• Pergole i trejaże – ogrodowi strażnicy intymności

    Mała architektura, kwiecień

    Pergola i trejaż należą do tych elementów architektury ogrodowej, bez których nie obejdą się miłośnicy pnączy. Wiosną warto pomyśleć o ich zamontowaniu nie tylko w naszym ogrodzie, ale również na tarasie lub balkonie.

  • Przygotowanie ziemi do sadzenia roślin

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Nie możemy doczekać się, kiedy w naszym ogródku pojawią się pierwsze rośliny. Jednak jeśli chcemy, aby były zdrowe i dały obfity plon, musimy zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju, czyli przygotować ziemię do ich posadzenia.

  • Palma wielkanocna z ogrodu

    Życie z ogrodem, kwiecień

    Wielkanoc to jedne z ważniejszych świąt w ciągu roku. Radosną atmosferę, jaka panuje w tym okresie warto podkreślić kolorowymi dekoracjami z własnego ogrodu. Dobrym pomysłem jest samodzielne wykonanie palmy wielkanocnej, która ozdobiona żywymi kwiatami z pewnością będzie wyróżniała się spośród wszystkich innych palm.

  • Renowacja nawierzchni po zimie

    Mała architektura, kwiecień

    Nawierzchnie podjazdów i ścieżek ogrodowych wykończone kostką brukową to najczęściej spotykane rozwiązanie na posesjach domów jednorodzinnych. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to materiał odporny na ekstremalne warunki zewnętrzne. Jednak po zimie każdej nawierzchni przydadzą się wiosenne porządki.

  • Narzędzia do pielęgnacji trawnika

    Sprzęty i narzędzia, kwiecień

    Trawnik to element prawie każdego ogrodu. Jednak aby był ozdobą, musimy o niego odpowiednio i systematycznie się troszczyć. W pracach pielęgnacyjnych pomogą nam właściwie dobrane narzędzia.

  • Dalie – sadzenie i uprawa

    W świecie roślin, kwiecień

    Ze względu na piękne kwiaty bardzo chętnie uprawiamy je w naszych ogrodach. Jednak dalie to byliny niezimujące w gruncie. Sadzimy je w ogrodzie dopiero wiosną.

  • Rośliny cebulowe w ogrodzie

    W świecie roślin, kwiecień

    Rośliny cebulowe są wyjątkowo ozdobne. Ich widok tym bardziej nas cieszy, że to właśnie ich barwne płatki pojawiają się jako pierwsze po długiej zimie – przebiśniegi widzimy już w lutym, gdy wokół wciąż panuje mrok. Zaraz po nich wyrastają krokusy i narcyzy.

  • Wiosenne kwiaty w skrzynkach i donicach

    W świecie roślin, kwiecień

    Wiosenne kwiaty cieszą jak żadne inne, sprawiają, że nawet zimny marzec czy kapryśny kwiecień będzie dla nas pełen ciepłych, poprawiających nastrój barw i zapachów. Warto, by wiosenne kompozycje kwiatowe znalazły się nie tylko na ogrodowych rabatach, ale także w zasięgu naszego wzroku. Umieśćmy je w różnych pojemnikach na parapetach okiennych, tarasach, balkonach czy podeście...

  • Bohater miesiąca – tulipan

    W świecie roślin, kwiecień

    Tulipany, to kwiaty, bez których trudno sobie wyobrazić wiosenny ogród. Jak o nie dbać, by cieszyły nas swoim widokiem jak najdłużej.

  • Balkon – wiosenny przegląd

    Taras i balkon, kwiecień

    Balkon, nawet gdy jest niewielki z powodzeniem może być namiastką ogrodu, dlatego już w pierwsze ciepłe dni warto pomyśleć o odpowiednim przygotowaniu go do letniego sezonu.

  • Pisanki w ogrodzie – gdzie je schował zajączek

    Życie z ogrodem, kwiecień

    Wielkanoc – mamy trochę wolnego, więc kiedy pogoda nastraja do korzystania ze świeżego powietrza, wykorzystajmy ten fakt i spędźmy nieco czasu w ogrodzie. Po wielkanocnym uroczystym śniadaniu, warto wstać od stołu i wybrać się chociaż na chwilę na zewnątrz. Sprawmy przy tym nieco frajdy dzieciom. Zabawa w poszukiwanie pisanek lub słodkich upominków w ogrodzie może być świetnym...

