• Czosnek ozdobny – dekoracyjne pompony w ogrodzie

    W świecie roślin, maj

    Wyraziste kuliste kwiatostany na grubych zielonych łodygach niezwykle ciekawie wzbogacają roślinne kompozycje w ogrodzie. Czosnek ozdobny występuje w wielu odmianach, jest mało wymagający, sprawdzi się doskonale zarówno w ogrodach nowoczesnych, minimalistycznych, jak i tych tradycyjnych bogatych w kwiatowe rabaty.

  • Bluszcze – popularne rodzaje ogrodowych pnączy

    W świecie roślin, maj

    Pozwalają szybko stworzyć w ogrodzie ładną zieloną barierę np. od ruchliwej ulicy. Pną się dekoracyjnie po ogrodzeniach, trejażach, altanach i elewacji domu. Tworzą przyjemny mikroklimat, a w lecie często zapewniają błogi cień. Bluszcz pospolity i winobluszcz dodają uroku ogrodowi.

  • Dlaczego magnolia nie kwitnie?

    W świecie roślin, kwiecień

    Magnolie cenimy przede wszystkim za piękne kwiaty, które u niektórych odmian mogą pojawić się już w marcu – jako jedne z pierwszych po zimie. Niestety zdarza się, że krzewy nie kwitną. Dlaczego tak się dzieje? Co możemy zrobić, aby magnolia zakwitła?

  • Co siejemy w kwietniu do gruntu – najpopularniejsze warzywa, kwiaty i zioła

    W świecie roślin, kwiecień

    Jeżeli kwiecień jest ciepły, możemy zacząć do gruntu wysiewać niektóre rośliny. To dobry sposób na uprawę nie tylko warzyw, ale także kwiatów i ziół, które nie lubią niskich temperatur – a jest ich całkiem sporo. Co więc możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu w kwietniu?

  • Sukulenty w roli głównej – skromny, ale trwały ogródek domowy

    W świecie roślin, kwiecień

    Dla wszystkich, którzy cenią sobie urok roślin doniczkowych we wnętrzach. Polecane szczególnie dla leniwych ze względu na niewielkie wymagania. Dekoracyjne, uniwersalne i wygodne w uprawie – sukulenty.

  • Ogrodowe trendy – jakie rośliny na wiosnę 2022?

    W świecie roślin, kwiecień

    Uniwersalność, jaka od kilku lat panuje w modzie ogrodowej, sprawia, że stale przeprowadzając niewielkie zabiegi lub wprowadzając nowe odmiany roślin, możemy utrzymywać swój ogród na tzw. topie. W tym roku warto wkomponować kilka odmian w fioletowo-niebieskim kolorze roku, a także pochylić się nad roślinami z tradycją i walorem użytkowym.

  • Popularne wiosenne kwiaty w naszych ogrodach

    W świecie roślin, marzec

    Po długiej zimie ogród w końcu budzi się do życia i obsypuje zielenią oraz kolorowymi kwiatami. Nawet najmniejsze oznaki nas cieszą i sprawiają, że od razu jesteśmy pełni energii. Warto więc w ogrodzie zasadzić rośliny cebulowe, byliny, drzewa i krzewy, które jako pierwsze witają wiosnę oraz zostają z nami dłużej.

  • Co posadzić obok iglaków

    W świecie roślin, marzec

    Iglaki cenimy przede wszystkim za to, że większość gatunków jest zimozielona, dzięki czemu odżywiają zimowy ogród. Oczywiście także w pozostałych porach roku wyglądają efektownie. Warto jednak przebić monotonię i urozmaić zieleń iglaków roślinami kwitnącymi.

  • Jakie kwiaty sadzimy w marcu

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, marzec

    W końcu przyszły ciepłe dni, które tak cieszą ogrodników. Chociaż jeszcze za wcześnie na nieograniczone wysiewanie nasion do gruntu, to możemy już kwiatami obsadzać doniczki na balkonach czy tarasach. Przez cały marzec możemy również prowadzić uprawę roślin jednorocznych z rozsady.

  • Hanami we własnym ogrodzie – urok kwitnących wiśni

    W świecie roślin, marzec

    Pierwsze oznaki wiosny to kwitnące urokliwie drzewka owocowe. Do wyjątkowo dekoracyjnych, urzekających kolorami, intensywnością kwitnienia oraz różnorodnością pokroju kwiatów należą odmiany wiśni piłkowanej zwanej potocznie wiśnią japońską.

