• Ostatnie porządki w warzywniku

    Prace ogrodnicze, październik

    Październik to ostatni moment, żeby zebrać wszystkie rosnące jeszcze na grządkach warzywa, zgrabić zwiędłe resztki roślin i opadłe liście, a następnie zadbać o glebę. Wykorzystajmy na te zabiegi ostatnie słoneczne dni.

  • Kompostownik – warto mieć go w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, październik

    W październiku w ogrodzie mamy najwięcej prac porządkowych. Grabimy liście, kosimy trawę, usuwamy zwiędłe i uschłe fragmenty roślin, przycinamy gałęzie. To dobry moment, żeby pomyśleć jak z korzyścią zagospodarować te organiczne odpady i założyć kompostownik.

  • Śliwki węgierki do ciasta i na knedle

    Z ogrodu do kuchni, październik

    Węgierki dojrzewają od połowy września do końca października. Miodowy smak i mocny aromat sprawia, że to ulubiona odmiana domowych gospodyń. Śliwki węgierki nadają się szczególnie na słodkie uczty dla podniebienia.

  • Przedłużenie sezonu letniego – ogrzewanie na kilka sposobów

    Mała architektura, wrzesień

    Wraz z nadejściem jesieni na dworze robi się chłodniej, a tym samym coraz więcej czasu spędzamy w domu. Nie rezygnujmy jednak ze spędzania miłych chwil w ogrodzie czy tarasie z powodu niskich temperatur. Wystarczy niewielka inwestycja w urządzenia grzewcze, by cieszyć się urokami jesieni.

  • Rośliny w pojemnikach z tarasu i balkonu – jak je ochronić przed zimą

    W świecie roślin, wrzesień

    We wrześniu temperatury mogą zacząć znacznie spadać, a z końcem miesiąca mogą pojawić się nawet pierwsze przymrozki. To więc najwyższy czas, aby wystawione na czas lata rośliny w pojemnikach odpowiednio zabezpieczyć lub zabrać na sezon zimowy do domu.

  • Cieszmy się smakiem leśnych grzybów

    Z ogrodu do kuchni, wrzesień

    Nieważne, czy z własnej uprawy, czy nazbierane na leśnym spacerze lub też kupione na bazarze, grzyby są wdzięcznym produktem kulinarnym. Są łatwe w obróbce, nie wymagają długich zabiegów, są niezwykle aromatyczne, a przy tym zupełnie nietuczące.

  • Elegancka murawa w przyszłym sezonie – zadbaj o trawnik jesienią

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Zadbany trawnik wymaga wiele pracy w sezonie: nawożenie, podlewanie i koszenie to regularne zabiegi, których musimy dopilnować. Warto jednak wiedzieć, że jesienią należy wykonać również wiele prac pielęgnacyjnych, które zaowocują intensywną, zdrową i zieloną murawą w nowym sezonie.

  • Sadzimy krzewy i drzewa przed zimą

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Wczesna jesień to najlepszy moment, żeby dosadzić jeszcze coś w ogrodzie. Wiosną będziemy mogli cieszyć się widokiem nowych krzewów i drzew na posesji, jeśli teraz zadbamy o dobre jakościowo sadzonki oraz prawidłowe, zdrowe nasadzenia.

  • Zabezpieczamy meble ogrodowe

    Taras i balkon, wrzesień

    We wrześniu kiedy lato zmierza ku końcowi, dni stają się chłodniejsze, a wieczory krótsze, coraz rzadziej korzystamy z tarasu i ogrodu. To dobry czas, żeby powoli rozpocząć zabezpieczanie i konserwacje mebli ogrodowych przed zimą.

  • Grzybnia w ogrodzie, czyli własna polana borowików

    W świecie roślin, wrzesień

    Widok grzybów pod drzewami to radość i dreszczyk emocji, który każdy wytrawny grzybiarz zna i bardzo sobie ceni. Okazuje się, że przy sprzyjających warunkach możemy założyć w naszym ogrodzie własną uprawę grzybów leśnych i to nawet tych najbardziej lubianych jakimi są borowiki, podgrzybki czy rydze.

  • Romantyczne wrzosy – róż i fiolet w ogrodzie

    W świecie roślin, wrzesień

    Jesienią, gdy w ogrodzie kwitnie mało kwiatów, różowo-fioletowe wrzosowisko jest efektowną dekoracją. Warto je założyć, gdyż tworzące je wrzosy rosną szybko, mają niewielkie wymagania i są łatwe w uprawie.

