• Jak pozbyć się chwastów z ogrodu

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Chwasty pojawiają się w każdym ogrodzie, szpecąc nasze rabaty kwiatowe i warzywnik. Ponadto zabierają wodę uprawianym przez nas roślinom i ograniczają im dostęp światła. Czy istnieją skuteczne sposoby, na ich pozbycie się?

  • Odrobina łąki w ogrodzie – odmiany wprost z natury

    W świecie roślin, lipiec

    Coraz modniejsze stają się w ogrodach rośliny przypominające te wprost z zamiejskich pól i łąk. Propozycje odmian ozdobnych do ogrodów naturalistycznych mogą zachęcić nas do stworzenia takiego zakątka na naszej posesji.

  • Hydrożele – magazyny wody

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Hydrożele dodane do ziemi ogrodowej zatrzymują wodę, a następnie powoli ją oddają. Dzięki czemu rośliny możemy podlewać znacznie rzadziej, gdyż korzenie mają zapewniony jest stały dostęp wilgoci. Preparaty należy stosować szczególnie tam, gdzie nie jest możliwe regularne podlewanie roślin.

  • Funkie – królowe miejsc zacienionych

    W świecie roślin, lipiec

    Funkie to jedne z najstarszych roślin ozdobnych. Warto posadzić je w ogrodzie ze względu na urokliwe, okazałe, błyszczące liście. Ponadto są wytrzymałe na mrozy, odporne na choroby i szkodniki oraz lubią cień. Rośliny te można pozostawić bez opieki na wiele lat.

  • Grajmy, bawmy się – aktywny wypoczynek we własnym ogrodzie

    Życie z ogrodem, lipiec

    Nie zawsze planujemy wyjazdy wakacyjne, niekiedy decydujemy się spędzić najładniejsze dni lata na miejscu – we własnym ogrodzie. Dla tych, którzy podjęli taką decyzję, mamy kilka propozycji na aktywny wypoczynek na powietrzu.

  • Cukinia i kabaczek – ozdobne w ogrodzie, smaczne na talerzu

    Z ogrodu do kuchni, lipiec

    Cukinia i kabaczek należą do tej samej rodziny roślin dyniowatych, mając podobne wymagania jak pospolity ogórek, chętnie uprawiane są w przydomowych ogrodach warzywnych.

  • Ogród przyjazny dla kota

    Życie z ogrodem, czerwiec

    Koty, gdy tylko mają taką możliwość, spędzają dużo czasu na dworze. Dlatego ogród, w którym przebywają musi być dla nich bezpieczny i przyjazny. Przede wszystkim nie powinny pojawić się w nim toksyczne rośliny.

  • Kolorowe pióropusze skromnej tawułki

    W świecie roślin, czerwiec

    Niewątpliwym urokiem tej popularnej byliny ogrodowej jest jej delikatny i skromny wygląd, charakteryzujący się kształtem i pokrojem nawiązującym do pospolitych przedstawicieli polan i łąk.

  • Lato pachnie miętą

    Z ogrodu do kuchni, czerwiec

    Aromatyczne walory mięty zna każdy z nas, jest to bowiem jedno z najpopularniejszych ziół o szerokim zastosowaniu w lecznictwie, a także bardzo często stosowane do przygotowania przeróżnych potraw.

  • Lewkonie w ogrodzie i wazonie

    W świecie roślin, czerwiec

    To jedne z piękniejszych kwiatów, jakie zdobią przydomowe ogrody latem. Lewkonie kochamy przede wszystkim za ich niewymuszony urok i cudowny zapach.

  • Lampki solarne – darmowe światło w ogrodzie

    Życie z ogrodem, Instalacje ogrodowe, Taras i balkon, czerwiec

    Długie i słoneczne dni warto wykorzystać na darmową produkcję energii. Nawet w wersji mini może sprawić nam wiele satysfakcji, kiedy wieczorem zasiądziemy w naszym letnim ogrodzie w subtelnej aurze światła lampek solarnych.

  • Groszek cukrowy – soczysty i chrupki

    Z ogrodu do kuchni, czerwiec

    Groszek cukrowy jest bez wątpienia jednym z najpyszniejszych warzyw prosto z grządki. Jego delikatny, świeży smak i soczysta chrupkość powodują, że jest mile widziany w wiosennej kuchni.

  • Pożyteczne owady w naszym ogrodzie

    Życie z ogrodem, czerwiec

    Chociaż bywają dla nas groźne, dobrze, by zadomowiły się w przydomowym ogrodzie. Jakie owady są pożyteczne w przydomowych uprawach?

  • Piwonie-peonie – długowieczne byliny

    W świecie roślin, czerwiec

    Piwonie, zwane też peoniami upiększają ogród dużymi, kulistymi, pięknie pachnącymi kwiatami na przełomie maja i czerwca. Są długowiecznymi bylinami i jeśli zapewnimy im dobre warunki, będą obficie rosły nawet kilkanaście lat. Dawniej sadzono je także ze względu na ich właściwości lecznicze.

  • Piaskownica w ogrodzie

    Życie z ogrodem, czerwiec

    Nawet najpiękniejszy ogród nie będzie tak atrakcyjny dla maluchów, jak dla nas, dlatego, by dzieci chętnie spędzały czas na dworze, warto zaprojektować w nim plac zabaw. Jego niezbędnym elementem jest piaskownica. Jaką piaskownicę wybrać? Gdzie ją usytuować?

  • Narzędzia ogrodnicze w wersji mini

    Sprzęty i narzędzia, czerwiec

    Oprócz tak oczywistych sprzętów i narzędzi ogrodniczych jak grabie, szpadle czy widły do niezastąpionych należą także te niewielkie – pomocne podczas zabiegów pielęgnacyjnych czy sadzenia roślin.

  • Ślimaki w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, maj

    Choć nieproszone, co roku pojawiają się w naszym ogrodzie już wiosną i jeśli nie będziemy im przeciwdziałać, aż do końca wegetacji roślin ślimaki mogą być dla nich, a także dla nas prawdziwym utrapieniem. Jak się ich pozbyć?

  • Kalmia zachwyca w majowym ogrodzie

    W świecie roślin, maj

    Kalmia to dość mało popularny krzew, nie może się w tej mierze równać z rododendronami i azaliami, a przecież zupełnie nie odbiega im w walorach estetycznych. Warto poznać tę niezwykle urokliwą roślinę – jest bowiem niewymagająca w uprawie, pozostaje zimozielona, przepięknie kwitnie, nadaje się w sam raz do każdego ogrodu.

  • Kalina – urzeka już od wiosny

    W świecie roślin, maj

    Zachwyca dekoracyjnym kwiatami i owocami, a także ozdobnymi liśćmi i pięknym pokrojem. Kalina sprawdzi się zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie. W sprzedaży dostępne są różne gatunki i odmiany tej rośliny.

  • Wiosenne przymrozki – jak ochronić rośliny

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Ciepłe i słoneczne dni powodują, że rośliny rozpoczynają wegetację, tracąc tym samym odporność na niskie temperatury. Niestety nocne i poranne majowe przymrozki mogą spowodować spore straty w naszych ogrodach. Jak ochronić więc rośliny przed przymrozkami?