• Perlit ogrodniczy – do czego służy i jak stosować

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Perlit to kruszywo, które w ogrodnictwie – zarówno profesjonalnym, jak i amatorskim – wykorzystywane jest powszechnie i to od dawna. Swoją popularność zawdzięcza pożądanym w uprawie właściwościom – doskonale napowietrza podłoża oraz magazynuje wodę. Co ważne jest neutralny chemicznie.

  • Najpopularniejsze drzewa owocowe do ogrodu

    W świecie roślin, lipiec

    Wielu właścicieli ogrodów marzy o sadzie – nawet najmniejszym – bo przecież nie ma niż zdrowszego i smaczniejszego niż własne owoce zerwane prosto z drzewa. Ponadto drzewa kwitnące wiosną, latem obsypane owocami, a jesienią mieniące się feerią barw są ozdobą przydomowej przestrzeni.

  • Jeżówka – roślina nie tylko dla leniwych

    W świecie roślin, lipiec

    Jeżówki to popularne kwiaty w polskich ogrodach. Ogrodnicy doceniają przede wszystkim efektowny wygląd, niskie wymagania oraz łatwość uprawy.

  • Nawóz ze skorupek jajek – doskonały nawóz wapniowy

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Zamiast wyrzucać skorupki jajek, możemy z nich przygotować naturalny nawóz wapniowy do zasilania zarówno roślin ogrodowych, jak i domowych. Dzięki niemu nasze rośliny będą zdrowe, pięknie kwitły i wydawały obfity plon. Przygotowanie nawozu jest łatwe, więc do dzieła!

  • Jak uprawiać agrest

    W świecie roślin, czerwiec

    Agrest – fachowo porzeczka agrest – kiedyś rósł w każdym ogrodzie. Dzisiaj jakby jego popularność zmalała, a szkoda, bo ten kolczasty krzew ma bardzo smaczne owoce. Postarajmy się, aby pojawił się u nas, a najlepiej od razu kilka krzewów. Nie martwmy się, ich pielęgnacja jest łatwa.

  • Begonia – ozdoba balkonów, tarasów i ogrodów

    W świecie roślin, czerwiec

    Begonie są w naszym kraju bardzo popularne. Ozdabiamy nimi balkony, tarasy i rabaty. Rośliny te mogą być również uprawiane w pomieszczeniach. Na jakie odmiany warto postawić, aby kwiaty pięknie kwitły? Jak uprawiać begonie?

  • Jak dbać o ogród w czasie suszy

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Lato, słońce, na które tak długo czekaliśmy, zachęcają nas do odpoczynku w ogrodzie i błogiego lenistwa. Niestety, chociaż z jednej strony cieszymy się z bezdeszczowej pogody, to z drugiej wiemy, że w tym czasie musimy zatroszczyć się o rośliny w ogrodzie. Jak prawidłowo nawadniać rośliny i jednocześnie oszczędzać wodę?

  • Łąka kwietna w ogrodzie

    W świecie roślin, czerwiec

    Łąka kwietna przyciąga wzrok kolorami, jest także przyjazna dla zwierząt. Nie wymaga również wielu zabiegów pielęgnacyjnych, jest więc doskonałą alternatywą dla wymagającego trawnika. Jak założyć łąkę kwietną? Nie jest to zbyt skomplikowane!

  • Psy do domu z ogrodem – doskonały stróż domu

    Życie z ogrodem, czerwiec

    Właściciele domów z ogrodem często marzą o psie, jednak nie decydują się na czworonożnego przyjaciela w obawie o rośliny. Jest sposób na to, aby rabaty nie zostały zniszczone – wystarczy wybrać psa odpowiedniej rasy, który jednocześnie sprawdzi się roli stróża.

  • Jak zwalczać ślimaki

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Ślimaki – chociaż niektóre są objęte ochroną – potrafią wyrządzić duże szkody w ogrodzie. O ich obecności świadczą dziury wygryzione w liściach, łodygach, a nawet cebulach. Ślimaki nie są wybredne. Sieją spustoszenie wśród warzyw, roślin jagodowych, ozdobnych i ziół. Jak zapobiec ich destrukcyjnej działalności, a przynajmniej ją ograniczyć?

