• Ćma bukszpanowa – uciążliwy szkodnik

    Prace ogrodnicze, maj

    Od kilku lat ten niepozorny nocny motyl potrafi dokonać pełnego spustoszenia w naszym ogrodzie. Jeśli zielona strefa wokół domu opiera się głównie na dekoracyjnych bukszpanach, to warto już teraz odpowiednio się zabezpieczyć i przygotować na inwazję tego podstępnego szkodnika, jakim jest ćma bukszpanowa.

  • „Wyrwać chwasta”– czyli odchwaszczanie trawnika

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Chwasty na trawniku są zjawiskiem powszechnym. Możemy się ich skutecznie się pozbyć, wyrywając niepożądane rośliny. Jednak praca ta jest bardzo pracochłonna. Jak więc szybko i skutecznie usunąć chwasty?

  • Odnawiamy i konserwujemy donice drewniane

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Mimo szerokiej gamy różnorodnych donic i skrzynek wykonanych z tworzyw i ceramiki, donice z naturalnego materiału, jakim jest drewno nie tracą na popularności.

  • Śliwki nierobaczywki – zwalczanie owocówki śliwkóweczki

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Owocówka śliwkóweczka potrafi spowodować, że duża część zbiorów śliwek nie będzie nadawała się do spożycia. Oprócz śliw owad ten może żerować w owocach brzoskwini, moreli, tarniny, a czasem też wiśni i czereśni. Jak nie dopuścić do zniszczenie plonów?

  • Sadzimy zioła do potraw

    Prace ogrodnicze, kwiecień

    Kto nie lubi zapachu ziół i ich estetycznego wyglądu na potrawach. Zioła w kuchni to podstawa! Dla wszystkich zapalonych ogrodników, a także smakoszy przyszedł czas ich wysiewu. Z końcem marca i początkiem kwietnia sadzimy zioła do potraw.

  • Pierwsze prace w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, luty

    Przedwiośnie zobowiązuje. Każdy miłośnik swojego ogrodu już czuje potrzebę rozpoczęcia prac, zabrania się za porządki i podjęcia pierwszych pielęgnacji roślin na posesji. Jakie prace w ogrodzie można rozpocząć w połowie lutego?

  • Śnieg w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Ośnieżony ogród wygląda przepięknie. Biały puch pokrywający rośliny to także urokliwa ochrona przed mrozem. Jednak dla wielu gatunków może być zbyt dużym obciążeniem. Co zrobić, aby gruba warstwa śniegu nie zniszczyła naszego ogrodu?

  • Projektowanie własnego ogrodu

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Styczeń i luty to najlepsze miesiące, by poświęcić nieco czasu na plany ogrodowe. Perspektywa nowych nasadzeń, wybór ciekawych odmian, wreszcie szkic przeorganizowania traktów i rabat – to zadania, jakie możemy właśnie teraz zrealizować, podejmując się w domowym zaciszu projektowania ogrodu.

  • Co zrobić z choinką po świętach

    Prace ogrodnicze, styczeń

    Żywa choinka po świętach Bożego Narodzenia wcale nie musi wylądować na śmietniku. Jeśli kupiliśmy drzewko w doniczce, to oczywiście możemy zasadzić je w ogródku. Są jeszcze inne możliwości, nawet gdy nasza choinka jest cięta. Przedstawiamy niektóre – warto z nich skorzystać.

  • Bielenie pni – zapobiegamy pękaniu kory, gdy siarczysty mróz

    Prace ogrodnicze, grudzień

    Chociaż czas zimy nie wymaga od nas regularnych prac ogrodniczych i poza odśnieżaniem oraz dokarmianiem ptaków niewiele mamy obowiązków w ogrodzie, to warto pamiętać o zabezpieczeniu roślin przed wpływem niskich temperatur i zmiennej aury. Jednym z takich zabiegów będzie malowanie na biało pni drzewek owocowych i ozdobnych.

  • Osłaniamy rośliny w donicach na balkonie i tarasie

    Prace ogrodnicze, listopad

    Czas przymrozków, a w ślad za nimi pełnych mrozów to najtrudniejszy okres do przetrwania dla roślin posadzonych w donicach. Niezależnie, czy są to gatunki roślin mniej lub bardziej odporne na wychłodzenie, jeśli uprawiamy je w skrzynkach, donicach i doniczkach, bezwzględnie należy je zabezpieczyć przed zimą.

  • Oczko wodne przed zimą

    Prace ogrodnicze, listopad

    Jeśli jesteśmy posiadaczami oczka wodnego, to jesienią musimy zarówno ryby, jak i rośliny przygotować na trudne zimowe warunki – niektóre będziemy musieli przenieść do domu. Ponadto należy oczyścić zbiornik z liści i mułu.

  • Jak zabezpieczyć narzędzia ogrodnicze przed zimą

    Prace ogrodnicze, listopad

    Narzędzia ogrodnicze powinniśmy zawsze przechowywać czyste. Jednak przed zimą ich dokładne oczyszczenie jest szczególnie ważne – długo nieużywane, zabrudzone mogą pokryć się rdzą.

  • Październikowy wysiew kwiatów

    Prace ogrodnicze, październik

    Jesień to do dobry okres, by wysiać jednoroczne kwiaty na rabatach. Jakie kwiaty możemy siać w październiku?

  • Zbiory warzyw w październiku

    Prace ogrodnicze, październik

    Pod koniec października prace w przydomowym warzywniku trwają w najlepsze. To odpowiednia pora na zbiór jarzyn, którym nie szkodzą przymrozki. Jakie warzywa zbieramy pod koniec października? Jakie warzywa uprawiać na późny zbiór? Jak je przechowywać?

  • Jak zabezpieczyć rośliny doniczkowe przed zimą

    Prace ogrodnicze, październik

    Niektóre rośliny doniczkowe uprawiane w pojemnikach, które zdobią w sezonie nasze balkony, tarasy czy ogrody musimy zabezpieczyć przed ujemnymi temperaturami, zapewniając im odpowiednie miejsce i warunki przechowywania. Gdzie i jak je ustawić, aby przetrwały do wiosny i wraz z jej nadejściem ponownie stały się ozdobą?

  • ­Sadzimy róże

    Prace ogrodnicze, październik

    Jeśli lubisz róże, jesień to najlepsza pora na ich sadzenie. Jak sadzić róże jesienią?

  • Jesienne sadzenie drzew i krzewów

    Prace ogrodnicze, październik

    Drzewa i krzewy dobrze jest posadzić właśnie jesienią. Będą miały dużo czasu, aby ukorzenić się jeszcze przed zimą. Ponadto zarówno sklepy, centra, jak i szkółki ogrodnicze mają bardzo bogatą ofertę gatunków roślin.

  • Rośliny wskaźnikowe – jaką glebę mamy w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Poszczególne gatunki roślin, aby prawidłowo się rozwijały potrzebują odpowiednich warunków. Odczyn gleby i jej skład chemiczny możemy określić na podstawie roślin wskaźnikowych pojawiających się w naszych ogrodach.

  • Wapnowanie ziemi w ogrodzie

    Prace ogrodnicze, wrzesień

    Najczęściej w naszych ogrodach gleba ma odczyn obojętny lub lekko kwaśny, który odpowiada większości roślinom. Jednak zdarza się, że podłoże jest zbyt kwaśne – to właśnie wtedy należy przeprowadzić wapnowanie.