• Ognista trzmielina zachwycająca jesienią

    W świecie roślin, listopad

    Trzmielina przez cały rok jest niepozorna, ale jesienią jej liście zachwycają płomiennymi odcieniami czerwieni. Ozdobne są również owoce tej rośliny. Wysokie odmiany są idealne do pojedynczych nasadzeń, natomiast niskie i rozłożyste upiększają jesienne rabaty. Trzmieliny tworzą atrakcyjne kompozycje z trawami ozdobnymi lub wysokimi bylinami kwiatowymi.

  • Skimia japońska – krzew ozdobny wiosną, latem i jesienią, a nawet zimą

    W świecie roślin, październik

    W poszukiwaniu ozdobnych gatunków do ogrodu warto wziąć pod uwagę nie tylko walory kwitnienia, ale również dekoracyjność ulistnienia i ozdobny pokrój całej rośliny, a także przypadające zwykle na jesień dekoracyjne owocowanie. Taka właśnie jest skimia japońska – krzew, który będzie ozdobą przydomowej przestrzeni nawet przez cały rok.

  • Dekoracje z kapusty ozdobnej

    W świecie roślin, wrzesień

    Kapusta ozdobna coraz częściej gości w naszych ogrodach. Jej niezwykle efektowne liście mogą być elementem przykuwającym wzrok nie tylko, gdy rośnie na rabatach. Warto ją wykorzystać także do kompozycji stroików, bukietów, martwych natur nie tylko jesienią.

  • Pigwa i pigwowiec

    W świecie roślin, wrzesień

    To już pora, kiedy możemy obserwować dojrzewające na krzakach owoce pigwy oraz pigwowca. Często mylimy te rośliny. Po czym poznać pigwę i pigwowca? Jak je uprawiać?

  • Czas na mrozy – srebrzysty starzec popielny

    W świecie roślin, wrzesień

    Starzec popielny to roślina znana wszystkim pod nazwą mrozy. Cenimy go za efektowne srebrzystoszare liście, których forma i kolorystyka może kojarzyć się z rysunkami autorstwa mrozu. Doskonale komponuje się z jesiennymi kwiatami.

  • Suszone kwiaty z ogrodu – zapachowa dekoracja

    W świecie roślin, wrzesień

    Zanim przyjdą słoty i ogród wypełni wilgoć, a roślinne rabaty zszarga deszcz i wiatr, warto wykorzystać wrześniowe ładne dni na zbiory ostatnich kwiatów, które zdążymy jeszcze zasuszyć i przygotować z nich pachnące dekoracje do wnętrz.

  • Zbiór ziół pod koniec lata

    W świecie roślin, sierpień

    U schyłku lata warto wybrać się na zbiór ziół. Możemy zbierać liście, ziele, kwiaty, owoce, a także korzenie i kłącza. Które gatunki roślin leczniczych i przyprawowych dostarczą nam surowców zielarskich?

  • Cynia – skromna ozdoba ogrodu

    W świecie roślin, sierpień

    W naszym ogrodzie nie powinno zabraknąć kolorowych i bezpretensjonalnych cynii, które są jego ozdobą aż do pierwszych mrozów. Jak uprawiać cynie, by cieszyły nas przez całe lato i jesień?

  • Lipcowy wysiew warzyw, czyli zapełnienie luk i miejsc po plonach

    W świecie roślin, lipiec

    Lipiec to miesiąc, w którym wiele czasu spędzamy w ogrodzie leniuchując. Jest jednak trochę pracy do wykonania – pora na pierwszy poplon. Siew warzyw do gruntu jest dużo łatwiejszy niż przygotowanie rozsad. Co możemy siać w lipcu?

  • Odrobina łąki w ogrodzie – odmiany wprost z natury

    W świecie roślin, lipiec

    Coraz modniejsze stają się w ogrodach rośliny przypominające te wprost z zamiejskich pól i łąk. Propozycje odmian ozdobnych do ogrodów naturalistycznych mogą zachęcić nas do stworzenia takiego zakątka na naszej posesji.

