Aby wyodrębnić różne funkcje w dużym salonie i zapewnić większą intymność przebywającym w poszczególnych strefach domownikom, możemy wykorzystać różnego rodzaju przepierzenia – np. niewysokie ścianki działowe, dekoracyjne parawany czy ażurowe wolno stojące regały lub też ustawić odpowiednio meble. Aby podkreślić konkretną strefę, możemy też użyć koloru i pomalować wybrane ściany na inny, bardziej intensywny odcień niż pozostałe. Duży salon podzielimy na strefy również za pomocą oświetlenia. Inne lampy będą oświetlać jadalnię (lampy wiszące), a inne kącik wypoczynkowy (lampy stojące i stołowe). Do wyznaczania stref w dużym salonie warto wykorzystać również dywany – inny w kąciku wypoczynkowym, inny w jadalni, a mniejszy dywan lub chodniczek przy kąciku do czytania. Dywany nie tylko ocieplą wnętrze i zdefiniują daną strefę, ale również zakreślą jej powierzchnię.
zdjęcie tytułowe: AdobeStock