  • Jak założyć trawnik

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Kwiecień jest najlepszym wiosennym miesiącem na założenie trawnika. Prace z tym związane warto zacząć już na początku miesiąca, bo samo przygotowanie podłoża zajmie nam kilka tygodni.

  • Dajmy oddech trawnikowi

    Prace ogrodnicze, marzec

    Aeracja to zabieg mający na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Wertykulacja zaś odświeża trawę, daje jej większy dostęp światła i powietrza. Jeśli zależy nam skutecznej pielęgnacji trawnika musimy pamiętać, że jest to zabieg nie mniej ważny niż niż koszenie, nawożenie i podlewanie.

  • Sadzimy drzewa i krzewy

    Prace ogrodnicze, marzec

    Sadzenie roślin to jedna z najprzyjemniejszych prac ogrodowych. Kończy okres planowania ogrodu, a zaczyna proces tworzenia i kształtowania przestrzeni wokół domu. Sadzenie drzew czy krzewów musimy wykonać starannie oraz zgodnie ze sztuką ogrodniczą, ponieważ później wszelkie zmiany są trudne do przeprowadzenia i odbijają się na zdrowiu roślin.

  • Sok z brzozy, czyli izotonik wprost z natury

    Z ogrodu do kuchni, marzec

    Sok z brzozy jest znanym od wielu lat domowym środkiem leczniczym. Jego samodzielne pozyskiwanie jest bardzo łatwe i nie wymaga wyjątkowych zabiegów oraz akcesoriów. Marzec i początek kwietnia to najdogodniejszy czas, aby rozpocząć pobieranie soku z brzozy.

  • Opryski w marcu – jakie można przeprowadzić?

    Prace ogrodnicze, marzec

    „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – to zasada, która sprawdza się także w ogrodzie. Stosujmy się do niej, a nasz ogród będzie zdrowy i piękny przez cały sezon. Co więc mamy zrobić? Zapobiegać chorobom i wyeliminować szkodniki zagrażające naszym roślinom. Opryski w marcu sprawią, że zdążymy zniszczyć owady, zanim zaczną żerować.

  • Inspekt – sposób na wcześniejsze warzywa

    Prace ogrodnicze, marzec

    Czy jest sposób na własne, smaczne i niepryskane nowalijki? Tak, inspekt w warzywniku. Możemy w nim oprócz uprawy nowalijek, przygotować rozsady roślin ozdobnych oraz warzyw. Osłonięte od wiatru i ogrzewanie promieniami słonecznymi rośliny urosną dużo szybciej niż na otwartej przestrzeni.

  • Wiosna w ogrodzie – poznajmy sekretne życie roślin ogrodowych

    Życie z ogrodem, marzec

    Wiosna w ogrodzie to doskonała okazja, aby poczynić obserwacje, jak rośliny ogrodowe budzą się do życia i to w sposób dosłowny. Naukowcy od lat prowadzą badania nad tym, czy rośliny „słyszą”, „widzą”, „czują zapachy”, ba, nawet „porozumiewają się” i „myślą”. Mówiąc najprościej, czy funkcjonują społecznie i czy wyposażone są w podobne zmysły jak człowiek...

  • Wianek z wierzby – nie tylko na Wielkanoc

    Życie z ogrodem, marzec

    Wierzbowe bazie nieodparcie kojarzone są z Wielkanocą, ale mogą posłużyć również jako doskonała baza do wiosennej dekoracji domu czy tarasu również poza świętami. Wianek z wierzby może stać się uniwersalną ozdobą stołu, parapetu, okna czy żyrandola również bez okazji.

  • Pelargonie – samodzielne rozmnażanie

    W świecie roślin, marzec

    Pelargonie to kwiaty, bez których trudno wyobrazić sobie latem nasze ogrody, balkony czy tarasy. Te piękne rośliny kwitną aż do późnej jesieni. Będą nas cieszyć jeszcze bardziej, jeśli samodzielnie uzyskamy nowe sadzonki. Wczesna wiosna to idealna pora na ich rozmnażanie.