• Na koniec zimy – letnie i jesienne mrożone warzywa

    Z ogrodu do kuchni, marzec

    Warzywa mrożone choć nie tak zdrowe i jędrne jak te prosto z grządki, mogą stać się równie cennym składnikiem ciekawych, smacznych oraz efektownych dań. Wykorzystujmy zamrożone latem, jesienią warzywa i wzbogacajmy naszą dietę o cenne składniki roślinne.

  • Projekt ogrodu przygotujmy przed wiosną

    Prace ogrodnicze, marzec

    Planowanie rozwiązań, jakie chcemy wprowadzić w nowo zakładanym ogrodzie albo kiedy chcemy dokonać zmian dotychczasowego układu naszej zielonej przestrzeni, warto zrobić właśnie teraz. Zanim przyjdzie wiosna i będziemy mogli zacząć prace na zewnątrz, poświęćmy czas na przygotowanie projektu.

  • Sprzątanie balkonu po zimie

    Taras i balkon, marzec

    Czas na wiosenne porządki na balkonie? Spragnieni słońca, świeżego powietrza i pogodnej aury, coraz częściej spoglądamy tęsknie na nasz balkon, planując, jakie w tym roku kwiaty posadzimy, jak zaaranżujemy tę przestrzeń, jak przygotujemy to miejsce na nadchodzący sezon. Już teraz w marcu, zacznijmy porządkować nasz balkon, tak aby z przyjściem wiosny myśleć tylko o...

  • Zdrowe kory – lecznicze właściwości kory drzew: dębu, wierzby, brzozy

    Z ogrodu do kuchni, marzec

    W apteczce zielarza lecznicze kory drzew na pewno znalazły swoje zasłużone miejsce. Okazuje się bowiem, że mają wiele cennych właściwości prozdrowotnych i warto stosować je zarówno przy wspomaganiu leczenia infekcji sezonowych, jak i przy łagodzeniu chorób przewlekłych. Początek wiosny to najlepszy moment na zbieranie zdrowej kory drzew.

  • Efektowne doniczki – kwiaty w ładnej oprawie

    Taras i balkon, W świecie roślin, marzec

    Zanim zaczniemy korzystać z ogrodu, zadbajmy o nasz domowy ogródek, czyli rośliny doniczkowe. Marzec to doskonały czas na ich przesadzanie, rozmnażanie, a także dosadzanie nowych odmian. Warto przy tym pomyśleć o odpowiedniej, pasującej do wystroju wnętrza oprawie kwiatów domowych – o efektownych doniczkach.

  • Hortensje na progu wiosny

    W świecie roślin, luty

    Kiedy zaczynają przygrzewać pierwsze promienie wiosennego już słońca, widzimy nasz ogród w zupełnie innym świetle. Wyłaniają się wówczas zarówno jego uroki, jak i zimowe zniszczenia oraz nasze zaniedbania. Jeśli nie zajęliśmy się odpowiednio przed zimą hortensjami, luty to najwyższa pora, by poświęcić im trochę czasu.

  • Jacuzzi w ogrodzie – korzystajmy z niego zimą

    Życie z ogrodem, luty

    Gorąca kąpiel w bąbelkach to ulga dla nadwyrężonych mięśni i świetny sposób, aby się odprężyć. Dlatego korzystajmy z dobroczynnego hydromasażu w jacuzzi o każdej porze roku, nawet gdy za oknem panują ujemne temperatury. To świetny sposób na ożywienie.

  • Cykoria – zimowa dawka witamin

    Z ogrodu do kuchni, luty

    Cykoria należy do warzyw, które powinny być dla nas atrakcyjne szczególnie zimą, gdy trudno o świeże, wartościowe jarzyny. Jest ona bogatym źródłem witamin i składników mineralnych Doceńmy więc cykorię w naszej zimowej diecie.

  • Białe kompozycje z przebiśniegów na tarasie i balkonie

    W świecie roślin, luty

    Przebiśnieg sprawi, że lutowy ogród ozdobi nie tylko biel śniegu. Śnieżyczka przebiśnieg to bowiem kwiat, który należy do pierwszych zwiastunów wiosny. Warto, by znalazła się w naszym ogrodzie.

  • Jak kupować nasiona warzyw i kwiatów

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, luty

    W sklepach ogrodniczych i supermarketach już pod koniec zimy pojawiają się nasiona warzyw oraz kwiatów. Różnorodność odmian, kolorowe opakowania, a także promocje cenowe zachęcają nas do ich zakupu. Jednak jak wybrać te najlepsze?