  • Funkie – królowe miejsc zacienionych

    W świecie roślin, lipiec

    Funkie to jedne z najstarszych roślin ozdobnych. Warto posadzić je w ogrodzie ze względu na urokliwe, okazałe, błyszczące liście. Ponadto są wytrzymałe na mrozy, odporne na choroby i szkodniki oraz lubią cień. Rośliny te można pozostawić bez opieki na wiele lat.

  • Kolorowe pióropusze skromnej tawułki

    W świecie roślin, czerwiec

    Niewątpliwym urokiem tej popularnej byliny ogrodowej jest jej delikatny i skromny wygląd, charakteryzujący się kształtem i pokrojem nawiązującym do pospolitych przedstawicieli polan i łąk.

  • Lewkonie w ogrodzie i wazonie

    W świecie roślin, czerwiec

    To jedne z piękniejszych kwiatów, jakie zdobią przydomowe ogrody latem. Lewkonie kochamy przede wszystkim za ich niewymuszony urok i cudowny zapach.

  • Piwonie-peonie – długowieczne byliny

    W świecie roślin, czerwiec

    Piwonie, zwane też peoniami upiększają ogród dużymi, kulistymi, pięknie pachnącymi kwiatami na przełomie maja i czerwca. Są długowiecznymi bylinami i jeśli zapewnimy im dobre warunki, będą obficie rosły nawet kilkanaście lat. Dawniej sadzono je także ze względu na ich właściwości lecznicze.

  • Kalmia zachwyca w majowym ogrodzie

    W świecie roślin, maj

    Kalmia to dość mało popularny krzew, nie może się w tej mierze równać z rododendronami i azaliami, a przecież zupełnie nie odbiega im w walorach estetycznych. Warto poznać tę niezwykle urokliwą roślinę – jest bowiem niewymagająca w uprawie, pozostaje zimozielona, przepięknie kwitnie, nadaje się w sam raz do każdego ogrodu.

  • Kalina – urzeka już od wiosny

    W świecie roślin, maj

    Zachwyca dekoracyjnym kwiatami i owocami, a także ozdobnymi liśćmi i pięknym pokrojem. Kalina sprawdzi się zarówno w małym, jak i dużym ogrodzie. W sprzedaży dostępne są różne gatunki i odmiany tej rośliny.

  • Jaśminowiec – nie tylko dla amatorów

    W świecie roślin, maj

    Jaśminowce to jedne z łatwiejszych w uprawie krzewów ogrodowych, gdyż nie mają praktycznie żadnych wymagań. Wystarczy zadbać jedynie, by podłoże nie było całkowicie przesuszone. Z tego powodu przez ogrodników określane są krzewami „dla amatorów”. Cenione są za kwiaty o pięknym, silnym zapachu.

  • Majowe hity – rośliny kwitnące w maju

    W świecie roślin, maj

    Maj to jeden z najpiękniejszych miesiąców w naszym ogrodzie. Gdy pojawiają się w nim kwiaty to nie tylko rozkosz dla oka, ale również ukojenie dla duszy. Jakie rośliny są ozdobą majowego ogrodu?

  • Jakie rośliny sadzimy w kwietniu

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, kwiecień

    Kwiecień to czas wytężonej pracy w ogrodzie. To również odpowiednia pora na sadzenie wielu roślin ozdobnych. Jakie rośliny możemy posadzić w kwietniu?

  • Żwirowy ogród – wygodne rozwiązanie

    W świecie roślin, kwiecień

    Ogrody żwirowe należą do coraz chętniej zakładanych. Są efektowne, tworzą doskonałe tło dla roślin i elementów małej architektury. Ich zaletą jest również łatwość w utrzymaniu. Jak założyć żwirowy ogród?