• Mikoryza w ogrodzie – symbioza roślin z grzybami

    Prace ogrodnicze, sierpień

    Uprawę roślin możemy ulepszyć wykorzystując zjawisko mikoryzy. Ten naturalny proces zachodzący w przyrodzie pomaga im efektywniej się rozwijać. Jak wykorzystać szczepionki mikoryzowe w przydomowym ogrodzie?

  • Jak pozbyć się chwastów z ogrodu

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Chwasty pojawiają się w każdym ogrodzie, szpecąc nasze rabaty kwiatowe i warzywnik. Ponadto zabierają wodę uprawianym przez nas roślinom i ograniczają im dostęp światła. Czy istnieją skuteczne sposoby, na ich pozbycie się?

  • Hydrożele – magazyny wody

    Prace ogrodnicze, lipiec

    Hydrożele dodane do ziemi ogrodowej zatrzymują wodę, a następnie powoli ją oddają. Dzięki czemu rośliny możemy podlewać znacznie rzadziej, gdyż korzenie mają zapewniony jest stały dostęp wilgoci. Preparaty należy stosować szczególnie tam, gdzie nie jest możliwe regularne podlewanie roślin.

  • Ślimaki w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, maj

    Choć nieproszone, co roku pojawiają się w naszym ogrodzie już wiosną i jeśli nie będziemy im przeciwdziałać, aż do końca wegetacji roślin ślimaki mogą być dla nich, a także dla nas prawdziwym utrapieniem. Jak się ich pozbyć?

  • Wiosenne przymrozki – jak ochronić rośliny

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Ciepłe i słoneczne dni powodują, że rośliny rozpoczynają wegetację, tracąc tym samym odporność na niskie temperatury. Niestety nocne i poranne majowe przymrozki mogą spowodować spore straty w naszych ogrodach. Jak ochronić więc rośliny przed przymrozkami?

  • Jakie rośliny sadzimy w kwietniu

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, kwiecień

    Kwiecień to czas wytężonej pracy w ogrodzie. To również odpowiednia pora na sadzenie wielu roślin ozdobnych. Jakie rośliny możemy posadzić w kwietniu?

  • Siew warzyw do gruntu – co siejemy w kwietniu

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Najłatwiejszym sposobem, aby w naszym ogrodzie pojawiły się warzywa, jest ich siew wprost do gruntu – nasiona umieszczone zostają od razu na docelowym miejscu i praca ta nie jest też czasochłonna. Pamiętajmy jednak, aby siew nie był przeprowadzony zbyt późno, ponieważ plon będzie słaby lub nawet żaden.

  • Mycie kostki brukowej po zimie

    Prace ogrodnicze, Taras i balkon, marzec

    Nawierzchnie wykonane z kostki brukowej są niezwykle odporne na warunki atmosferyczne. Dlatego też ich pielęgnacja nie przysparza większych problemów. Ewentualne czyszczenie kostki wykonuje się najczęściej raz w sezonie – wczesną wiosną.

  • Projekt ogrodu przygotujmy przed wiosną

    Prace ogrodnicze, marzec

    Planowanie rozwiązań, jakie chcemy wprowadzić w nowo zakładanym ogrodzie albo kiedy chcemy dokonać zmian dotychczasowego układu naszej zielonej przestrzeni, warto zrobić właśnie teraz. Zanim przyjdzie wiosna i będziemy mogli zacząć prace na zewnątrz, poświęćmy czas na przygotowanie projektu.

  • Jak kupować nasiona warzyw i kwiatów

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, luty

    W sklepach ogrodniczych i supermarketach już pod koniec zimy pojawiają się nasiona warzyw oraz kwiatów. Różnorodność odmian, kolorowe opakowania, a także promocje cenowe zachęcają nas do ich zakupu. Jednak jak wybrać te najlepsze?

