• Kalarepa na grządce, kalarepa na talerzu

    Z ogrodu do kuchni, wrzesień

    W zdrowej diecie nie powinno jej zabraknąć, a uprawa we własnym ogrodzie wcale nie jest trudna. Zaprośmy kalarepę do przydomowego warzywnika, a z niego wprost do kuchni.

  • Przetwory z malin – sprawdzone przepisy na dżemy, konfitury i nie tylko

    Z ogrodu do kuchni, sierpień

    Maliny to owoce lata, ale jeśli chcemy cieszyć ich smakiem także poza sezonem, warto „zamknąć” je w słoiku. Szczególnie że domowe przetwory są najlepsze! A jaka satysfakcja z dobrze wykonanej pracy! Przedstawiamy kilka przepisów na przetwory z malin.

  • Owocowe granity – w sam raz na upalne lato

    Z ogrodu do kuchni, lipiec

    Letnie desery muszą być lekkie, świeże, zdrowe i przede wszystkim zimne. Przygotowane z naturalnych owoców sezonowych granity to świetna propozycja na upalne dni.

  • Letnie owoce na przetwory – suszenie, mrożenie, pasteryzacja

    Z ogrodu do kuchni, lipiec

    Sezon na owoce trwa w najlepsze, ale już niedługo – niestety – się zakończy. Nie musimy jednak rezygnować z letnich smaków, możemy zamknąć je w słoikach i rozkoszować się nimi przed długie zimowe miesiące. Może i musimy trochę się natrudzić, ale na pewno własne przetwory są zdrowsze niż te ze sklepowych półek.

  • Nasturcja większa do ogrodu i kuchni

    Z ogrodu do kuchni, W świecie roślin, maj

    Nasturcje to pnące rośliny jednoroczne, które ozdabiają ogrody, tarasy i balkony. Ich zaletą jest atrakcyjny wygląd oraz małe wymagania uprawowe. Znajdują również zastosowanie w kuchni.

  • Szybki mazurek z domowych dżemów

    Z ogrodu do kuchni, kwiecień

    Święta tuż tuż, robimy porządki, ruszamy na zakupy, rozpoczynamy przygotowywanie wielkanocnych potraw. W tym gorącym okresie zdarza się, że o czymś zapomnimy. Jeśli to będzie tradycyjny, wielkanocny mazurek – przychodzimy z pomocą. Bez trudu przygotujemy łatwy, szybki wypiek na ostatnią chwilę z wykorzystaniem dżemów z domowej spiżarni często z owoców z własnym upraw w...

  • Majeranek – na katar i nie tylko!

    Z ogrodu do kuchni, styczeń

    Jedno z najpopularniejszych ziół używanych w tradycyjnej kuchni. Potrawy codzienne i świąteczne uzyskują swój wyśmienity smak właśnie z dodatkiem majeranku. Ale zabieg ten ma również dodatkowy cel. Polska kuchnia jest dość tłusta i ciężkostrawna, dlatego majeranek doskonale łagodzi skutki nadmiernego przejedzenia. Jako zioło o proleczniczych właściwościach sprawdza się również...

  • Aromat pomarańczy na święta

    Z ogrodu do kuchni, grudzień

    Chociaż nie pochodzą z naszych rodzimych ogrodów, to są to owoce, bez których trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia. Zapach oraz aromat pomarańczy wzbogaca magiczny czas Gwiazdki nie tylko w kuchni. Kiedyś z trudem zdobywane, dziś popularne i bez trudu do kupienia o tej porze roku smakują najlepiej.

  • Drzewa i krzewy na zdrowie

    Z ogrodu do kuchni, grudzień

    W ostatnich latach można zauważyć trendy powracające do natury. Z tego też powodu, mimo osiągnięć naukowych w medycynie, w naszych ogrodach pojawią się rośliny lecznicze. Warto wiedzieć, jakie warto posadzić, jakie mają właściwości i które części można wykorzystać.

  • Nie marnujmy warzyw – czyli zero waste z ogrodu do kuchni

    Z ogrodu do kuchni, listopad

    Coraz więcej mówi się o świadomym odżywianiu, a przy tym o świadomym gotowaniu i w ślad za tym również o świadomym oszczędzaniu. Zero waste w kuchni to sposób na połączenie tych trzech rzeczy. Wykorzystując to, co traktowaliśmy dotąd jako warzywne odpadki, możemy zrewolucjonizować naszą kuchnię, czerpać satysfakcję, a także ograniczyć wydatki na produkty...