  • "Udomowiony" balkon – komfortowa strefa wypoczynku

    Taras i balkon, czerwiec

    Ciepłe dni i wieczory zachęcają nas do spędzania czasu na balkonie – dla mieszczuchów to czasami jedyne miejsce spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Jednak najlepiej odpoczywa się w przyjaznym otoczeniu. Z tego też względu na balkonie coraz częściej pojawia się "domowe" wyposażenie. Jak zaaranżować tę przestrzeń?

  • Hamak w ogrodzie i na tarasie – jaki wybrać

    Życie z ogrodem, maj

    Spokojne, leniwe bujanie w hamaku to doskonały sposób na relaks i wyciszenie się. Dlatego warto znaleźć miejsce na ten sprzęt, szczególnie że dzisiaj nie musimy montować go między drzewami. Jednak hamak hamakowi nierówny. Jak wybrać odpowiedni?

  • Siewniki ogrodowe do nasion i nawozów

    Sprzęty i narzędzia, maj

    Pracy w ogrodzie zawsze jest dużo. Ale niektóre możemy sobie ułatwić i przy okazji zaoszczędzić czas. Na przykład do wysiewania trawy, rozsypania nawozów czy piasku na oblodzonych ścieżkach możemy wykorzystać siewniki ogrodowe.

  • Jak zabezpieczyć drewniane ogrodzenie przed warunkami atmosferycznymi

    Mała architektura, maj

    Drewniane ogrodzenia nie tracą na popularności. Spotkać je możemy nie tylko na wsiach, otaczają również miejskie domy. Nic dziwnego, ponieważ drewno zawsze dobrze komponuje się z ogrodem. Ponadto posesja jest bardziej "przyjazna". Jednak aby drewniane ogrodzenie było ozdobą, należy o nie dbać.

  • Jak zabezpieczyć się przed kleszczami

    Życie z ogrodem, maj

    O tym, że kleszcze są groźne nie trzeba nikogo przekonywać. Atakują nie tylko w lesie, parku czy łące, na ich ugryzienia jesteśmy także narażeni nawet we własnym ogrodzie. Aby uniknąć chorób odkleszczowych, powinniśmy przestrzegać kilku zasad i stosować odpowiednie zabezpieczenia.

  • Nawóz z bananów – sposób na piękne rośliny

    Prace ogrodnicze, maj

    Nawóz przygotowany ze skórek bananów możemy wykorzystać do zasilania zarówno roślin ogrodowych, jak i domowych. Jest to tania i naturalna odżywka, która odżywi i wzmocni np. warzywa, drzewa, krzewy ozdobne, byliny czy róże. To także skuteczny odstraszacz mszyc.

  • Nasturcja większa do ogrodu i kuchni

    Z ogrodu do kuchni, W świecie roślin, maj

    Nasturcje to pnące rośliny jednoroczne, które ozdabiają ogrody, tarasy i balkony. Ich zaletą jest atrakcyjny wygląd oraz małe wymagania uprawowe. Znajdują również zastosowanie w kuchni.

  • Popularne rośliny do oczka wodnego

    W świecie roślin, maj

    Oczka wodne coraz częściej pojawiają się w naszych ogrodach. Zazwyczaj obsadzamy je dekoracyjnymi roślinami. Oczywiście wybierając je, najlepiej jest kierować się swoim gustem, jednak pod uwagę powinniśmy wziąć także aspekty praktyczne i na przykład wybrać takie gatunki, które oczyszczają wodę.

  • Opony w ogrodzie – jak wykorzystać opony

    Mała architektura, maj

    Właściciele samochodów często zastanawiają się, co zrobić ze zużytymi oponami. Zamiast je wyrzucać, wykorzystajmy w ogrodzie. Opony mogą posłużyć nam nie tylko do stworzenia doniczki czy huśtawki, to także doskonały materiał np. na stołki czy studnie. Podpowiadamy, jak wykorzystać opony w ogrodzie.

  • Optymalne podlewanie roślin w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Rośliny do życia potrzebują wodą. Dlatego, gdy deszcz długo nie pada, musimy im ją dostarczyć. Jednak, aby nie zaszkodzić przydomowym uprawom, należy podlewać rozsądnie.