• Kompostownik – warto mieć go w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, październik

    W październiku w ogrodzie mamy najwięcej prac porządkowych. Grabimy liście, kosimy trawę, usuwamy zwiędłe i uschłe fragmenty roślin, przycinamy gałęzie. To dobry moment, żeby pomyśleć jak z korzyścią zagospodarować te organiczne odpady i założyć kompostownik.

  • Elegancka murawa w przyszłym sezonie – zadbaj o trawnik jesienią

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Zadbany trawnik wymaga wiele pracy w sezonie: nawożenie, podlewanie i koszenie to regularne zabiegi, których musimy dopilnować. Warto jednak wiedzieć, że jesienią należy wykonać również wiele prac pielęgnacyjnych, które zaowocują intensywną, zdrową i zieloną murawą w nowym sezonie.

  • Sadzimy krzewy i drzewa przed zimą

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Wczesna jesień to najlepszy moment, żeby dosadzić jeszcze coś w ogrodzie. Wiosną będziemy mogli cieszyć się widokiem nowych krzewów i drzew na posesji, jeśli teraz zadbamy o dobre jakościowo sadzonki oraz prawidłowe, zdrowe nasadzenia.

  • Prace w ogrodzie użytkowym – w sadzie i warzywniku

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Wrzesień to miesiąc intensywnych zbiorów owoców i warzyw. Lato powoli się kończy, warto więc – zanim nadejdą z końcem miesiąca pierwsze przymrozki – wykorzystać jeszcze w miarę ciepłe dni na gromadzenie plonów.

  • Z myślą o kwiatach na następny sezon

    Prace ogrodnicze, sierpień

    Sierpień to czas, kiedy możemy już rozpocząć prace na rabatach kwiatowych z myślą o następnym sezonie. Wiele odmian bowiem to rośliny jednoroczne, sezonowe, wiele innych to rośliny, które wymagają przezimowania w domu. Jeśli zatroszczymy się o nie z końcem lata,odwdzięczą się, kwitnąc okazale z początkiem wiosny i lata.

  • Sierpniowe prace w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, sierpień

    Chociaż sierpień to jeszcze czas wakacji i lato cieszy słońcem to w ogrodzie rozpoczyna się powoli czas przygotowywania do jesieni. To także miesiąc pięknych kwiatów i dorodnych owoców.

  • Jak kosić trawnik latem?

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Chyba żadnego posiadacza trawnika nie trzeba przekonywać, że koszenie murawy jest podstawą jego pielęgnacji, również w upalne lato. Praca ta wykonywana regularnie sprzyja wzrostowi i krzewieniu się trawy, a także ogranicza rozwój chwastów.

  • Prace pielęgnacyjne w lipcowym ogrodzie

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Chociaż letni ogród kojarzy nam się głównie z wypoczynkiem, nie powinniśmy zapominać, by cieszył nas swym zadbanym wyglądem, zdrową kondycją i zachował witalność na przyszły sezon, w środku lata powinniśmy wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych.

  • Czerwcowy szybki plan działań – ogródek warzywny

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Niewielki warzywnik to radość dla ogrodników-amatorów, którzy raz, że lubią uprawiać i pielęgnować rośliny, dwa, że mają satysfakcję, jeśli ich praca daje plon. Czasem jednak trudno zdążyć w porę i zaplanować wszelkie działania ogrodnicze, żeby na grządce panował ład, a warzywa rosły i dojrzewały w odpowiedniej kolejności. Dlatego podpowiadamy, co i kiedy posadzić w ogródku...

  • Zadbany ogród – prace pielęgnacyjne późną wiosną

    Prace ogrodnicze, czerwiec

    Wiosna, a szczególnie jej druga połowa to wzmożony okres prac ogrodowych. Musimy zadbać o krzewy, trawnik, rabaty kwiatowe, a także grządki warzywne.

