• Zimą w kuchni króluje kapusta

    Z ogrodu do kuchni, grudzień

    Kapusta ma ugruntowaną pozycję w polskiej kuchni. Potrawy z niej przyrządzane mają zarówno charakter codzienny, jak i wyjątkowy, kojarzący się ze świętami i uroczystościami. Kapusty nie może też zabraknąć na bożonarodzeniowym stole.

  • Pigwowiec z ogrodu do jesiennej i zimowej herbaty

    Z ogrodu do kuchni, listopad

    Krzew pigwowca właściwie mógłby uchodzić za chwast. Jednak odpowiednio pielęgnowany i wystawiony na słoneczne stanowisko odwdzięcza się na wiosnę pięknym, dekoracyjnym kwitnieniem, a na jesień obfitym owocowaniem – niezwykle intensywnie pachnącymi zielono-żółtymi jabłuszkami.

  • Ziemniak – tanio, smacznie i pożywnie

    Z ogrodu do kuchni, listopad

    Gdyby tak się zastanowić, jakie warzywo jest bezkonkurencyjnym królem upraw w naszym kraju, to z pewnością wygrałby ziemniak. Chociaż jego uprawa dotyczy głównie gospodarstw rolnych oraz dużych ogrodów warzywnych to jednak fakt, iż jest to warzywo niewymagające, doskonale znoszące nasz klimat i dające spektakularny plon sprawia, że ziemniaki dla własnych potrzeb możemy...

  • Addio pomidory – ostatnie słoneczka jesieni

    Z ogrodu do kuchni, październik

    Październik to czas, kiedy w ogrodzie zaczyna się powoli martwy sezon. Ostatnim zbiorom warzyw towarzyszą porządki, ogród powoli pustoszeje. Najbardziej żal nam tych warzyw i owoców, których piękne dojrzewanie i smak zależał od słońca. Do nich należą pomidory.

  • Suszona lawenda nie tylko do szafy

    Z ogrodu do kuchni, sierpień

    Suszone kwiaty można wykorzystać na wiele sposobów. To między innymi jeden ze skutecznych sposobów na uchronienie naszych ubrań przed molami i jednoczesne nadanie tekstyliom ładnego zapachu.

  • Rumiane wrześniowe jabłuszka

    Z ogrodu do kuchni, wrzesień

    Jabłka. Te prosto z drzewa smakują wyjątkowo! Warto korzystać właśnie teraz z bogactwa ich odmian, bo we wrześniu niepokonanie królują w sadach i ogrodach uprawnych. Chrupmy te twarde i soczyste, przerabiajmy na kompoty te słodkie i miękkie, prażmy na szarlotki te wyjątkowo kwaśne.

  • Czas na ogórki

    Z ogrodu do kuchni, sierpień

    Rodzime ogórki gruntowe to jedna z pierwszych pozycji na liście upraw każdego ogrodnika. Świeży smak i charakterystyczna chrupkość dają im pierwszeństwo w składnikach sałatek oraz surówek, ale również przetworów na zimę. Ogórek małosolny, ogórek kiszony czy ogórek w occie to kwintesencja naszych preferencji smakowych i kulinarnej tradycji.

  • Borówka amerykańska – na pierwszym miejscu letnich deserów

    Z ogrodu do kuchni, lipiec

    Borówka amerykańska to uprawna kuzynka leśnej jagody. Jej słodki, przyjemny smak sprawia, że jest niezwykle popularna jako element wiodący lub dodatek do deserów. Jest to owoc sezonowy i smakuje najbardziej niepoddany obróbce, czyli na surowo. Teraz, kiedy sezon na borówkę kanadyjską w pełni wykorzystajmy ten fakt i koniecznie używajmy jej w kuchni oraz konsumujmy jak...

  • Cukinia i kabaczek – ozdobne w ogrodzie, smaczne na talerzu

    Z ogrodu do kuchni, lipiec

    Cukinia i kabaczek należą do tej samej rodziny roślin dyniowatych, mając podobne wymagania jak pospolity ogórek, chętnie uprawiane są w przydomowych ogrodach warzywnych.

  • Lato pachnie miętą

    Z ogrodu do kuchni, czerwiec

    Aromatyczne walory mięty zna każdy z nas, jest to bowiem jedno z najpopularniejszych ziół o szerokim zastosowaniu w lecznictwie, a także bardzo często stosowane do przygotowania przeróżnych potraw.

