• Jak żywe! Sztuczne rośliny na jesień i zimę

    Taras i balkon, listopad

    Chociaż ogród, taras i balkon poszarzały w listopadzie, nie dajmy szansy, by ten stan trwał przez całą zimę. Już dziś ruszajmy do sklepów z dekoracjami wnętrz po sztuczne rośliny, które rozweselą przestrzeń przed domem.

  • Wygodna czapka i dobre rękawiczki – dbajmy o komfort pracy w ogrodzie

    Sprzęty i narzędzia, listopad

    Zarówno drobne, jak i większe prace w ogrodzie oraz na posesji przy zmiennej i nieprzyjemnej o tej porze roku pogodzie wymagają stosownego ubrania. Zadbajmy szczególnie o głowę i ręce, tak by nie marznąć, a przy tym wygodnie, skutecznie i bezpiecznie wykonać podjęte zadania.

  • Zabezpieczamy na zimę trawy ozdobne

    Prace ogrodnicze, listopad

    Trawy ozdobne, szczególnie odmiany polecane do dekoracyjnej oprawy ogrodu, wymagają zabezpieczenia i ochrony na zimę. Nie jest to trudne, bo większość z nich pozwala w łatwy i wygodny sposób stworzyć naturalny chochoł.

  • Bezpieczeństwo to podstawa – oznaczenie terenu prac na posesji

    Sprzęty i narzędzia, listopad

    Późna jesień i wczesna zima to czas najtrudniejszych warunków pogodowych, a co za tym idzie ograniczonej widoczności. Wykonując samodzielnie lub wraz z ekipą prace konserwacyjne wokół posesji, zadbajmy o wyraźne oznaczenie i widoczne zabezpieczenie miejsca prac.

  • Świeczki LED – trwały płomień zimowych dekoracji w ogrodzie

    Życie z ogrodem, Taras i balkon, listopad

    Wielkimi krokami zbliża się ten zimowy, przedświąteczny czas, w którym z przyjemnością myślimy o ładnych dekoracjach w oknach, na gankach, balkonach, tarasach, w przestrzeni ogrodu. Z pomocą przyjdą nam tu niezawodne świeczki LED – ich światło zapewni dekoracyjny, długotrwały efekt.

  • Cis w ogrodzie

    W świecie roślin, listopad

    Cis należy do roślin, których urodę doceniamy przez cały rok, ale jego dekoracyjność cieszy nas szczególnie późną jesienią oraz zimą, gdy ogród pozbawiony jest barw wielu pięknych kwiatów oraz drzew i krzewów.

  • Czosnek – lekarstwo na przeziębienie

    Z ogrodu do kuchni, listopad

    Kiedy jesień raczy nas swoją kapryśną aurą, my zwykle leczymy przeziębienie i grypopodobne infekcje. Aby wesprzeć proces leczenia i podnieść własną odporność, warto w tej sytuacji sięgnąć po lekarstwo wprost z ogrodu – naturalny antybiotyk – czosnek.

  • Kuna w samochodzie – niebezpieczny szkodnik

    Życie z ogrodem, listopad

    Na osiedlach domków jednorodzinnych, ale również w okolicach bloków, tam gdzie sąsiedztwo parku czy lasu, pojawiają się bardzo uciążliwi goście – kuny. Od pewnego czasu doskwierają wyjątkowo właścicielom samochodów, szczególnie tych nowych. Te sprytne stworzenia zagustowały bowiem w otulinach przewodów silnikowych skutecznie je niszcząc.

  • Kot wychodzący, ale tylko na smyczy!

    Życie z ogrodem, listopad

    Miłośnicy kotów, ale także eksperci od pielęgnacji tych zwierząt w domu, kategorycznie odradzają wolne wypuszczanie kotów na zewnątrz. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym z ogrodem, ciężko jednak spełnić te warunki. Jak zorganizować spacery kotu, tak by był on bezpieczny i jednocześnie szczęśliwy?

  • Dobry sąsiad – jakie drzewa owocowe sadzić obok siebie

    W świecie roślin, październik

    W naszych ogrodach bardzo często pojawią się drzewa. Jednak aby nie chorowały i upiększały przestrzeń wokół domu, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Ważne jest więc sąsiedztwo w jakim rosną, zadbajmy, by było jak najlepsze.

