• Sposób na tani ogród w pojemnikach – doniczki i osłonki z tworzywa

    Taras i balkon, czerwiec

    Lekkie, w wielu rozmiarach i pełnej gamie kolorów doniczki oraz osłonki plastikowe to najpopularniejsze dziś pojemniki na rośliny dekoracyjne. Choć pozornie mogą wydawać się nieco tandetne, warto jednak przyjrzeć się, jak wiele dekoracyjnych i eleganckich modeli proponują aktualnie producenci.

  • Czerwcowy szybki plan działań – ogródek warzywny

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Niewielki warzywnik to radość dla ogrodników-amatorów, którzy raz, że lubią uprawiać i pielęgnować rośliny, dwa, że mają satysfakcję, jeśli ich praca daje plon. Czasem jednak trudno zdążyć w porę i zaplanować wszelkie działania ogrodnicze, żeby na grządce panował ład, a warzywa rosły i dojrzewały w odpowiedniej kolejności. Dlatego podpowiadamy, co i kiedy posadzić w ogródku...

  • Skuteczne i wygodne podlewanie trawnika oraz rabat

    Sprzęty i narzędzia, czerwiec

    Na początku lata, w okresie intensywnego wzrostu, rośliny rabatowe oraz trawnik potrzebują regularnego podlewania – nawet do 20 l/m² na tydzień. Jeśli podczas suszy nie będziemy podlewać ogrodowych nasadzeń, już po kilku dniach rośliny zaczną więdnąć, żółknąć i obumierać, a na trawniku pojawią się wypalone plamy. Jak zatem wygodnie i efektywnie podlewać nasz ...

  • Truskawkowe szaleństwo – sprawdzone przepisy z truskawkami

    Z ogrodu do kuchni, czerwiec

    Nadchodzi długo wyczekiwany sezon na truskawki. Delektujmy się ich urodą i letnim słodkim smakiem. Truskawki są zdrowe, efektowne zarówno jako główny bohater przeróżnych potraw, jak i ozdoba.

  • Różaneczniki i azalie po sezonie

    W świecie roślin, czerwiec

    Rabata z grupą różaneczników i azalii jest marzeniem każdego ogrodnika. Kwitnące krzewy wrzosowatych zachwycają feerią barw i jeśli są odpowiednio wyeksponowane, stają się główną atrakcją naszego ogrodu. Jak sprawić, żeby różaneczniki i azalie kwitły intensywnie również za rok?

  • Zadbany ogród – prace pielęgnacyjne późną wiosną

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Wiosna, a szczególnie jej druga połowa to wzmożony okres prac ogrodowych. Musimy zadbać o krzewy, trawnik, rabaty kwiatowe, a także grządki warzywne.

  • Natka pietruszki – zielony skarb w ogrodzie

    Z ogrodu do kuchni, czerwiec

    Natka pietruszki kojarzona jest z ozdobą stołu. Jednak zioło to ma innych wiele zalet, dlatego warto uprawiać je w domu i stosować jako główny składnik wielu pysznych potraw. Nieocenione właściwości zdrowotne sprawiają, że natka pietruszki powinna być w naszej kuchni zawsze od ręką.

  • Kwiaty lipy – w czerwcu zbieramy, w zimie pijemy

    Z ogrodu do kuchni, czerwiec

    Zwykle późną wiosną, w pierwszych dniach czerwca, rozpoczyna swoje kwitnienie lipa. Jeśli mamy ją w ogrodzie lub jego sąsiedztwie, wiemy jak piękny, słodki, miodowy zapach towarzyszy, gdy na drzewie pojawią się kwiaty. Wykorzystajmy ten czas na zbiór kwiatów lipy, ich aromat odwdzięczy się nam nie tylko smakiem, ale również drogocennymi, zdrowotnymi...

  • Ścieżki żwirowe – idealne do każdego ogrodu

    Mała architektura, maj

    Ścieżki żwirowe należą do efektownych i doskonale łączących się z naturalnym otoczeniem, co jest wynikiem ich pochodzenia. Z czego wykonać ścieżki żwirowe? Jak zrobić ścieżkę żwirową?

  • Kwiaty kaskadowe do ogrodu

    W świecie roślin, maj

    Kwiaty kaskadowe, czyli te o zwisających pędach należą do najbardziej efektownych. Warto więc, by zdobiły nasz ogród. Jakie rośliny kaskadowe warto uprawiać?