  • Dynia makaronowa – czas na warzywne spaghetti

    Z ogrodu do kuchni, listopad

    Dekoracyjne warzywo w ogrodzie, a przy tym zdrowa, warzywna dieta – to lubimy! Listopad to miesiąc, w którym królują dynie zarówno w dekoracjach, jak i na kuchennym stole. W tym miesiącu prezentujemy walory uprawne i kulinarne dyni makaronowej.

  • Czas na czosnek

    Z ogrodu do kuchni, październik

    Rozpoczyna się okres jesiennych infekcji. Nasza odporność wystawiona jest właśnie teraz na próbę. W dobie pandemii szczególnie powinniśmy dbać o dietę podnoszącą naszą dobrą kondycję. Czosnek będzie niezastąpionym sprzymierzeńcem właśnie na ten trudny czas.

  • Przechowujemy wino domowe

    Z ogrodu do kuchni, październik

    Domowi winiarze cenią sobie własne produkty i prześcigają się często we wzbogacaniu i dopracowywaniu receptur, tak by miało ten niepowtarzalny smak oraz piękny klarowny kolor. O jakości wina decyduje jednak często jego prawidłowe przechowywanie.

  • Warzywne pesto i humus, w sam raz na koniec lata

    Z ogrodu do kuchni, wrzesień

    Dodatek do pieczywa, do pieczonych i grillowanych warzyw, makaronów i kasz. Warzywne pasty w postaci popularnych pesto i humusów warto mieć w lodówce.

  • Suszone pomidory, aromat i smak na dłużej

    Z ogrodu do kuchni, wrzesień

    Cieszą się dużą popularnością w kuchni, ponieważ mogą być bazą do wielu smacznych dań zarówno zimnych, jak i ciepłych. Zachowują też intensywny smak, bowiem pomidory suszone przygotowuje się z tych późno letnich, najbardziej mięsistych i smacznych.

  • W piwnicy dojrzewają nalewki, a my wybierzmy butelki

    Z ogrodu do kuchni, sierpień

    Porzeczki, maliny, wiśnie już za nami, inne owocowe korale dopiero dojrzewają na krzewach. Pasjonaci domowych nalewek właśnie teraz nastawiają i doglądają maceracji nalewu. To też dobry moment, żeby dobrać odpowiednie, zapewniające jakość nalewki, a jednocześnie dekoracyjne butelki.

  • Papryka na śniadanie, obiad, kolację!

    Z ogrodu do kuchni, sierpień

    Dlaczego papryka jest zdrowym i wartościowym składnikiem diety? Głównie dlatego, że jest warzywem, które zawiera najwięcej witaminy C, a jej właściwości nie tracą na wartości pod wpływem ciepła, zarówno podczas duszenia, jak i pieczenia.

  • Arbuz – letnie orzeźwienie w sam raz na party w ogrodzie

    Z ogrodu do kuchni, lipiec

    Intensywnie czerwony i soczysty miąższ arbuza wyróżnia go atrakcyjnością ze wszystkich roślin dyniowatych. Jest fantastycznym owocem deserowym, nadaje się również wspaniale jako składnik wytrawnych sałatek i dodatek do serów. Lipiec to doskonały czas na spożywanie arbuza w prostych, ale i wyrafinowanych daniach.

  • Warzywne dipy obowiązkowy dodatek do dań z grilla

    Z ogrodu do kuchni, czerwiec

    Czerwiec – rozpoczyna się najpiękniejszy sezon w ogrodzie, a wraz z nim spotkania, biesiady i wspólne grillowanie. Zdrowy i smaczny grill to nie tylko dania główne, to również dodatki. Proponujemy smaczne warzywne dipy (sosy/pasty), które podkreślą i wzbogacą smak potraw ale również dostarczą zdrowych witamin.

  • Sałata podstawą zdrowej diety

    Z ogrodu do kuchni, maj

    Niezależnie, czy zdecydujemy się na sałatę masłową, rzymską bądź lodową, każda z jej odmian to bardzo zdrowy dodatek w diecie, który powinien codziennie zagościć na naszym talerzu.