• Nie marnujmy warzyw – czyli zero waste z ogrodu do kuchni

    Z ogrodu do kuchni, listopad

    Coraz więcej mówi się o świadomym odżywianiu, a przy tym o świadomym gotowaniu i w ślad za tym również o świadomym oszczędzaniu. Zero waste w kuchni to sposób na połączenie tych trzech rzeczy. Wykorzystując to, co traktowaliśmy dotąd jako warzywne odpadki, możemy zrewolucjonizować naszą kuchnię, czerpać satysfakcję, a także ograniczyć wydatki na produkty...

  • Trendy roślinne 2021 – przygotuj się na nowy sezon

    W świecie roślin, listopad

    Związek Szkółkarzy Polskich we współpracy z Agencją Promocji Zieleni co roku organizuje Konkurs Roślin Nowości. W tym roku zgłoszono 24 taksony, których do drugiego etapu zakwalifikowano 20 nowości. Jury przyznało 6 medali i 5 wyróżnień. Przedstawiamy laureatów. Może pojawią się również w twoim ogrodzie.

  • Ziemia liściowa – jak zrobić kompost z liści

    Prace ogrodnicze, listopad

    Jesienią opadających liści mamy nadmiar, zastanawiamy się więc, co z nimi zrobić. Zamiast wyrzucać, przekształćmy je w ziemię liściową. Nie jest to trudne zadanie, chociaż wymaga czasu. Jednak warto, ponieważ kompost z liści możemy wykorzystać w ogrodzie do wielu celów.

  • Spóźnione sadzenie cebul kwiatowych

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, listopad

    Jeśli chcemy, aby cebulki kwiatowe zakwitły nam na wiosnę, powinniśmy posadzić je właśnie jesienią. Pracę tę wykonujemy od początku września do pierwszych przymrozków. Ale co zrobić, jak o tym zapomnieliśmy? Czy cebulki kwiatowe się przeterminują?

  • Rośliny cebulowe jesienią – które cebule wykopujemy i jak je przechowujemy

    Prace ogrodnicze, listopad

    Niektóre kłącza, bulwy i cebule źle znoszą ujemne temperatury, dlatego należy wykopać je przed nadejściem mrozów. Aby ponownie zakwitły, musimy zadbać także o ich odpowiednie przechowywanie.

  • Nawet jesienią podlewamy ogród

    Prace ogrodnicze, listopad

    Mimo że jesień to pora najbardziej wilgotna, obfitująca w opady, to jednak zdarzają się okresy względnej suszy. To czas, kiedy powinniśmy zadbać o podlewanie, są bowiem rośliny, które szczególnie w tym okresie będą wrażliwe na przesuszenie – rośliny zimozielone.

  • Dynia makaronowa – czas na warzywne spaghetti

    Z ogrodu do kuchni, listopad

    Dekoracyjne warzywo w ogrodzie, a przy tym zdrowa, warzywna dieta – to lubimy! Listopad to miesiąc, w którym królują dynie zarówno w dekoracjach, jak i na kuchennym stole. W tym miesiącu prezentujemy walory uprawne i kulinarne dyni makaronowej.

  • Klon palmowy – jesienny top model ogrodu

    W świecie roślin, październik

    Nic tak nie dekoruje jesienią ogrodu, jak intensywnie przebarwiające się liście. Mocne plamy ognistych kolorów to walor, który z niezwykłym wdziękiem zaprezentuje nam o tej porze roku klon palmowy.

  • Wrzosy – jesienne aranżacje w doniczkach

    Taras i balkon, październik

    Wrzosy kwitną od września do nawet listopada. Z tego też powodu bardzo często wybieramy je do jesiennej ozdoby balkonu, tarasu czy wejścia do domu. Uprawiane w doniczkach poprawiają nam humor w szare dni.

  • Jak pielęgnować iglaki jesienią

    Prace ogrodnicze, październik

    O iglaki, które ożywiają nasz ogród przez cały rok, należy odpowiednio dbać nie tylko wiosną czy latem. Jakie więc prace powinniśmy wykonać jesienią, aby rośliny przetrwały zimę.