  • Żeniszek meksykański – niebieska jesienna ozdoba

    W świecie roślin, październik

    Żeniszek meksykański to popularna roślina, bardzo chętnie wykorzystywana do ozdoby balkonów, tarasów czy rabat. Niektóre odmiany nadają się na kwiat cięty. Żeniszek zakwita już w czerwcu, ale kwitnie aż do pierwszych przymrozków!

  • Zakwaszanie gleby – sposób na rośliny kwasolubne

    Prace ogrodnicze, październik

    Rośliny mają różne wymagania. Są też takie, które lubią kwaśne podłoże, np. różaneczniki, borówki czy magnolie. Jednak najczęściej ziemia w naszych ogrodach ma odczyn zasadowy lub obojętny. Aby to zmienić, musimy zakwasić glebę.

  • Cebulki kwiatów sadzone jesienią – kwitnące wiosną

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, październik

    Jesienią warto pomyśleć już o wiośnie, czyli posadzić cebulki kwiatów, które wraz z pierwszymi promieniami słońca pojawią się w naszym ogrodzie. Właśnie teraz jest na to dobry czas, a w sklepach ogrodniczych jest duży wybór cebulek.

  • Jeż w ogrodzie – mały pomocnik

    Życie z ogrodem, październik

    To malutkie zwierzątko często zagląda do naszych ogrodów. Szczególnie jesienią, gdyż szuka pożywienia i schronienia na zimę. Nie bójmy się jeża. Chociaż ma kolce, jest bezbronny, a na dodatek pożyteczny.

  • Opadłe liście przydadzą się w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, październik

    Drzewa mieniące się kolorami jesieni zachwycają. Niestety widok ten jest krótkotrwały, a opadłe liście dla wielu stanowią kłopot. Możemy je jednak wykorzystać. Jest tylko jeden warunek – muszą być zdrowe. Do czego więc przydadzą się liście?

  • Trawnik w październiku

    Prace ogrodnicze, październik

    Jesienny ogród przygotowuje się do zimy. Jednak nie możemy pozostawić go bez jeszcze opieki. Na uwagę zasługuje szczególnie trawnik. Drobne zabiegi pielęgnacyjne spowodują, że na wiosnę nie będziemy musieli zakładać go od nowa.

  • Dereń jadalny ozdobą jesiennego ogrodu

    W świecie roślin, październik

    Odmian dereni oferowanych do ozdobnej prezentacji w ogrodzie jest wiele, ale to dereń jadalny króluje na ich tle – jest bowiem rośliną wyjątkowo łatwą i odporną w uprawie, a dodatkowo odwdzięcza się wspaniałymi owocami o szlachetnym aromacie i prozdrowotnych właściwościach. Dlaczego warto posadzić w ogrodzie krzew derenia?

  • Gruszki o smaku jesieni

    Z ogrodu do kuchni, październik

    Słodkie i pachnące gruszki to zaraz po jabłkach, najpopularniejsze dary jesieni z polskich sadów. Ich wspaniały smak i aromat sprawiają, że są apetycznym dodatkiem zarówno do potraw słodkich, jak i wytrawnych. Gruszki są przy tym zdrowe i polecane w korzystnej dla organizmu diecie.

  • Ażurowe lampiony – dyskretne koronkowe refleksy światła

    Taras i balkon, październik

    Jesienią zmrok zapada wcześnie, ale wieczory potrafią być jeszcze pogodne, bez porywistego wiatru i deszczu. Warto wtedy wnieść do ogrodowej przestrzeni nieco magicznego światła, a zapewnią to wyjątkowo urokliwie ażurowe lampiony.

  • Plamistość liści – jak zapobiegać i zwalczać tę chorobę

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Plamistość liści to częsta choroba grzybowa ozdobnych roślin liściastych. Jej rozwojowi sprzyjają wilgotna pogoda, poranne mgły i chłodne noce. Zazwyczaj więc pierwsze objawy tej choroby możemy zaobserwować w drugiej połowie lata. Jak skutecznie z nią walczyć?