  • Jak śnieg i mróz wpływają na rośliny w ogrodzie

    W świecie roślin, luty

    Zarówno śnieg i mróz potrafią w ogrodzie wyrządzić duże szkody. Jednak nie zawsze ich wpływ jest negatywny. Ogrodnicy – może nas to zdziwić – lubią śnieg, gdyż chroni on rośliny przed mrozem i pomaga przetrwać im do wiosny.

  • Róbmy zdjęcia ptakom w ogrodzie

    Życie z ogrodem, luty

    Zimowy ogród wygląda zwykle dość smutno, ale mimo to odwiedzają go często ptasi goście. Szczególnie w tym okresie łatwo ich wypatrzeć, a przy odrobinie naszego zaangażowania mogą stać się wdzięcznym celem dla aparatu. Dokarmiajmy skrzydlatych przyjaciół zimą i przy tej okazji róbmy zdjęcia ptakom w ogrodzie.

  • Zimą korzystamy ze słodkich zapasów

    Z ogrodu do kuchni, luty

    Kto wykazał się w okresie dojrzewania owoców zaradnością oraz przygotował przetwory, może być z siebie dumny i z radością wykorzystywać je w kulinarnych przedsięwzięciach właśnie teraz, kiedy zima w pełni.

  • Jak uniknąć pleśni śniegowej

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Pleśń śniegowa to inaczej to nic innego jak grzybowa choroba roślin z grupy fuzarioz. Wywołuje ją głównie Microdochium nivale, a przy sprzyjającej pogodzie także inne gatunki grzybów zdolne do rozwoju w niskich temperaturach. Pleśń śniegowa występuje na zbożach i trawnikach.

  • Jak zapobiec zimowej suszy fizjologicznej

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Susza fizjologiczna to stan, w którym roślina nie jest w stanie pobierać wody, pomimo tego, że występuje ona w jej otoczeniu. Ilość pobieranej wody z gleby zależy od powierzchni absorbującej i różnicy potencjału wody. Powodem takiego stanu może być zbyt niska temperatura powietrza, zamarzanie wody lub zbyt duże zasolenie gleby. Występuje zimą, wczesną wiosną i późną jesienią...

  • Czas na mrożonki – lecznicze maliny

    Z ogrodu do kuchni, styczeń

    Styczeń to czas wielu przeziębień i grypy. Aby się odpowiednio zabezpieczyć przed chorobami, warto sięgnąć po mrożonki malin. Te smaczne owoce znane są ze swoich szerokich właściwości leczniczych. Z nimi perspektywa długiej zimy nie jest taka straszna.

  • Jak tchnąć życie w zimowy taras i balkon

    Taras i balkon, styczeń

    Gdy słyszymy o ozdobach ogrodowych i oświetleniu na taras, myślimy o wakacjach, lecie, porannej kawie z rodziną albo grillu ze znajomymi. Taras zimowy to dla wielu uśpione, martwe miejsce, które niesprzątane przez wiele miesięcy czeka na pierwsze pączki kwiatów.

  • Cudowne zimowe warzywo – właściwości i przechowanie jarmużu

    Z ogrodu do kuchni, styczeń

    Kiedy z naszej diety powoli znika kolor zielony i pojawia się sezon mrożonek oraz przetworów, jarmuż przychodzi nam na ratunek. Jest to warzywo, które na okres swojej świetności wybrało właśnie zimę. Całe szczęście, ponieważ zawiera bogactwo witamin i właściwości zdrowotnych, tak doceniane m.in. w Skandynawii. Jarmuż od niedawna znowu zagościł na naszych stołach i to nie tylko...

  • Czym posypywać zamarznięte ścieżki i podjazdy

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Na oblodzonych schodach, chodnikach czy podjazdach trudno się poruszać, łatwo także o tragiczny w skutkach wypadek. Oczywiście w trosce o zdrowie domowników i naszych gości lód możemy skuć, ale lepiej jest zastosować jest jeden ze sprawdzonych sposobów. Szczególnie, że nie wymagają od nas wysiłku fizycznego.

  • Rozsady domowe – już czas

    Prace ogrodnicze, luty

    Luty to dobry moment na przygotowanie rozsad domowych. Jeżeli marzymy o własnym ogrodzie warzywnym, chcemy mieć też piękne rabaty kwiatów jednorocznych lub dwuletnich, to teraz właśnie jest ten moment, by przygotować rozsady domowe.