  • Wapnowanie trawnika – kiedy i jak je przeprowadzić

    Prace ogrodnicze, październik

    Trawa preferuje glebę o pH 5,5-6,5. W przypadku gdy odczyn jest niższy, to w trosce o piękną i zdrową murawę powinniśmy odkwasić glebę. Zabieg wapnowania przeprowadzamy wiosną lub właśnie teraz jesienią.

  • Czas na czosnek

    Z ogrodu do kuchni, październik

    Rozpoczyna się okres jesiennych infekcji. Nasza odporność wystawiona jest właśnie teraz na próbę. W dobie pandemii szczególnie powinniśmy dbać o dietę podnoszącą naszą dobrą kondycję. Czosnek będzie niezastąpionym sprzymierzeńcem właśnie na ten trudny czas.

  • Przechowujemy wino domowe

    Z ogrodu do kuchni, październik

    Domowi winiarze cenią sobie własne produkty i prześcigają się często we wzbogacaniu i dopracowywaniu receptur, tak by miało ten niepowtarzalny smak oraz piękny klarowny kolor. O jakości wina decyduje jednak często jego prawidłowe przechowywanie.

  • Błędy w uprawie róż – czego należy unikać

    W świecie roślin, październik

    Aby róże upiększały nasz ogród, należy o nie odpowiednio dbać. Nie jest to trudne zadanie – powinien sobie z nim poradzić nawet ogrodnik-amator. Wystarczy unikać podstawowych błędów. Tylko jakich?

  • Chryzantemy w ogrodzie

    W świecie roślin, październik

    Chryzantemy coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach i to właśnie o tej porze. Jednak jeśli chcemy, aby bez problemu przezimowały i obficie kwitły, musimy dobrać odpowiednie odmiany oraz prawidłowo pielęgnować rośliny.

  • Wrzosy na wiele lat – jak pielęgnować wrzosy

    W świecie roślin, wrzesień

    We wrześniu na wszystkich stoiskach ogrodniczych masowo pojawią się wrzosy. Nic dziwnego, bo właśnie teraz te niewielkie krzewinki zaczynają kwitnąć upiększając ogród, balkon i dom przeróżnymi kolorami, nie tylko fioletem. Jeśli chcemy, aby wrzosy towarzyszyły nam przez wiele lat, musimy o nie odpowiednio zadbać.

  • Jesień – dobry czas na zakładanie ogrodu

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Wydawać by się mogło, że jesień nie jest najlepszą porą na zakładanie ogrodu, bo przecież tak naprawdę to szykujemy się już do zimy, nawet gdy dni są ciepłe i słoneczne. Nic bardziej mylnego! To bardzo dobry czas!

  • Likwidujemy dziury i uszkodzenia trawnika

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Koniec września to właśnie ten moment, kiedy warto przeprowadzić regenerację trawnika, likwidując wszelkie ubytki. Z powodzeniem trawa zdąży się odbudować, nabrać kondycji, tak by dobrze przezimować, a z wiosną intensywnie się odrodzić, gwarantując dekoracyjny trawnik w naszym ogrodzie.

  • Aksamitki, czyli byczki, turki, studentki, kopciuszki, a nawet śmierdziuszki

    W świecie roślin, wrzesień

    Aksamitki to łatwe w uprawie rośliny jednoroczne, które nie tylko długo ozdabiają ogród, ale są również jadalne. Mimo specyficznego zapachu, warto je posadzić na rabatach czy uprawiać w donicach na balkonach.

  • Zróbmy porządek w śmieciach

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Właściciele posesji z ogrodem mają zwykle na swoim terenie miejsce przeznaczone na pojemniki śmietnikowe. Niezależnie, czy jest to przestrzeń otwarta, czy kosze na śmieci znajdują się w domku bądź pod wiatą, porządek i higiena w tej przestrzeni jest bardzo ważna z wielu względów. U schyłku lata zadbajmy o porządek w strefie śmietnika.