  • Groszek cukrowy – soczysty i chrupki

    Z ogrodu do kuchni, czerwiec

    Groszek cukrowy jest bez wątpienia jednym z najpyszniejszych warzyw prosto z grządki. Jego delikatny, świeży smak i soczysta chrupkość powodują, że jest mile widziany w wiosennej kuchni.

  • Nowalijki z ogrodu – tylko ze świeżym, pachnącym chlebem

    Z ogrodu do kuchni, maj

    Smak dzieciństwa, smak wiosny, smak witamin, można by tak mnożyć określenia na te młodziutkie, świeże, pierwsze warzywa z ogrodu, jakimi są nowalijki. Czym jednak byłby ich smak bez towarzystwa pachnącego, ciepłego chleba?

  • Młody szczypior królem na stole

    Z ogrodu do kuchni, kwiecień

    Na straganach warzywnych pęczek szczypiorku to obowiązkowy, ogólnodostępny, a przy tym tani bukiet witamin. Warto jednak uprawiać go samodzielnie, na kuchennym parapecie, w ziołowej szklarence, wreszcie na grządce w ogródku. Początek kwietnia to doskonały moment na wysiewanie szczypiorku we własnym ogrodzie. Młody szczypior powinien gościć regularnie na naszym stole i być...

  • Na koniec zimy – letnie i jesienne mrożone warzywa

    Z ogrodu do kuchni, marzec

    Warzywa mrożone choć nie tak zdrowe i jędrne jak te prosto z grządki, mogą stać się równie cennym składnikiem ciekawych, smacznych oraz efektownych dań. Wykorzystujmy zamrożone latem, jesienią warzywa i wzbogacajmy naszą dietę o cenne składniki roślinne.

  • Zdrowe kory – lecznicze właściwości kory drzew: dębu, wierzby, brzozy

    Z ogrodu do kuchni, marzec

    W apteczce zielarza lecznicze kory drzew na pewno znalazły swoje zasłużone miejsce. Okazuje się bowiem, że mają wiele cennych właściwości prozdrowotnych i warto stosować je zarówno przy wspomaganiu leczenia infekcji sezonowych, jak i przy łagodzeniu chorób przewlekłych. Początek wiosny to najlepszy moment na zbieranie zdrowej kory drzew.

  • Cykoria – zimowa dawka witamin

    Z ogrodu do kuchni, luty

    Cykoria należy do warzyw, które powinny być dla nas atrakcyjne szczególnie zimą, gdy trudno o świeże, wartościowe jarzyny. Jest ona bogatym źródłem witamin i składników mineralnych Doceńmy więc cykorię w naszej zimowej diecie.

  • Zimą korzystamy ze słodkich zapasów

    Z ogrodu do kuchni, luty

    Kto wykazał się w okresie dojrzewania owoców zaradnością oraz przygotował przetwory, może być z siebie dumny i z radością wykorzystywać je w kulinarnych przedsięwzięciach właśnie teraz, kiedy zima w pełni.

  • Czas na mrożonki – lecznicze maliny

    Z ogrodu do kuchni, styczeń

    Styczeń to czas wielu przeziębień i grypy. Aby się odpowiednio zabezpieczyć przed chorobami, warto sięgnąć po mrożonki malin. Te smaczne owoce znane są ze swoich szerokich właściwości leczniczych. Z nimi perspektywa długiej zimy nie jest taka straszna.

  • Cudowne zimowe warzywo – właściwości i przechowanie jarmużu

    Z ogrodu do kuchni, styczeń

    Kiedy z naszej diety powoli znika kolor zielony i pojawia się sezon mrożonek oraz przetworów, jarmuż przychodzi nam na ratunek. Jest to warzywo, które na okres swojej świetności wybrało właśnie zimę. Całe szczęście, ponieważ zawiera bogactwo witamin i właściwości zdrowotnych, tak doceniane m.in. w Skandynawii. Jarmuż od niedawna znowu zagościł na naszych stołach i to nie tylko...

  • Jałowiec – świąteczny zapach w kuchni

    Z ogrodu do kuchni, grudzień

    Owoce jałowca to jedna z najbardziej aromatycznych rodzimych przypraw. Niepozorne ciemne kuleczki zebrane późną jesienią lub teraz właśnie zimą, mogą uwypuklić smak niejednej potrawy, nadając jej niepowtarzalny zapach lasu – tak dobrze wpisujący się w atmosferę świąt.