  • Wawrzynek wilczełyko – zwiastun wiosny

    W świecie roślin, luty

    Wawrzynek wilczełyko to krzew, który kwitnie właśnie pod koniec zimy, a gdy ta pora roku jest ciepła, to nawet w grudniu. Warto go mieć, gdyż pięknie „ubarwia” jeszcze uśpiony ogród. Ponadto nie jest zbyt wymagający.

  • Laurowiśnia – uniwersalna zimozielona wawrzynośliwa

    W świecie roślin, styczeń

    Laurowiśnie wschodnia coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach. Przede wszystkim dlatego, że jest zimozielona. Ale to nie jedyne jej zalety. Dlaczego warto posadzić ten krzew? Jak uprawiać i pielęgnować laurowiśnię?

  • Kwiaty doniczkowe nie tylko od święta

    W świecie roślin, grudzień

    Zazwyczaj na święta Bożego Narodzenia dekorujemy dom gwiazdami betlejemskimi. Jednak to niejedyne rośliny, dzięki którym wnętrza będą odświętne. Jakie jeszcze kwiaty wpiszą się doskonale w gwiazdkowy klimat?

  • Gwiazda betlejemska na i po świętach

    W świecie roślin, grudzień

    Tradycyjnie już w wielu domach na Boże Narodzenie pojawia się gwiazda betlejemska. Roślinę tę kupimy bez problemu, ponieważ półki wręcz już od listopada uginają się pod ich ciężarem. Jak zadbać o gwiazdę betlejemską? Czy przetrwa do następnych świąt?

  • Szyszkowe dekoracje – iglaki o ozdobnych owocach

    W świecie roślin, grudzień

    Zimowy urok w ogrodzie bez wątpienia zawdzięczamy iglakom. Pokryte śniegiem zimozielone krzewy i drzewa tworzą bajkową scenerię. Wyjątkową dekoracyjnością szczególnie cieszą nas te pokryte ozdobnymi szyszkami (niczym bombkami na świątecznej choince). Jakie odmiany warto wybrać do ogrodu na rzecz ozdobnych szyszek?

  • Astry jesienne – gwiazdorskie marcinki

    W świecie roślin, listopad

    Astry jesienne, popularnie zwane marcinkami, doceniane są przede wszystkim za to, że kwitną aż do późnej jesieni, chociaż oczywiście ich naturalny, sielski urok ma również w tym swój udział. Ponadto są łatwe w uprawie.

  • Jak samodzielnie rozmnożyć storczyki

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, listopad

    Storczyki to bardzo popularne kwiaty w naszych domach. Nic dziwnego, ponieważ pięknie kwitną, a ich pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Jeśli chcemy powiększyć kolekcję tych roślin, zazwyczaj kupujemy nowy okaz. A może warto samemu rozmnożyć storczyki? Podpowiadamy jak to zrobić.

  • Zanim opadną liście – kolorowe krzewy w ogrodzie

    W świecie roślin, listopad

    Pogodna i bezwietrzna jesień, popularnie określana mianem polskiej złotej jesieni maluje piękne barwne pejzaże, także w naszym ogrodzie. Abyśmy mogli cieszyć się feerią kolorów przebarwiających się liści, warto sadzić krzewy, które mają właśnie tę cechę – są szczególnie kolorowe jesienią.

  • Jak przezimować pelargonie

    W świecie roślin, listopad

    Pelargonie to popularne rośliny rabatowe i balkonowe, którymi kwiatami możemy cieszyć się od wiosny do jesieni. Niestety nie są mrozoodporne, więc nie przezimują na dworze. Aby w kolejnym sezonie zakwitły musimy je odpowiednie zabezpieczyć na zimę? Jak to zrobić?

  • Berberys – kwaśnica w wielu odmianach

    W świecie roślin, październik

    Berberysy dobrze wyglądają przez cały rok, ale to właśnie jesienią prezentują się w pełnej krasie. Najwięcej kolorów oferują rośliny zrzucające liście na zimę – od jasnozielonych i prawie złotawych poprzez purpurowe do ciemnofioletowych.