  • Wrześniowe kompozycje kwiatowe

    W świecie roślin, wrzesień

    Chociaż lato zmierza ku końcowi i nieuchronnie zwiastują to krótsze dni, chłodniejsze wieczory i poranki oraz ścielące się po trawach babie lato to jednak jeszcze przed nami sporo słonecznych chwil i radości w ogrodzie. Powoli rośliny przebarwiają się i przekwitają, niemniej jednak teraz wiele kwiatów na rabatach intensywnie kwitnie, tworząc wraz z pierwszymi oznakami jesieni...

  • Jesienne porządki w ogrodzie – taczki i wózki jadą z pomocą

    Sprzęty i narzędzia, wrzesień

    Kiedy nadchodzi czas porządkowania ogrodu przed zimą,warto przygotować zawczasu pomocne narzędzia i sprzęt. Do transportu opadłych liści, wyciętych gałęzi czy wywozu śmieci ogrodowych przydadzą się mobilne taczki i wózki, które ułatwią pracę oraz oszczędzą nam dźwigania.

  • Prace w ogrodzie użytkowym – w sadzie i warzywniku

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Wrzesień to miesiąc intensywnych zbiorów owoców i warzyw. Lato powoli się kończy, warto więc – zanim nadejdą z końcem miesiąca pierwsze przymrozki – wykorzystać jeszcze w miarę ciepłe dni na gromadzenie plonów.

  • Dekoracje z owoców i warzyw – wycinamy wzorzyste formy

    Z ogrodu do kuchni, wrzesień

    Dekoracyjne wycinanie owoców, wykrawanie kwiatowych, koronkowych form i tworzenie z nich naturalnych dekoracji na stołach przywędrowało do nas ze wschodu z Chin i Tajlandii. To tam właśnie prześcigają się w pomysłowości mistrzowie sztuki wycinania orientalnych, nawiązujących do natury, niezwykle bogatych wzorów. Sztukę dekoracyjnego rzeźbienia w owocach i warzywach określa się...

  • Mirabelka – złoty chwast

    Z ogrodu do kuchni, sierpień

    Dziko rosnąca czy uprawiana celowo w ogrodzie mirabelka to niezwykle cenne drzewko owocowe. Chociaż lubi wysiewać się samo, jest mocno ekspansywne i spadającymi owocami potrafi mocno zanieczyszczać teren, to warto poznać jej walory uprawne i wykorzystać bogactwo owoców mirabelki.

  • Z myślą o kwiatach na następny sezon

    Prace ogrodnicze, sierpień

    Sierpień to czas, kiedy możemy już rozpocząć prace na rabatach kwiatowych z myślą o następnym sezonie. Wiele odmian bowiem to rośliny jednoroczne, sezonowe, wiele innych to rośliny, które wymagają przezimowania w domu. Jeśli zatroszczymy się o nie z końcem lata,odwdzięczą się, kwitnąc okazale z początkiem wiosny i lata.

  • Oczko wodne w ogrodzie

    Mała architektura, sierpień

    Nasz przydomowy ogród może nabrać całkiem nowego charakteru i stać się wyjątkowy, jeśli pokusimy się o zaaranżowanie w jego przestrzeni zbiornika wodnego. Woda, szczególnie w sezonie wiosenno-letnim ma dobry wpływ na otoczenie ‒ wokół oczka wodnego tworzy się przyjazny zarówno dla roślin, jak i człowieka mikroklimat.

  • Sierpień pod znakiem warzyw w kuchni

    Z ogrodu do kuchni, sierpień

    Druga połowa lata to czas, kiedy nasz ogród warzywny odwdzięcza się okazałymi plonami za pracę włożoną w uprawę i pielęgnację. Korzystajmy więc, zbierajmy i kupujmy warzywa (teraz są też najtańsze), przygotowujmy wykwintne i zdrowe potrawy pełne letnich smaków.

  • Syropy i nalewki – czas na nie!

    Z ogrodu do kuchni, sierpień

    Sporą grupę letnich przetworów stanowią owocowe syropy i nalewki. Nie zawsze są łatwe w przygotowaniu, ale to właśnie w nich zawiera się często esencja poddanych obróbce owoców i najwięcej zdrowotnych właściwości. A jeśli o zdrowiu mowa, proponujemy na sierpień bogaty w witaminę C syrop z owoców dzikiej róży oraz niezastąpioną na zatrucia nalewkę...