  • Jak uniknąć pleśni śniegowej

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Pleśń śniegowa to inaczej to nic innego jak grzybowa choroba roślin z grupy fuzarioz. Wywołuje ją głównie Microdochium nivale, a przy sprzyjającej pogodzie także inne gatunki grzybów zdolne do rozwoju w niskich temperaturach. Pleśń śniegowa występuje na zbożach i trawnikach.

  • Jak zapobiec zimowej suszy fizjologicznej

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Susza fizjologiczna to stan, w którym roślina nie jest w stanie pobierać wody, pomimo tego, że występuje ona w jej otoczeniu. Ilość pobieranej wody z gleby zależy od powierzchni absorbującej i różnicy potencjału wody. Powodem takiego stanu może być zbyt niska temperatura powietrza, zamarzanie wody lub zbyt duże zasolenie gleby. Występuje zimą, wczesną wiosną i późną jesienią...

  • Czym posypywać zamarznięte ścieżki i podjazdy

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Na oblodzonych schodach, chodnikach czy podjazdach trudno się poruszać, łatwo także o tragiczny w skutkach wypadek. Oczywiście w trosce o zdrowie domowników i naszych gości lód możemy skuć, ale lepiej jest zastosować jest jeden ze sprawdzonych sposobów. Szczególnie, że nie wymagają od nas wysiłku fizycznego.

  • Rozsady domowe – już czas

    Prace ogrodnicze, luty

    Luty to dobry moment na przygotowanie rozsad domowych. Jeżeli marzymy o własnym ogrodzie warzywnym, chcemy mieć też piękne rabaty kwiatów jednorocznych lub dwuletnich, to teraz właśnie jest ten moment, by przygotować rozsady domowe.

  • Przesadzamy rośliny doniczkowe

    Prace ogrodnicze, luty

    Tęsknimy za wiosną, w słoneczne dni czuć ją już trochę w powietrzu, zatem to najlepszy czas, by zadbać o nasz domowy ogród – rośliny doniczkowe w mieszkaniu. Dajmy im trochę wzmocnienia, dosypmy świeżej ziemi, oceńmy ich kondycję, przejrzyjmy stan liści, wreszcie przesadźmy do nowych donic.

  • Jakie drewno do kominka?

    Prace ogrodnicze, W świecie roślin, grudzień

    W zimowe wieczory miło jest usiąść przy kominku, w którym płoną drewniane szczapy. Ponadto to świetny sposób na dogrzanie pomieszczeń. Jednak jakie drewno wybrać, aby ładnie pachniało podczas spalania i miało dużą wartość opałową?

  • Ostatnie prace w ogrodzie – dobrane narzędzia

    Prace ogrodnicze, listopad

    Późna jesień przynosi do ogrodu smutek i szarość. Wiatr oraz ulewne deszcze potrafią poczynić spore spustoszenie – wokół pojawia się pełno naniesionych liści, połamanych gałęzi, suchych igieł, nasion i owoców. Ogród o tej porze niewątpliwie wymaga regularnego porządkowania.

  • Osłaniamy rośliny przed zimą

    Prace ogrodnicze, listopad

    Listopad to najlepszy czas, żeby zadbać o zabezpieczenie roślin przed zimą. Mimo że większość popularnych krzewów i drzew ozdobnych w naszych ogrodach dobrze znosi mrozy, warto poczynić pewne działania pielęgnacyjne, które ochronią je przez uszkodzeniem i przemarznięciem.

  • Ogród w październiku – zadania na jesień

    Prace ogrodnicze, październik

    To już ostatnie dni przed przymrozkami, kiedy jeszcze możemy wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych z myślą o jakości naszego ogrodu w przyszłym sezonie.

  • Ostatnie porządki w warzywniku

    Prace ogrodnicze, październik

    Październik to ostatni moment, żeby zebrać wszystkie rosnące jeszcze na grządkach warzywa, zgrabić zwiędłe resztki roślin i opadłe liście, a następnie zadbać o glebę. Wykorzystajmy na te zabiegi ostatnie słoneczne dni.