  • Ściółkowanie rabat

    Prace ogrodnicze, maj

    Ściółkowanie rabat ogrodowych w opinii wielu ogrodników amatorów służy jedynie estetyce. Tymczasem jest to jeden z ważniejszych zabiegów agrotechnicznych, wpływających na prawidłowy rozwój roślin.

  • Wiosenna pielęgnacja trawnika

    Prace ogrodnicze, maj

    Jeżeli chcemy mieć piękny, zielony trawnik, powinniśmy go podlewać, odchwaszczać, nawozić i systematycznie kosić. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że murawa stanie się miłym miejscem odpoczynku, a także podkreśli urodę naszego ogrodu

  • Jak zwalczać mszyce w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, maj

    Wiosną na młodych pędach roślin ozdobnych oraz uprawnych mogą zacząć pojawiać się mszyce. Ten uciążliwy szkodnik niszcząc młode przyrosty roślin skutecznie utrudnia ich prawidłowy rozrost, jednocześnie psując estetyczny wygląd rośliny. Dlatego jeśli zorientujemy się, że mszyce pojawiły się w naszym ogrodzie, czym prędzej przystąpmy do ich usuwania.

  • Przygotowanie ziemi do sadzenia roślin

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Nie możemy doczekać się, kiedy w naszym ogródku pojawią się pierwsze rośliny. Jednak jeśli chcemy, aby były zdrowe i dały obfity plon, musimy zapewnić im odpowiednie warunki rozwoju, czyli przygotować ziemię do ich posadzenia.

  • Jak założyć trawnik

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Kwiecień jest najlepszym wiosennym miesiącem na założenie trawnika. Prace z tym związane warto zacząć już na początku miesiąca, bo samo przygotowanie podłoża zajmie nam kilka tygodni.

  • Dajmy oddech trawnikowi

    Prace ogrodnicze, marzec

    Aeracja to zabieg mający na celu napowietrzenie i rozluźnienie gleby. Wertykulacja zaś odświeża trawę, daje jej większy dostęp światła i powietrza. Jeśli zależy nam skutecznej pielęgnacji trawnika musimy pamiętać, że jest to zabieg nie mniej ważny niż niż koszenie, nawożenie i podlewanie.

  • Sadzimy drzewa i krzewy

    Prace ogrodnicze, marzec

    Sadzenie roślin to jedna z najprzyjemniejszych prac ogrodowych. Kończy okres planowania ogrodu, a zaczyna proces tworzenia i kształtowania przestrzeni wokół domu. Sadzenie drzew czy krzewów musimy wykonać starannie oraz zgodnie ze sztuką ogrodniczą, ponieważ później wszelkie zmiany są trudne do przeprowadzenia i odbijają się na zdrowiu roślin.

  • Opryski w marcu – jakie można przeprowadzić?

    Prace ogrodnicze, marzec

    „Lepiej zapobiegać, niż leczyć” – to zasada, która sprawdza się także w ogrodzie. Stosujmy się do niej, a nasz ogród będzie zdrowy i piękny przez cały sezon. Co więc mamy zrobić? Zapobiegać chorobom i wyeliminować szkodniki zagrażające naszym roślinom. Opryski w marcu sprawią, że zdążymy zniszczyć owady, zanim zaczną żerować.

  • Inspekt – sposób na wcześniejsze warzywa

    Prace ogrodnicze, marzec

    Czy jest sposób na własne, smaczne i niepryskane nowalijki? Tak, inspekt w warzywniku. Możemy w nim oprócz uprawy nowalijek, przygotować rozsady roślin ozdobnych oraz warzyw. Osłonięte od wiatru i ogrzewanie promieniami słonecznymi rośliny urosną dużo szybciej niż na otwartej przestrzeni.

  • Kiedy i jak zdejmować zimowe osłony roślin

    Prace ogrodnicze, marzec

    Wiosenne słońce zachęca do intensywnych prac w ogrodzie. W pierwszej kolejności należy zdjąć zimowe osłony roślin, aby miały szansę się rozwinąć i ozdobić nasz ogród.