  • Pelargonia – uprawa i pielęgnacja

    W świecie roślin, maj

    Pelargonie należą do najczęściej uprawianych roślin w pojemnikach, mają też długą tradycję uprawy na rabatach. Rodzaj Pelargonium jest bardzo liczny – obejmuje 230 gatunków, dlatego każdy znajdzie odmianę atrakcyjną dla siebie.

  • Konwalia majowa – kwiat w dzwonkach

    W świecie roślin, maj

    Zmysłowo i słodko pachnąca konwalia przywodzi same miłe skojarzenia. Rośnie dziko w lasach, ale może być też ozdobą naszych ogrodów. Białe, delikatne i dzwonkowate kwiaty zachwycają nas swoim widokiem od maja do czerwca, a ciemnozielone liście zamierają dopiero jesienią, wtedy ozdobą są duże, pomarańczowe jagody.

  • Mniszek lekarski – przepisy na wiosenne sałatki

    Z ogrodu do kuchni, maj

    Zarówno kwiat, liście, jak i korzeń mniszka lekarskiego (popularnie zwanego mleczem) mają wiele zastosowań leczniczych, ale do szybkiego i łatwego wykorzystania najlepiej nadają się właśnie liście.

  • Ściółkowanie rabat

    Prace ogrodnicze, maj

    Ściółkowanie rabat ogrodowych w opinii wielu ogrodników amatorów służy jedynie estetyce. Tymczasem jest to jeden z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych, wpływających na prawidłowy rozwój roślin.

  • Wiosenna pielęgnacja trawnika

    Prace ogrodnicze, maj

    Jeżeli chcemy mieć piękny, zielony trawnik, powinniśmy go podlewać, odchwaszczać, nawozić i systematycznie kosić. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że murawa stanie się miłym miejscem odpoczynku, a także podkreśli urodę naszego ogrodu

  • Pies w ogrodzie – zadbajmy o miejsce zabaw dla czworonoga

    Życie z ogrodem, maj

    Zorganizowanie „placu zabaw” dla psa do bardzo dobry pomysł, aby dekoracyjne fragmenty ogrodu – rabaty kwiatowe, reprezentacyjny trawnik czy elementy małej architektury – nie były narażone na destrukcyjną ingerencję naszego czworonoga.

  • Syrop sosnowy z młodych pędów

    Z ogrodu do kuchni, maj

    Syrop sosnowy to jedno z bardziej skutecznych lekarstw, które możemy sporządzić sami, korzystając z roślin z własnego ogrodu. Początek maja to najlepszy moment na zbiór młodych pędów sosny. Ich wyjątkowe właściwości, umiejętnie utrwalone w syropie, mogą przynieść ulgę, kiedy nastanie czas jesiennych i zimowych infekcji.

  • Jak wybrać wąż ogrodowy

    Sprzęty i narzędzia, maj

    Rośliny, aby prawidłowo się rozwijały i były ozdobą ogrodu, potrzebują regularnego nawadniania. Zamiast nosić ciężkie wiadra wody, wystarczy kupić wąż ogrodowy. Przyda się on także do innych prac porządkowych, np. spłukiwania nawierzchni ścieżek, tarasu czy mebli ogrodowych.

  • Kwiatowe dekoracje stołu – postawmy na skromność

    Życie z ogrodem, maj

    Kalendarz wiosennych powodów do uroczystych spotkań przy stole jest bogaty. Razem z majem rozpoczynają się komunie oraz, tak lubiane przez nas, majówki. Przygotowując przyjęcia nie zapomnijmy o dekoracjach stołów – wiosenne kwiaty wprost z naszego ogrodu mogą stać się atrakcyjnym punktem wyjścia.

  • Jak zwalczać mszyce w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, maj

    Wiosną na młodych pędach roślin ozdobnych oraz uprawnych mogą zacząć pojawiać się mszyce. Ten uciążliwy szkodnik niszcząc młode przyrosty roślin skutecznie utrudnia ich prawidłowy rozrost, jednocześnie psując estetyczny wygląd rośliny. Dlatego jeśli zorientujemy się, że mszyce pojawiły się w naszym ogrodzie, czym prędzej przystąpmy do ich usuwania.